Joga to starożytna praktyka wykraczająca znacznie poza przyjmowaniem różnych pozycji. Łączy ruch, pracę z oddechem i medytację, aby przynieść korzyści fizyczne, psychiczne i duchowe. Pozycje w jodze, czyli asany masują narządy, budują siłę i zwiększają elastyczność ciała. Techniki kontrolowanego oddychania oczyszczają organizm, redukują stres i dodają energii. A chwile medytacji uspokajają umysł.
Dla dobrego samopoczucia i nie tylko
I choć najczęściej nie będziesz się tutaj pocić (choć niewykluczone), joga zapewnia bardziej wszechstronne podejście do dbania o dobre samopoczucie. Tutaj nie ma zwiększania tempa czy obciążenia, ale to nie znaczy, że nie pozwala ona na trenowanie wytrzymałości. Ponadto joga obniża ciśnienie krwi i zwalcza stany zapalne.
Czy joga poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego?
Jednym ze sposobów, w jaki ćwiczenia aerobowe poprawiają zdrowie serca, jest zwiększenie wydolności układu krążenia, czyli wydajności pompowania krwi przez serce do tkanek podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Czy joga może mieć podobne korzyści dla zdrowia serca? W jednym badaniu porównano wydolność krążeniowo-oddechową osób w średnim wieku intensywnie praktykujących jogę z grupą wykonującą tradycyjne zajęcia aerobowe.
Okazało się, że osoby praktykujące jogę przez co najmniej godzinę dziennie, miały lepszą wydolność krążeniowo-oddechową, niż osoby, które wykonywały ćwiczenia aerobowe przez około siedem godzin tygodniowo przez dwa lata. To z pewnością niesamowite i tylko podkreśla, jak joga jest niesamowitym treningiem.
W innych badaniach wykazano, że joga poprawia wiele wskaźników zdrowia układu sercowo-naczyniowego m.in. BMI, ciśnienie krwi, tętno, poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Wpływ jogi na stres i zdrowie metaboliczne
Stres jest również szkodliwy dla Twojego serca. Potencjał jogi w walce ze stresem czyni ją obiecującym narzędziem poprawy zdrowia układu krążenia. Dzięki technikom takim jak głębokie oddychanie i uważność joga relaksuje nasze umysły i ciała oraz przeciwdziała wpływowi stresu na serce. Łagodząc te czynniki ryzyka, starożytna praktyka może odegrać kluczową rolę w walce z chorobami serca wynikającymi z wysokiego poziomu stresu.
Czy joga może pomóc osobom z problemami z sercem?
Skoro joga ma tak dobry wpływ na nasze zdrowie, to czy poza prewencją może także pomóc osobom, które już odczuwają problemy zdrowotne z sercem?
Jedno z badań z 2016 roku opublikowane w European Journal of Cardionaczyniowe Nursing ujawnia pozytywne wyniki 12-tygodniowej praktyki jogi i głębokiego oddychania u osób z napadowym migotaniem przedsionków, częstym nieregularnym rytmem serca. Niższe tętno, obniżone ciśnienie krwi i lepsze wyniki w zakresie zdrowia psychicznego pokazują potencjał jogi jako uzupełniającego podejścia terapeutycznego. Tak więc tak — joga może pomóc także osobom, które już mają problemy z sercem. Jednak nie traktuj tego jako formy samoleczenia i skonsultuj się wcześniej ze swoim lekarzem.
Podsumowanie
Joga bardziej niż inne treningi poprawia samopoczucie emocjonalne i jasność umysłu. Ponadto istnieją dowody na to, że jest również korzystna dla zdrowia serca. Dla wielu osób joga stanowi idealne połączenie wyzwań fizycznych, skupienia umysłowego i połączeń duchowych, które sprawiają, że wracają na matę. Co więcej, doskonale uzupełnia także inne treningi. Może poprawić Twoje wyniki sportowe, a nawet pomóc polepszyć formę podczas treningu siłowego lub biegania.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.