Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Energy drinki czyli chemia w puszce

Energy drinki czyli chemia w puszce
Są smaczne, wygodne i przede wszystkim pobudzają do działania. Napoje energetyczne – bo o nich tutaj mowa – cieszą się wyjątkową popularnością wśród Polaków. Szczególnie upodobali je sobie kierowcy i pracownicy zmianowi, a także menedżerowie i osoby na kierowniczych stanowiskach. Energy drinki cieszą się również sporą popularnością – uwaga – wśród młodzieży i dzieci. Nie tylko studenci, ale także licealiści, gimnazjaliści czy uczniowie podstawówki popijają sobie beztrosko kofeinizowane napoje! I co ciekawe, mało kto zastanawia się nad negatywnymi konsekwencjami, wynikającymi z regularnej konsumpcji „energetyków”.

Pamiętam, jak w zeszłym roku trafił do mnie klient z pokaźną nadwyżką tkanki tłuszczowej. Podczas wstępnej rozmowy na temat zwyczajów żywieniowych okazało się, że w konwencjonalnej żywności dostarcza on zaledwie około 1000 – 1500 kcal na dobę. Taka podaż energii nie może stanowić przyczyny nadwagi i otyłości, oczywiste więc było, że mężczyzna ów, sporą dawkę przyjmowanych na co dzień kalorii,  w naszej rozmowie po prostu pomija. Gdy doszliśmy do kwestii wypijanych płynów, okazało się, że ulubionym napojem klienta są napoje energetyczne, w cieplejsze dni wypijał ich - bagatela – nawet do trzech litrów na dobę!

Dla zobrazowania co to w praktyce oznaczało dla organizmu tego człowieka wspomnę, że 100ml popularnego „energetyka” dostarcza 12g cukru (3 łyżeczki), czyli niecałe 50kcal oraz 32mg kofeiny. Jak łatwo obliczyć, w trzech litrach napoju mamy 360g cukru (półtora szklanki) czyli 1500kcal oraz – uwaga – 960mg kofeiny (jedna kawa to około 60 – 100mg tego alkaloidu). Co ciekawe, mój klient nie widział w tym niczego złego, a już zupełnie nie mógł uwierzyć, że jakikolwiek napój może przyczyniać się do problemów z masą ciała! Niestety podobnego zdania jest naprawdę sporo osób.

Warto sobie dobrze zapamiętać, że napoje energetyczne to przede wszystkim woda i cukier oraz spora dawka kofeiny, a także syntetyczne barwniki i aromaty. Regularna konsumpcja może przyczynić się nie tylko do nadwagi czy otyłości, ale również stanowić czynnik sprzyjający rozwojowi bezsenności, insulinooporności, nadciśnienia i miażdżycy. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się drinki stanowiące połączenie napojów energetycznych z alkoholem. Entuzjaści alkoholowo-kofeinowej stymulacji powinni wziąć pod uwagę fakt, że kofeina zwiększa ryzyko wystąpienia wszystkich negatywnych skutków picia alkoholu, przy czym pogłębienie zniżki samopoczucia występującej dnia następnego jest jedną z mniej groźnych konsekwencji.

Napoje energetyczne to pozornie niegroźne „bomby kaloryczne”, których regularna konsumpcja może przyczynić się do wyraźnych problemów z masą i składem ciała. Szczególnie chciałbym uczulić osoby odchudzające się, które w celu zwiększenia zdolności wysiłkowych wypijają sobie przed sesją treningową puszkę „energetyka” – należy zdać sobie sprawę, że wysoka zawartość cukru zmniejsza korzystny  wpływ wysiłku na spalanie tkanki tłuszczowej. Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji sprawdzi się niesłodzona kawa, która nie tylko dostarcza prozdrowotnie działających polifenoli, ale także pozbawiona jest syntetycznych aromatów i barwników.

W artykule mówimy o: Zdrowie