Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy joga jest dobra i bezpieczna dla serca?

Czy joga jest dobra i bezpieczna dla serca?
Joga to starożytna praktyka wykraczająca znacznie poza przyjmowaniem różnych pozycji. Łączy ruch, pracę z oddechem i medytację, aby przynieść korzyści fizyczne, psychiczne i duchowe. Pozycje w jodze, czyli asany masują narządy, budują siłę i zwiększają elastyczność ciała. Techniki kontrolowanego oddychania oczyszczają organizm, redukują stres i dodają energii. A chwile medytacji uspokajają umysł.

Dla dobrego samopoczucia i nie tylko

I choć najczęściej nie będziesz się tutaj pocić (choć niewykluczone), joga zapewnia bardziej wszechstronne podejście do dbania o dobre samopoczucie. Tutaj nie ma zwiększania tempa czy obciążenia, ale to nie znaczy, że nie pozwala ona na trenowanie wytrzymałości. Ponadto joga obniża ciśnienie krwi i zwalcza stany zapalne.

Czy joga poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego?

Jednym ze sposobów, w jaki ćwiczenia aerobowe poprawiają zdrowie serca, jest zwiększenie wydolności układu krążenia, czyli wydajności pompowania krwi przez serce do tkanek podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Czy joga może mieć podobne korzyści dla zdrowia serca? W jednym badaniu porównano wydolność krążeniowo-oddechową osób w średnim wieku intensywnie praktykujących jogę z grupą wykonującą tradycyjne zajęcia aerobowe.

Okazało się, że osoby praktykujące jogę przez co najmniej godzinę dziennie, miały lepszą wydolność krążeniowo-oddechową, niż osoby, które wykonywały ćwiczenia aerobowe przez około siedem godzin tygodniowo przez dwa lata. To z pewnością niesamowite i tylko podkreśla, jak joga jest niesamowitym treningiem.

W innych badaniach wykazano, że joga poprawia wiele wskaźników zdrowia układu sercowo-naczyniowego m.in. BMI, ciśnienie krwi, tętno, poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Wpływ jogi na stres i zdrowie metaboliczne

Stres jest również szkodliwy dla Twojego serca. Potencjał jogi w walce ze stresem czyni ją obiecującym narzędziem poprawy zdrowia układu krążenia. Dzięki technikom takim jak głębokie oddychanie i uważność joga relaksuje nasze umysły i ciała oraz przeciwdziała wpływowi stresu na serce. Łagodząc te czynniki ryzyka, starożytna praktyka może odegrać kluczową rolę w walce z chorobami serca wynikającymi z wysokiego poziomu stresu.

Czy joga może pomóc osobom z problemami z sercem?

Skoro joga ma tak dobry wpływ na nasze zdrowie, to czy poza prewencją może także pomóc osobom, które już odczuwają problemy zdrowotne z sercem?

Jedno z badań z 2016 roku opublikowane w European Journal of Cardionaczyniowe Nursing ujawnia pozytywne wyniki 12-tygodniowej praktyki jogi i głębokiego oddychania u osób z napadowym migotaniem przedsionków, częstym nieregularnym rytmem serca. Niższe tętno, obniżone ciśnienie krwi i lepsze wyniki w zakresie zdrowia psychicznego pokazują potencjał jogi jako uzupełniającego podejścia terapeutycznego. Tak więc tak — joga może pomóc także osobom, które już mają problemy z sercem. Jednak nie traktuj tego jako formy samoleczenia i skonsultuj się wcześniej ze swoim lekarzem.

Podsumowanie

Joga bardziej niż inne treningi poprawia samopoczucie emocjonalne i jasność umysłu. Ponadto istnieją dowody na to, że jest również korzystna dla zdrowia serca. Dla wielu osób joga stanowi idealne połączenie wyzwań fizycznych, skupienia umysłowego i połączeń duchowych, które sprawiają, że wracają na matę. Co więcej, doskonale uzupełnia także inne treningi. Może poprawić Twoje wyniki sportowe, a nawet pomóc polepszyć formę podczas treningu siłowego lub biegania.

Źródła: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/the-yoga-heart-connection https://www.health.harvard.edu/heart-health/how-yoga-may-enhance-heart-health https://www.healthline.com/health/fitness/yoga-and-heart-conditions

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.