IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak motywować do aktywności fizycznej w święta?

Jak motywować do aktywności fizycznej w święta?
Większość osób nie jest aktywna fizycznie, nie spełnia zaleceń dotyczących minimalnej, tygodniowej aktywności (300 minut wysiłku mniej intensywnego, 150 minut pracy o wysokiej intensywności). Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i niewłaściwa dieta owocują gromadzeniem tkanki tłuszczowej, insulinoopornością, chorobami sercowo-naczyniowymi, nowotworami i cukrzycą.

Nowotwory a aktywność fizyczna

Nowotwory są główną przyczyną śmiertelności na całym świecie, odpowiadają za prawie 10 milionów zgonów w 2020 r. Od 30% do 50% zdiagnozowanych nowotworów można było zapobiec poprzez zmianę stylu życia i wdrożenie odpowiedniej profilaktyki: diety, aktywności fizycznej, unikania alkoholu, czerwonego i przetworzonego mięsa, palenia tytoniu, korzystania z soli, cukru oraz mleka, utrzymywanie prawidłowej wagi, spożywanie owoców i warzyw, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, czynnego i biernego palenia, a także udział w programach szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego i wirusowemu zapaleniu wątroby. Dlatego zwiększenie aktywności fizycznej może być pierwszym krokiem na drodze do poprawy stanu zdrowia.

Eksperyment naukowy

Uczestników rekrutowano za pośrednictwem mediów społecznościowych (Twitter, Facebook i Instagram), różnych miejsc pracy (np. uniwersytet w Loughborough i władze lokalne) oraz lokalnych grup społecznych (np. grup sportowych, rekreacyjnych i hobbystycznych). Osoby zainteresowane wzięciem udziału wypełniły krótki internetowy formularz, który zawierał pytania sprawdzające kryteria włączenia i wykluczenia z badania. Uczestnicy kwalifikowali się, jeśli byli w wieku 18-75 lat, mieli dostęp do poczty e-mail, mieszkali w Wielkiej Brytanii, deklarowali, że trenowali mniej niż 150 minut tygodniowo i zostali uznani za fizycznie zdolnych do udziału.

Uczestnicy z grupy interwencyjnej w dniach 1 a 24 grudnia 2021 r. otrzymywali każdego dnia wiadomość e-mail zawierającą pomysł na aktywność fizyczną o tematyce bożonarodzeniowej do zrealizowania. Za każdym razem do wyboru dawano trzy stopnie intensywności tj: 

  • Easy Elf - intensywność lekka,
  • Pani Mikołaj - średnia intensywność,
  • Forsowny Mikołaj - największa intensywność.

Na przykład były to ćwiczenia w rodzaju: 25 przysiadów (intensywność lekka), 50 przysiadów (intensywność średnia), 100 przysiadów (największa intensywność); 30 minut spaceru (intensywność lekka), 60 minut spaceru (intensywność średnia) lub 30 minut biegu (największa intensywność).

Czy internetowa motywacja ma sens?

Początkowo w pierwszym i drugim tygodniu programu nie odnotowano różnic między grupami w zakresie uczestnictwa w aktywności fizycznej. Uczestnicy poświęcali podobną ilość czasu na wysiłek umiarkowany i intensywny. W trzecim tygodniu średnia różnica między grupami wynosiła 20,6 minuty udziału w aktywności fizycznej (średniej lub intensywnej) na tydzień.

Dane z akcelerometrów wykazały, że uczestnicy w obu grupach trenowali w podobny sposób, ale grupa interwencji poświęcała więcej czasu na pracę o średniej lub wyższej intensywności oraz niskiej intensywności. Uczestnicy, którzy otrzymywali aktywizujące e-maile, ogółem poświęcali więcej czasu na każdego rodzaju aktywność fizyczną.

W sumie 42 (70%) z 60 uczestników stwierdziło, że interwencja im się podobała lub podobała im się „w pewnym stopniu” lub „bardzo”. Tylko trzem (5%) z 60 uczestników nie podobał się program.

Wydaje się, iż tego rodzaju programy powinny być stosowane, gdyż cechuje je dobra skuteczność. Zwiększenie aktywności w okresie świątecznym może być dobrym sposobem na zaczęcie nowego roku.

Źródła: Gregory J H Biddle i in. A Christmas themed physical activity intervention to increase participation in physical activity during Advent: pilot randomised controlled trial https://www.bmj.com/content/379/bmj-2022-072807 Sonia Paytubi i in. Everything causes cancer? Beliefs and attitudes towards cancer prevention among anti-vaxxers, flat earthers, and reptilian conspiracists: online cross sectional survey BMJ 2022;379:e072561 https://www.bmj.com/content/379/bmj-2022-072561

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.