Aktywność fizyczna stanowi podstawę Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych. Od wielu lat głośno mówi się o tym, jak ważna jest w naszym życiu i jak może wpływać na zdrowie. Brak aktywności fizycznej to prosta droga do otyłości i wielu chorób. Dobrze, to ile w takim razie powinno się ćwiczyć, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości i przedwczesnej śmierci? Najnowsze badania sugerują, że wcale nie tak dużo, jak by się mogło wydawać.
Wpływ ćwiczeń na ryzyko wystąpienia chorób
Aktywność fizyczna może wydłużyć życie ludzkie nawet o kilka lat. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i zapobiegać przedwczesnej śmierci. Wiele badań wykazało, że wykonywanie choćby krótkich ćwiczeń ma wiele korzyści zdrowotnych takich jak poprawa krążenia i pracy serca, niższy poziom cholesterolu, insuliny oraz cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi i mniej stanów zapalnych. Kluczowe jest znalezienie ćwiczeń, które lubisz na tyle, aby wykonywać je regularnie.
Dlaczego ćwiczenia mają tak wiele korzyści zdrowotnych?
Ćwiczenia pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, zmniejszyć tkankę tłuszczową, pomagają w regulacji hormonów oraz w zasypianiu. Sumując wszystkie te kwestie, człowiek jest po prostu zdrowszy. Aktywność fizyczna znacznie poprawia też jakość życia człowieka.
Osoby, które ćwiczą, są mniej zestresowane, mniej przygnębione lub niespokojne, Czują się bardziej pewne siebie i pełne energii. W przypadku chorób serca i ryzyka wystąpienia udaru regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, gdyż zmusza układ sercowo-naczyniowy do pracy. Może to pomóc w zapobieganiu podwyższonemu ciśnieniu krwi i problemom z sercem.
Ile muszę ćwiczyć? Najnowsze badania
Według najnowszych badań zaledwie 11 minut codziennych ćwiczeń może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i pomóc zapobiegać chorobom serca, udarom i niektórym nowotworom. Dokonano przeglądu danych ze 196 opublikowanych artykułów w celu wyciągnięcia szerszych wniosków na temat wpływu ćwiczeń na zdrowie.
Naukowcy uważają, że jednego na dziesięć przedwczesnych zgonów można by uniknąć, gdyby ludzie ćwiczyli/ przez około 75 minut tygodniowo lub 11 minut dziennie, zamiast prowadzić siedzący tryb życia.
Wyniki były jeszcze lepsze dla tych, którzy ćwiczyli przez 150 minut tygodniowo lub 30 minut dziennie pięć razy w tygodniu. Naukowcy podkreślają, że nawet mała aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.
Jak ćwiczyć, by być zdrowym i żyć dłużej?
Idealnie by było, gdyby wszyscy z nas mieli umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną. Oznacza to, że powinniśmy wykonywać czynności, które podnoszą tętno. Może to być dość szybki spacer z psem, gimnastyka, jazda na rowerze, taniec, bieg, ćwiczenia siłowe albo treningi sztuk walki.
Nie trzeba być maratończykiem, aby poprawić zdrowie serca i potencjalnie wydłużyć życie. Już zwykła codzienna spontaniczna aktywność fizyczna wiąże się z poprawą wyników zdrowotnych, a 75 minut ćwiczeń to naprawdę niewiele w skali tygodnia. Zrób pierwszy krok i zacznij od porannej gimnastyki albo codziennych spacerów czy Nordic Walking.
Podsumowanie
Już zaledwie 11 minut ćwiczeń każdego dnia może uchronić Cię od przedwczesnej śmierci i pomóc w zapobieganiu chorobom serca, udarom i niektórym nowotworom.
Badania jasno mówią, że dłuższe ćwiczenia przynoszą jeszcze lepsze efekty, więc warto stopniowo wydłużać czas trwania aktywności. Optymalnie będzie to 45 minut do godziny dziennie. I pamiętaj, że zawsze lepsza jest mała aktywność fizyczna niż żadna.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.