Możliwe objawy towarzyszące biegunce
- skurcze
- wzdęcia brzucha
- nudności
- gorączka
- uczucie bulgotania w brzuchu
- oraz oczywiście pilna potrzeba wypróżnienia
Dostosowanie diety to pierwsza linia obrony przeciw przedłużającej się biegunce. Niektóre pokarmy mogą pomóc, podczas gdy inne mogą ją wyzwalać.
Kiedy dochodzisz do siebie po napadzie biegunki, powinieneś jeść produkty, które są delikatne dla Twoich jelit, np.:
Jeśli chodzi o produkty bogate w probiotyki, to trzeba uważać. Niektórym osobom mogą pomóc, innym zaszkodzić. Chodzi głównie o to, że nie każdy toleruje produkty mleczne, które często są bogate w probiotyki (np. kefir). Wówczas warto rozważyć inne źródła, np. probiotyki w postaci suplementu.
Biegunka odwadnia organizm i pozbawia go niezbędnych minerałów oraz elektrolitów, dlatego uzupełnianie zapasów płynów jest niezwykle ważne!
Najlepsze opcje napojów, aby nie nasilać objawów biegunki, obejmują:
Wszystko, co jest ostre, może podrażniać układ pokarmowy. Oznacza to, że dopóki nasz żołądek i jelita nie wrócą do normy, należy unikać wszelkich papryczek chilli, jalapeno, czosnku, cebuli i innych pikantnych produktów.
Tłuszcze i oleje używane do smażenia potraw bardzo obciążają układ pokarmowy. Żywność gotowana na parze lub duszona to znacznie lepsza alternatywa.
Błonnik jest zdrowym składnikiem odżywczym, który utrzymuje ruchy jelit. Jednak kiedy próbujesz wyleczyć się z biegunki, aktywne jelita nie są takie dobre. Unikaj pokarmów bogatych w nierozpuszczalny błonnik, takich jak pełne ziarna, orzechy, nasiona i płatki.
Mogą one siać spustoszenie i rozkręcić biegunkę jeszcze bardziej. Uważaj też na słodkie owoce, takie jak gruszki, winogrona i owoce w syropie - są tak samo wyzwalające, jak środki przeczyszczające.
Unikaj napojów stymulujących, takich jak kofeina i alkohol. Staraj się nie pić przez ten czas również słodkich napojów, takich jak słodkie napoje gazowane, soki owocowe itp. Uwaga - woda gazowana także może podrażniać żołądek i
Zwykle nie, gdy biegunka mija po kilku dniach i wszystko wraca do normy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy pojawia się krew lub śluz w stolcu, gorączka, duże osłabienie lub silne bóle brzucha.
Pamiętaj, aby w trakcie biegunki dobrze się nawadniać i nie podrażniać żołądka pokarmami, które mu w danej chwili nie służą.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.
Parówki i kabanosy to jedne z najpopularniejszych produktów mięsnych na polskich stołach. Łatwe w przygotowaniu,...
Probiotyki, prebiotyki i symbiotyki to pojęcia, które coraz częściej pojawiają się w kontekście zdrowia...
Ciągłe infekcje i uporczywy katar mogą być nie tylko uciążliwe, ale także sygnałem, że coś w organizmie...