IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 porad jak nie przytyć w święta!

5 porad jak nie przytyć w święta!
Święta na diecie? Chyba niewiele jest osób, które zdecydowałyby się na wprowadzenie restrykcyjnych programów odchudzających właśnie w tym okresie. I bardzo dobrze, święta bowiem to nie czas na katowanie się dietą, biorąc jednak pod uwagę fakt zbliżającego się sylwestra warto zachować pewną kontrolę nad własnym talerzem i nie folgować zbytnio swojemu łakomstwu. Wbrew pozorom istnieją bowiem sposoby na to, by jeść smacznie i zdrowo i dietetycznie również w świąteczne dni.

Odchudź świąteczne menu

Jeśli jesteś gospodarzem spotkania i masz decydujący wpływ na to co pojawi się na stole, postaraj się by serwowane dania nie składały się jedynie z cukru i tłuszczu. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach, zamiast śmietany używaj jogurtu naturalnego, do wypieków daj mniej białej maki a dodaj pełnoziarnistej oraz otrębów i używaj mniejszej ilości cukru niż zwykle. Istotne znaczenie ma także sposób obróbki pokarmów, zamiast panierować i smażyć potrawy spróbuj je udusić lub upiec, najlepiej we folii.

Stwórz swój prywatny ranking

Jeśli jesteś tylko gościem i nie Ty decydujesz o świątecznym menu, zlustruj uważnie to co jest na stole i wybierz od razu potrawy, po które nie sięgniesz i takie, które na pewno znajdą się na Twoim talerzu. Pieczona ryba, ryba w galarecie, barszcz z uszkami, śledzie, lżejsze sałatki, a zwłaszcza świeże warzywa z pewnością będą dobrym wyborem, unikać należy natomiast większości ciast (choć mała porcja jabłecznika lub drożdżowca jest dopuszczalna), słodkich napojów, dań panierowanych i smażonych. Ostrożność także zachować należy względem potraw mącznych i spożywać je z umiarem.

Ważna jest asertywność

Podczas rodzinnych spotkań zapewne znajdzie się jakaś życzliwa ciocia, która pomimo braku entuzjazmu z Twojej strony będzie starać się nałożyć Ci dodatkową porcję pierogów czy sernika. Pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do Ciebie, nie chcesz – nie jedz, odmawiaj grzecznie i stanowczo aż do skutku, a najlepiej zadbaj o to by na Twoim talerzu do końca uczty nie było miejsca na niechcianą dokładkę. Jedz powoli i się delektuj.

Zaczynaj dzień od białkowego śniadania

Spożycie solidnej porcji białka na śniadanie powoduje, że w ciągu dnia jemy mniej i mamy mniejszą ochotę na słodkie przekąski. Jaja, mięso, twaróg, ryba w towarzystwie sporej porcji warzyw mogą okazać się znakomitym sposobem na poskromienie apetytu przy kolejnych posiłkach i pomiędzy nimi. Zdecydowanie odradzam rozpoczynanie dnia od ciast, tortów, słodyczy i im podobnych, niestety doświadczenie dietetyka pokazuje, iż osoby, które niezdrowo zaczynają dzień – niezdrowo odżywiają się również w późniejszych jego porach.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Choć święta kojarzą się z odpoczynkiem i relaksem, to warto wprowadzić choć symboliczną aktywność fizyczną. Siłownie i kluby fitness są zazwyczaj w tym czasie zamknięte, z resztą nie namawiałbym do spędzania świąt ze sztangą czy na bieżni, ale myślę że warto byłoby wybrać się na przynajmniej półgodzinny spacer, a w przypadku osób bardziej wytrenowanych polecałbym nawet krótki trening interwałowy w warunkach domowych, czy – w miarę możliwości – na świeżym powietrzu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.