Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Endorfiny kontra dopamina — endorfiny i ich funkcja

Endorfiny kontra dopamina — endorfiny i ich funkcja
Endorfiny znane są z tego, że pojawiają się, gdy ćwiczymy i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Nie znaczy to jednak, że w przypadku ich braku popadniemy w depresję. Czym one właściwie są?

Czym są endorfiny?

Są to maleńkie neurochemikalia uwalniane przez organizm, najczęściej po ćwiczeniach lub innych czynnościach, które poprawiają samopoczucie. Są wytwarzane przez przysadkę mózgową i centralny układ nerwowy, i składają się z dużej grupy peptydów, które są uwalniane w odpowiedzi na stres, ból lub czynności, takie jak ćwiczenia, jedzenie lub seks.
Endorfiny działają na receptory opiatowe w mózgu, poprawiając ogólne samopoczucie poprzez zwiększanie przyjemności i minimalizowanie bólu.

Endorfiny kontra dopamina — jaka jest różnica?

Zwiększone stężenie endorfin powoduje zwiększoną produkcję dopaminy, co jeszcze bardziej zwiększa uczucie szczęścia. W przeciwieństwie do endorfin dopamina jest neuroprzekaźnikiem syntetyzowanym z tyrozyny, która jest aminokwasem w mózgu. Dopamina nie tylko poprawia nastrój, ale także wspomaga współczulny układ nerwowy.

Endorfiny i ich funkcja

Wiemy, że wpływają na nasz ośrodek nagrody i są powiązane z czynnościami, które poprawiają samopoczucie. Nawet ciąża sprawia, że wzrasta ich poziom, aby złagodzić ból i dyskomfort.

Endorfiny pomagają nam funkcjonować, gdy jesteśmy kontuzjowani lub zestresowani. A ponieważ jako ludzie pragniemy przyjemności wykonujemy czynności, które dają nam ten słodki haj endorfinowy. Endorfiny nadal są trochę owiane tajemnicą i nie do końca rozumiemy ich działanie

Endorfiny — nasz najlepszy przyjaciel — jakie przynoszą korzyści?

Pomagają w objawach depresji

Ponieważ wiele osób doświadcza depresji w pewnym momencie swojego życia, znalezienie sposobów radzenia sobie z jej objawami lub ich zmniejszania może być kluczowe. Jednym z takich sposobów są ćwiczenia. Choć potrzebne są dalsze badania, to jest duże prawdopodobieństwo, że ma to spory związek z endorfinami.

Obniżenie stresu i niepokoju

Endorfiny mogą być również pomocne w zwalczaniu stresu i lęku. W badaniu z 2008 r. na myszach odkryto bezpośredni związek między poziomem endorfin a zachowaniami lękowymi. Chociaż te odkrycia są ekscytujące, należy przeprowadzić więcej badań, ale na ludziach.

Zwiększenie poczucia własnej wartości

Wysoki poziom szczęścia sprawia, że czujesz się ogólnie dobrze, co może pozytywnie wpłynąć na Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. W rzeczywistości badanie z 1995 r. na małej grupie mężczyzn wykazało, że endorfiny były powiązane z wyższą samooceną. Należy jednak przeprowadzić nowsze, większe badania, ale już te wstępne wyniki są zachęcające.

Wspomaganie odchudzania

Endorfiny wraz z innymi hormonami mogą pomóc w zarządzaniu apetytem i przyjmowaniem pokarmów. I odwrotnie — zdrowe odżywianie pomaga zwiększyć poziom endorfin.

Łagodzenie bólu porodowego

Poród może być piękny, ale może też być bolesny i stresujący. Endorfiny pomagają zachować spokój i odczuwać mniejsze dolegliwości.

Jak zwiększyć poziom endorfin w naturalny sposób?

Wiemy, że ćwiczenia wpływają na poziom endorfin. Czy to oznacza, że musimy trenować dzień w dzień? Oczywiście, że nie.

Istnieje jeszcze kilka innych metod na zwiększenie ich poziomu — oto one:

  • udział w relaksującej jodze lub sesji medytacji,
  • wykorzystywanie swojej kreatywności, np. tworzenie muzyki, dzieła sztuki lub układu tanecznego,
  • zdobywanie kolejnych celów,
  • sesja w saunie,
  • aromaterapia,
  • akupunktura,
  • stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety,
  • jedzenie tego, co nam smakuje,
  • wykonywanie tego, co nam sprawia przyjemność,
  • głośny śmiech.

Czy można mieć niedobór endorfin?

Poziom endorfin może spadać, co będzie się wiązać z różnymi dolegliwościami, takimi jak lęk, zły humor, pociąg do nałogu, depresja, problemy ze snem, impulsywne zachowania, ból itp.

Podsumowanie

Endorfiny to neurochemikalia, które poprawiają nasze ogólne samopoczucie. Podczas gdy pełny zakres tego, jak działają na nasz organizm, nadal pozostaje tajemnicą, wysoki poziom endorfin wiąże się głównie z pozytywnymi emocjami skutkami.

Istnieje wiele sposobów na naturalne zwiększenie poziomu endorfin, takich jak ćwiczenia, śmiech, aktywność twórcza lub joga. I warto o to dbać, ponieważ ich niski poziom może się przyczynić do kiepskiego samopoczucia

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.