Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego tak trudno zmienić swoje nawyki na zdrowsze?

Dlaczego tak trudno zmienić swoje nawyki na zdrowsze?
Zmiana głęboko zakorzenionych zachowań nie jest prostym zadaniem, o czym świadczy fakt, że większość osób podejmujących noworoczne postanowienia porzuca je przed lutym, jeśli nie wcześniej. Byłoby miło, gdybyśmy mogli pstryknąć palcami i mieć sposób myślenia, w którym czekamy na każdy trening i marzymy o smaku brokułów, a nie talerza wypełnionego frytkami – ale to nie takie proste. Dlaczego tak trudno jest dokonać zdrowych zmian stylu życia, co warto mieć na uwadze?

Nie bądź chciwy na swoje cele zdrowotne

Jednym z powszechnych błędów, które popełniają nawet ludzie o dobrych intencjach, jest zajmowanie się zbyt wieloma celami naraz. Zobowiązujesz się ćwiczyć codziennie, nie jeść przetworzonej żywności i więcej spać. To zbyt wiele dużych zmian!

Zamiast tego, wybierz na początku jeden zdrowy cel, na którym będziesz się koncentrować. Możesz go nawet podzielić na mniejsze, łatwo osiągalne etapy. Przykładowo, jeśli zamierzasz wprowadzić zmiany w diecie, zacznij nie od wykluczenia wszystkich swoich ulubionych, ale niekoniecznie zdrowych produktów, a od ograniczenia do np. jednej takiej przekąski tygodniowo. Podobnie z ćwiczeniami — jeżeli dopiero zaczynasz, nie wymagaj od siebie od razu, że będziesz ćwiczyć codziennie przez godzinę. Zacznij od treningów 2-3x w tygodniu. Drastyczne zmiany powodują, że szybko się poddajemy, bo długo trzeba czekać na efekty. Drobne cele jesteś w stanie szybciej zrealizować i dzięki temu możesz utrzymać motywację na wysokim poziomie. 

Bądź realistą

Aby osiągnąć jakiekolwiek cele, muszą być one realistyczne i osiągalne. Jeśli pracujesz 40 godzin tygodniowo i masz rodzinę, poświęcanie godziny dziennie na ćwiczenia może być trudne do utrzymania. Przemyśl dobrze kiedy, co i jak możesz robić, tak żeby po tygodniu się nie zniechęcić. Jeśli chodzi o treningi, możesz postawić na krótsze i intensywniejsze. Nie zniechęcaj się, jeśli w danym tygodniu będziesz mieć mniej czasu. 

Co mają na celu Twoje zmiany?

Chcesz być zdrowszy? Chcesz mieć siłę i lepszą wytrzymałość, aby robić to, co lubisz? Im częściej myślisz o motywach, dla których chcesz o siebie zadbać, tym łatwiej będzie Ci te cele osiągnąć. Jest bardziej prawdopodobne, że nie odpuścisz swoich nowych postanowień, jeśli skupisz się na natychmiastowych korzyściach np. na lepszym samopoczuciu po ćwiczeniach, niż na celach długoterminowych takich jak utrata wagi, czy ubranie spodni o trzy rozmiary mniejszych. 

Nie eliminuj złych nawyków, tylko zastąp je zdrowszymi

Kiedy eliminujesz zły nawyk zdrowotny, wytworzy się próżnia, którą trzeba czymś wypełnić. Natura nie lubi pustki. Jeśli wyeliminujesz słodkie napoje, zastąp je np. wodą z cytryną, albo herbatą. Znajdź taką, która będzie Ci smakować i sprawiać tyle samo przyjemności. Kiedy są to słodycze, postaw na własnej roboty wypieki, gdzie cukier zastępujesz miodem, albo np. zdrowszym odpowiednikiem. 

Pozwól sobie na potknięcia

Decydując się na zmiany w życiu, nastaw się, że niektóre będzie łatwo wprowadzić a inne nie. Spodziewaj się niepowodzeń. Pamiętaj, że wprowadzenie zmian to często trzy kroki do przodu i jeden do tyłu. Będziesz miał okresy, w których idzie Ci dobrze oraz takie, w których utrzymanie diety, czy regularności ćwiczeń będzie czymś nieosiągalnym. Często ludzie trzymają się zasady „wszystko albo nic". A to błędne myślenie, ponieważ potknięcia są czymś normalnym. 

Podsumowanie

Zmiana nawyków związanych ze stylem życia nigdy nie jest łatwa, ale daje satysfakcję. Zrozum, że zmiana sposobu odżywiania i rozpoczęcie konsekwentnego programu ćwiczeń może być procesem stopniowym, w którym będziesz dzielić większe cele na mniejsze. Pamiętaj też, żeby się nie biczować, jeśli zdarzy się małe potknięcie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.