IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak długo powinno trwać zasypianie?

Jak długo powinno trwać zasypianie?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile mija czasu od położenia głowy na poduszkę do zaśnięcia? Wydaje Ci się, że zasypiasz od razu, czy raczej przerzucasz się z boku na bok? Jak długo trwa zasypianie? I co, jeśli ten proces się wydłuża?

Co warto wiedzieć o zasypianiu?

Nie jest tajemnicą, że zdrowy sen jest istotną częścią życia. Mówiąc „zdrowy sen”, mamy na myśli odpowiednią jego ilość, a także jakość, którą uzyskujemy poprzez odpowiednie warunki w swoim otoczeniu, ale nie tylko. Na jakość snu wpływa też nasz styl życia. Osoba dorosła powinna spać około 6-8 godzin na dobę. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują snu jeszcze więcej.

Średni czas potrzebny do zaśnięcia wynosi od 10 do 20 minut. Jedno z badań wykazało, że jeśli zasypianie zajmie Ci mniej lub więcej czasu, to może to wpłynąć negatywnie na jakość snu. Oczywiste jest, że takie odchylenia od normy się zdarzają — to zupełnie normalne. Kiedy się czymś zamartwiasz, to możesz mieć problem z zaśnięciem, a innym razem zaśniesz w kilka sekund, bo jesteś bardzo zmęczony po ciężkim dniu. Takie sytuacje nie są niczym niepokojącym, jeśli zdarzają się od czasu do czasu.

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Jak już wspomniałam, czasami ciężko jest zasnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Nieodpowiednia higiena snu

Jednym z powodów opóźnionego zasypiania jest kiepska higiena snu. Żeby ją poprawić, musisz zapewnić swojemu organizmowi lepsze warunki.

Należą do nich:

  • zaciemnione pomieszczenie,
  • wyłączone ekrany urządzeń elektrycznych,
  • odpowiednia temperatura w pokoju (rekomendowane jest 16-19 stopni),
  • unikanie intensywnych ćwiczeń późną porą,
  • unikanie obfitych kolacji i napojów zawierających kofeinę w późnych godzinach.

Warto też zadbać o stałe pory chodzenia spać i wstawania

Zmiana w rytmie dobowym

Twoje ciało ma naturalny dobowy rytm. Jest to 24-godzinny cykl, który kieruje organizmem i wskazuje m.in. kiedy pora spać, obudzić się, zjeść. U każdego człowieka może on wyglądać inaczej. Kiedy dochodzi do jego zaburzenia? Na przykład wtedy, gdy zmieniasz strefę czasową albo próbujesz pójść spać dużo wcześniej niż zwykle.

Zaburzenia snu

Jednym z powodów, dla którego ludzie nie mogą zasnąć, są zaburzenia snu, takie jak bezsenność. Może ona wystąpić przypadkowo, być powiązana z innymi schorzeniami lub przyjmowanymi lekami. Jeżeli od dłuższego czasu masz problemy z zasypianiem, to warto skonsultować się z lekarzem.

Co to oznacza, jeśli zasypiam wyjątkowo szybko?

Czy zastanawiałeś się w ogóle nad takim zjawiskiem jak wyjątkowo szybkie zasypianie? Podejrzewam, że nie. Zwykle, kiedy jesteśmy zmęczeni, to jest nam na rękę, że zasypiamy niemal od razu po odłożeniu głowy na poduszkę. Okazuje się jednak, że to też może być niepożądane zjawisko. Z pewnością jest to sygnał organizmu, który warto przeanalizować.

Kiedy możesz zasypiać wyjątkowo szybko?

Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy Twój organizm otrzymuje zbyt mało snu, jesteś po prostu zmęczony. Jeśli niedobór snu trwa długo, wówczas może to spowodować pogorszenie nastroju, wydajności w pracy, koncentracji itp.

Podsumowanie

Jak długo powinno trwać zasypianie? Za normę uważa się od 10 do 20 minut. Czasami może się zdarzyć, że zaśniesz szybciej lub później, ale zwykle wynika to z czynników zewnętrznych takich jak stres, przemęczenie i inne. Zwróć uwagę, czy sytuacja jest sporadyczna, czy trwa dłuższy czas. W drugim przypadku warto zmienić swoje nawyki, swoją wieczorną rutynę, a jeśli to nie pomoże — skonsultuj się z lekarzem.

Źródła: https://www.dovepress.com/articles.php?article_id=40952

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.