Kawa jest niezmiernie popularnym napojem, który wydaje się mieć dużo właściwości prozdrowotnych. Wiemy, iż kofeina zakłóca działanie hormonów antydiuretycznych w nerkach, czyli sprzyja diurezie (produkcji moczu). Konsekwencją jest pojawienie się większej ilości, jednak bardziej rozcieńczonego moczu, co może sprzyjać obniżeniu się ryzyka tworzenia się kryształów i w konsekwencji złogów (kamieni nerkowych).
Kawa a choroby nerek
W jednym z badań osoby pijące jedną filiżankę kawy dziennie lub więcej były narażone na 29% mniejsze ryzyko pojawienia się przewlekłej choroby nerek. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Kawa zawiera wiele substancji farmakologicznych. Tego rodzaju związki mają dawkę progową (przy której zaczynają działać) i pułapową (przekroczenie, której nie daje już dalszych efektów).
Są też dawki bezpieczne i te stanowiące zagrożenie dla zdrowia. Teoretycznie ludzie są w stanie przedawkować nawet wodę, odnotowano śmierci osób w podeszłym wieku i licznych rekrutów wojskowych w USA. Dlatego nie powinno dziwić, iż kawa jest bezpieczna, o ile używa się jej rozsądnie, a nie nadużywa.
Do rozważenia pozostaje jeszcze jedna kwestia. Okazuje się, że funkcjonowanie nerek pogarsza się z wiekiem, a na dodatek wiele osób charakteryzuje zwolniony metabolizm substancji farmakologicznych.
Osoby wolno metabolizujące kofeinę a związane z tym powikłania
Naukowcy odkryli, że ludzie inaczej metabolizują leki, najrozmaitsze substancje niestosowane do leczenia w oficjalnym nurcie medycyny czy nawet kofeinę. Okazuje się, że posiadanie określonego genotypu, związanego z CYP1A2 (enzym odpowiadający za metabolizm kofeiny zawartej np. w kawie) może wpływać na rozwój nadciśnienia i chorób nerek.
Naukowcy obserwowali przez 7,5 roku 1180 osób z nadciśnieniem. Okazało się, że osoby z genetycznym wariantem CYP1A2, które wolno metabolizowały kofeinę, były 2,7 razy bardziej narażone na rozwój albuminurii, 2,5 razy bardziej prawdopodobne było u nich rozwinięcie hiperfiltracji (nadmiernie wysokiego przesączania nerkowego) i były narażone na 2,8 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia przy dużym spożyciu kawy. Nie zaobserwowano związku między spożyciem kawy a albuminurią, hiperfiltracją lub nadciśnieniem u osób szybko metabolizujących kofeinę.
Co to jest albuminuria?
Jest to wydalanie albumin z moczem. Norma to mniej niż 150 mg białka na dobę (mniej niż 0,15 g na dobę). Jak podaje Tomasz Stompór z Katedry i Kliniki Nefrologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przeciętny człowiek wydala z moczem ok. 80 mg białka na dobę, z tego 50% to białka osocza (przesączane w nerkach), a pozostałe 50% pochodzi z innych struktur nerki oraz z dróg moczowych. Normalnie albuminy jest tylko od 2 do 25 mg na dobę.
Jakie znaczenie ma wydalanie albumin z moczem?
Kolosalne! Zwiększone wydalanie albumin z moczem jest nie tylko pośrednim, użytecznym markerem zaburzeń funkcji nerek, lecz także zmian strukturalnych w układzie krążenia, takich jak: przerost lewej komory serca (często spotykany u zawodników sportów siłowych oraz dyscyplin wytrzymałościowych), retinopatia (patologiczne zmiany w obrębie siatkówki), zwiększenie grubości kompleksu błon wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej. Specjaliści coraz częściej sugerują, iż wydalanie albumin z moczem jest markerem zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, zwiastuje choroby krążenia.
Co to jest hiperfiltracja?
Jest to proces związany z postępem przewlekłej choroby nerek, z cukrzycą itd. Po zniszczeniu 50% komórek nerek pozostałe przejmują obciążenie. Zwiększa się przepływ przez nerki i rośnie filtracja kłębuszkowa pojedynczego nefronu. Ciśnienie w kłębuszku wzrasta, dochodzi do hiperfiltracji, wtedy pojawia się przepuszczalność błony podstawnej, a do moczu przedostają się patologiczne ilości białka (w tym albumin). Jest to proces patologiczny.
Podsumowanie
U większości ludzi picie kawy nie ma znaczenia dla występowania schorzeń nerek, wydaje się nawet, że picie kawy chroni przed pojawieniem się przewlekłej choroby nerek.
Inaczej jest u osób wolno metabolizujących kofeinę, które genetycznie stanowią około połowy populacji. Jednak musiałyby wypijać co najmniej 3 filiżanki kawy dziennie. Niemniej warto pamiętać, iż bez wątpienia większe zniszczenia nerek spowodują nadużywane przez kulturystów diuretyki, sterydy anaboliczno-androgenne (nadciśnienie niszczy nerki i serce), hormon wzrostu (przerost narządów) oraz niezwykle często stosowanie niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Źródła:
Sara Mahdavi i in. CYP1A2 Genetic Variation, Coffee Intake, and Kidney Dysfunction https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800839
Helena Ziółkowska Przewlekła choroba nerek u dzieci https://www.czytelniamedyczna.pl/3350,przewleka-choroba-nerek-u-dzieci.html
Bogdan Wyrzykowski Mikroalbuminuria Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Akademii Medycznej w Gdańsku https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/12798/10578
Tomasz Stompór Białkomocz https://journals.viamedica.pl/renal_disease_and_transplant/article/viewFile/10457/8927
Gary C. Curhan i in. Prospective Study of Beverage Use and the Risk of Kidney Stones https://academic.oup.com/aje/article/143/3/240/77956?login=false
Pietro Manuel Ferraro i in. Caffeine intake and the risk of kidney stones https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25411295/
Oliver A. Leach, Gijs I. van Boxel Choroby wewnętrzne wydanie 4
Kumar, Abbas, Aster ; Robbins. PATOLOGIA II wydanie
Michał Peller U kogo powstają kamienie i dlaczego? http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2342
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.