Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego na diecie odchudzającej warto pić sok pomidorowy?

Dlaczego na diecie odchudzającej warto pić sok pomidorowy?
Pomidory są niskokaloryczne i zdrowe, są źródłem witaminy C i likopenu. Likopen jest barwnikiem roślinnym, z grupy karotenoidów podobnie jak np. α- i β-karoten, β-kryptoksantyna, luteina i zeaksantyna. Jest znany jako substancja fitochemiczna, która chroni przed chorobami metabolicznymi. Występuje w czerwonych owocach i warzywach, głównie w pomidorach. A czy sok pomidorowy daje jakieś korzyści dla osób będących na diecie redukcyjnej?

Badanie naukowe

Badanie to miało na celu wykazanie wpływu spożywania soku pomidorowego na wskaźniki związane ze zdrowiem metabolicznym i profilami adipokin u ogólnie zdrowych osób. Zrekrutowano łącznie 30 młodych kobiet (w wieku od 20 do 30 lat) o wskaźniku masy ciała (BMI) ≥ 20, z których 25 ukończyło całe badanie.

Panie kontynuowały normalną dietę i ćwiczenia, ale otrzymywały 280 ml soku pomidorowego (zawierającego 32,5 mg likopenu) dziennie przez 2 miesiące. Porównano wskaźniki metaboliczne, w tym dane antropometryczne i stężenie glukozy, lipidów, adipokin, likopenu i przeciwutleniaczy w surowicy przed i po interwencji.

Wyniki badania

Suplementacja diety sokiem pomidorowym znacząco zmniejszyła masę ciała, ilość tkanki tłuszczowej, obwód talii, BMI i stężenie cholesterolu, jednocześnie znacznie zwiększając poziom adiponektyny, triglicerydów i likopenu w surowicy.

Adiponektyna wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne. Spadek stężenia wspomnianego związku powiązano ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego, chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz większą podatnością na urazy naczyniowe.

Wnioski z badania

Wyniki eksperymentu pokazują, że codzienna suplementacja diety sokiem pomidorowym zmniejsza obwód talii, a także poziom cholesterolu w surowicy i poziom zapalnych adipokin u młodych zdrowych kobiet i że te efekty nie są związane ze zmianami tkanki tłuszczowej.

Komentarz do badania

Martwi mnie tu wzrost stężenia triglicerydów, jednak nie mogło być ono znaczące, bo inaczej odnotowuje się przyrost tkanki tłuszczowej w ustroju, a tu widoczny był spadek otłuszczenia. Sok pomidorowy miał korzystny wpływ na redukcję otłuszczenia i stężenia cholesterolu, więc można go zalecać jako profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, cukrzycy itd.

Źródła: Yu-Fen LiPh.D. Tomato juice supplementation in young women reduces inflammatory adipokine levels independently of body fat reduction https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900714005024

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.