Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników. Dużą rolę odgrywa styl życia, to, jak jemy, jak funkcjonujemy, jakie podejmujemy decyzje na swój temat, ale są także czynniki zewnętrzne, na które jesteś narażony każdego dnia, a o których prawdopodobnie nie myślisz. Jednym z nich jest zanieczyszczenie światłem. Być może dziwi Cię to sformułowanie, bo częściej słyszy się o zanieczyszczeniu powietrza czy wody, a nie światła. Niewątpliwie jednak jest to czynnik, którego nie można zignorować.
Czym jest zanieczyszczenie światłem?
Zanieczyszczenie światłem to nic innego jak nadmierna ekspozycja na światło, będące cywilizacyjnym skutkiem ubocznym. Źródła obejmują m.in. oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne tj. latarnie, reklamy, oświetlenie biurowców, centrów handlowych i wiele innych. Źródłem są także wszelkie urządzenia elektroniczne.
Nadmierna ekspozycja na światło jest większym problemem w wysoce uprzemysłowionych i gęsto zaludnionych obszarach Ameryki Północnej, Europy i Japonii oraz w dużych miastach na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jeśli mieszkasz w ruchliwym mieście, jesteś bardziej narażony na zanieczyszczenia światłem, niż osoba mieszkająca na wsi (choć to też zależy, bowiem niektórzy bardzo mocno oświetlają swoją przestrzeń, pozostawiając światło nawet na całą noc).
Dlaczego światło jest dla nas niezdrowe?
Nie tyle światło samo w sobie jest szkodliwe, ile jego nadmiar w naszym życiu. Jako człowiek funkcjonujesz najlepiej, gdy Twoje oczy są wystawione na działanie naturalnego światła za dnia i kiedy śpisz w całkowitej ciemności. Ekspozycja na światło w ciągu dnia i całkowita ciemność w nocy pomagają prawidłowo ustawić wewnętrzny zegar biologiczny. W innym przypadku naturalny rytm tego zegara jest zaburzony, co może wpływać na wszystkie aspekty zdrowia człowieka, w tym poziom hormonów, trawienie, funkcje umysłowe i odpornościowe.
Różne rodzaje światła
Światło ma różne długości fal. Czerwone światło ma długą falę, a niebieskie światło krótkie i wysoką częstotliwość, co oznacza, że jest bardziej energetyczne. Niebieskie światło jest również bardziej problematyczne. Wystawienie oczu na niebieskie światło wieczorem, kiedy spodziewają się ONE ciemności, zmniejsza ilość uwalnianej melatoniny przed snem i w nocy, która pomaga zasnąć i poprawić jakość snu. Według naukowców ekspozycja na niebieskie światło w nocy nie tylko zakłóca sen, ale także zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, otyłość i niektóre formy raka.
Skąd pochodzi niebieskie światło?
Jednym z najsilniejszych źródeł niebieskiego światła są urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety, laptopy. Jeśli zatem korzystasz z nich dużo przed snem, wówczas Twoje oczy otrzymują ogromną dawkę niebieskiego światła.
Jakie są źródła zanieczyszczenia światłem?
Jak już wspomniałam, najpoważniejszym źródłem zanieczyszczeń światła są urządzenia elektroniczne, z których korzystasz przed snem i które świecą w pomieszczeniu, w którym śpisz. Inne źródła zanieczyszczenia światłem obejmują światło wpadające z zewnątrz przez szpary w zasłonach, plisach itp. Wiele z tych ozdób nie jest szczelna i zawsze w nocy wpada do naszego pokoju blask latarni czy oświetlenia sklepu.
Będąc wieczorem na dworze (szczególnie w mieście) narażeni jesteśmy na oświetlenie znaków drogowych, reklam itp. To wszystko wpływa na nasz rytm dobowy i uwalnianie melatoniny (choć już nie tak mocno, jak światło niebieskie).
W jaki sposób ograniczyć ekspozycję na światło w naszym życiu?
Poniżej kilka sposobów, jak ograniczyć ekspozycję na światło, wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Pamiętajmy, że naturalne światło za dnia jest dla nas bardzo korzystne. Mówimy zatem o świetle sztucznym, szczególnie wtedy, kiedy nasze oczy "nastawione są" na ciemność.
W ten sposób ograniczysz ekspozycję na sztuczne światło:
skróć czas spędzany na oglądaniu cyfrowych ekranów.
godzinę przed snem wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne.
usuń z sypialni wszystkie źródła światła, w tym urządzenia, na których są małe diody.
użyj zaciemniających zasłon, które szczelnie okryją Twoje okna.
wyłączaj telewizor i inną elektronikę, jeśli z niej w danej chwili nie korzystasz/
Podsumowanie
Zanieczyszczenie światłem stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, ponieważ może zaburzać wydzielanie hormonów i sen, a także potencjalnie zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i choroby serca. Staraj się ograniczyć ekspozycję na światło z urządzeń z elektronicznych, a także inne źródła światła wieczorem i w nocy. Zadbaj natomiast o kontakt z naturalnym światłem w ciągu dnia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.