Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy to rak skóry? Nie ignoruj tych objawów!

Czy to rak skóry? Nie ignoruj tych objawów!
Za oknem słońce praży i każdy chce skorzystać z gorących wakacyjnych chwil. Chętnie wybieramy odpoczynek nad wodą, w ogrodzie czy na działce. Niestety w gorące i słoneczne dni jesteśmy mocno narażeni na działanie ostrych promieni słonecznych i wówczas istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry.

W Polsce co roku występuje kilka tysięcy przypadków nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym około 3500 zachorowań na czerniaki. Tych niestety co roku jest coraz więcej. Im szybciej zacznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Zaleca się wykonywanie samokontroli, najlepiej co miesiąc. Obejrzyj swoje ciało ”od stóp do głów” i przyjrzyj się wszystkim pieprzykom i innym znamionom występującym na Twojej skórze. Oprócz wyraźnych zmian na ciele istnieją inne oznaki raka skóry, które niestety możesz ignorować. Co powinno Cię zaniepokoić?

Pieprzyki i znamiona zmieniające kolor

Z pewnością obserwujesz swoje pieprzyki i znamiona w kolorze brązowym i to one kojarzą Ci się z rakiem skóry. Trzeba zachować czujność, kiedy jeden z nich nagle zmieni kształt lub kolor, albo pojawi się jakaś nowa plamka na Twoim ciele. Musisz wiedzieć, że istnieją różne typy zmian skórnych, na które warto zwrócić uwagę. Główne typy raka skóry to rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i najbardziej agresywna postać - czerniak.

Zdiagnozowanie tego ostatniego nowotworu nie jest takie proste, ponieważ niektóre znamiona czerniaka mogą być w kolorze skóry lub wyglądać jak niewielka plamka. Niestety dość szybko się ona powiększa i zazwyczaj daje przerzuty do innych narządów. Dlatego ważne jest, aby poddawać się regularnym badaniom skóry i bacznie przyglądać się obecnym i pojawiającym się znamionom skóry.

Zmiana, która wygląda jak pryszcz

Rak podstawnokomórkowy może wyglądać jak półprzezroczysty pryszcz, w kolorze skóry lub różowym. Co powinno Cię zaniepokoić? To, że nie znika jak w przypadku pryszczy. Jeśli taka zmiana utrzymuje się dłużej na Twoim ciele, powinien to zobaczyć lekarz dermatolog.

Ciemna linia na paznokciu

Jeśli zauważysz dość wyraźną, ciemną pionową linię pod paznokciem na dłoni lub stopie, być może jest to spowodowane jakimś uderzeniem, bądź urazem. Jednak, kiedy smuga utrzymuje się dość długo, warto przyjrzeć się temu bliżej. Ciemna pionowa linia pod paznokciem może czasami być oznaką czerniaka, więc warto skonsultować się z dermatologiem. Dodam, że u osoby, u której w rodzinie zdiagnozowano czerniaka, ryzyko jego wystąpienia jest znacznie większe.

Praca przy chemikaliach

Według badań opublikowanych w 2014 r. w BioMed Research International ludzie, którzy pracują na polach uprawnych, w odlewniach stali i żelaza lub w zakładach produkcyjnych węgla i aluminium, są bardziej narażeni na zachorowanie na raka skóry. W grupie ryzyka są również osoby pracujące z przemysłowymi substancjami rakotwórczymi takimi jak arsen zawarty w pestycydach i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które znajdują się w surowej parafinie, kreozocie, sadzy kominowej, asfalcie, smole, a nawet spalinach z silników Diesla. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy i postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zachowaj czujność

Dermatolodzy zalecają comiesięczną samokontrolę znamion i wszelkich innych nieprawidłowości skórnych, aby móc wykryć problem na wczesnym etapie. Zwróć uwagę na znamiona lub zmiany, które zmieniły kolor, kształt lub rozmiar, lub jeśli sprawiają Ci ból, swędzą lub sączy się z nich krew. Jeśli znamiona znajdują się na plecach, pośladkach czy głowie, poproś o pomoc najbliższą Ci osobę. Jeśli coś Cię zaniepokoi, udaj się niezwłocznie do lekarza.

Podsumowanie

Rak skóry to choroba diagnozowana najczęściej u osób w średnim i starszym wieku, ale pierwsze zmiany na poziomie komórkowym mogą pojawić się już znacznie wcześniej. Jeśli zadbamy o odpowiedni styl życia i będziemy mieć świadomość, co ma wpływ na rozwój choroby, możemy ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.

Źródła: https://www.hindawi.com/journals/bmri/2014/243452/ https://www.skincancer.org/skin-cancer-information/melanoma/melanoma-warning-signs-and-images/#uglyduckling https://planujedlugiezycie.pl/index.php/czerniak-skory/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.