Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak parzyć herbatę by była aromatyczna i zdrowa?

Chociaż wydawać by się mogło, ze przygotowanie herbaty to najprostsze z możliwych zadań kulinarnych, to w praktyce sytuacja wygląda trochę inaczej. Istotne znaczenie dla smaku i właściwości prozdrowotnych tego napoju maja między innymi: rodzaj użytej wody, jej temperatura i czas parzenia. Jak więc parzyć herbatę by uwolnić jej wszystkie, pożądane walory?

Wybór wody

Dla finalnego smaku i aromatu naparu herbacianego istotne znaczenie ma rodzaj użytej wody. Większość herbat zdecydowanie źle znosi parzenie przy udziale wody twardej, zasobnej w wapń, fluor i chlor. Niestety często zdarza się, że woda płynąca z naszych kranów zasobna jest w wymienione pierwiastki, przez co możliwość przygotowania dobrego naparu jest ograniczona. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się dobry filtr wodny ( zawierających wymienniki jonowe,  węgiel aktywowany), który pozwala „zmiękczyć wodę”. Rozwiązaniem alternatywnym jest użycie wody butelkowej, niskozmineralizowanej, którą nabyć można w cenie od dewudziestu kilku groszy za litr w każdym markecie. Jeśli i taka opcja nie wchodzi w grę, warto pomyśleć nad zakupem herbaty, która dość dobrze znosi twardą wodę, za przykład posłużyć mogą herbaty cejlońskie lub – to już trochę inna kategoria - herbaty ziołowe.

Czas gotowania wody

Chociaż może wydawać się to zaskakujące, a nawet - mało prawdopodobne, to zdaniem specjalistów od parzenia herbaty istotne znaczenie dla jej unikalnych walorów (smaku i aromatu), ma także czas gotowania wody. Zapewne mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że proces wrzenia jest dość skomplikowany oraz, że podzielić można go na kilka ważnych etapów.

W pierwszym zauważyć można sukcesywne odrywanie się pęcherzyków powietrza od ścianek czajnika i przemieszczania się ich w stronę powierzchni wody. Następnie zauważyć można sukcesywny wzrost ich koncentracji powodujący lekkie spienienie i zabielenie wody. Jest to tzw. białe wrzenie. Po tym stadium woda zaczyna w sposób charakterystyczny i intensywny „bulgotać”. Cały „myk” polega na tym, by do ostatniego etapu wrzenia nie dopuścić. Woda użyta do przygotowania herbaty nie powinna być pozbawiona tlenu, w innym wypadku bowiem uzyskany napar będzie ubogi smakiem i aromatem. Za każdym razem należy gotować świeżą wodę.

Jak dobrać dawkę?

Dawkowanie herbaty wydaje się sprawa prosta o ile mamy do czynienia z produktem zapakowanym w torebki. W takich sytuacjach zazwyczaj zaleca się parzyć jedna torebkę na jedna szklankę czy tez filiżankę gorącej wody. W przypadku herbat sypanych sytuacja się komplikuje, ale tak naprawdę – jedynie odrobinę. I tutaj bowiem obowiązuje zasada, że na szklankę naparu użyć jest najlepiej jedna łyżeczkę suszu. Oczywiście nikt nikomu nie broni sypać większych dawek by uzyskać mocniejszy smak i aromat, ale liczyć się należy z tym, że przy większych koncentracjach esencji napar może stać się po prostu cierpki. Dotyczy to zwłaszcza herbat zielonych.


Rodzaj naczynia

Być może nie jest to kwestia najwyższej wagi, bo przecież herbatę pija się również z papierowego kubka, to zdaniem znawców tematu istotne znaczenie ma także rodzaj użytego naczynia. Herbatę najlepiej parzyć jest w specjalnych, pękatych czajniczkach wykonanych z porcelany lub szkła. Spożywać należy ją natomiast z filiżanek lub ewentualnie - jak to się u nas przyjęło - szklanek. Do konsumpcji i parzenia herbaty nie nadają się pod żadnym pozorem naczynia plastikowe, gdyż wpływają na smak naparu, a niekiedy także uwalniają doń szkodliwe substancje.

Zalewanie i czas parzenia

Temperatura wody jaką zalewamy herbatę winna zależeć zależy od rodzaju suszu. Inaczej postępujemy bowiem w przypadku herbat fermentowanych (czarnych), a inaczej – w przypadku białych i zielonych. W pierwszym wypadku woda winna być niemal wrząca, za optymalną uznaje się temperaturę 90 - 95 °C. W wypadku drugim najlepiej będzie chwile poczekać tak by woda miała około  75 °C. Dzięki temu uzyskany napar będzie aromatyczny i smaczny oraz – mniej trawiasty i mniej cierpki.

Podobnie jak z temperaturą wody wygląda sytuacja z czasem parzenia. W przypadku większości herbat zaleca się by trwało ono od 2 do 5 minut. Czas nasiąkania wpływa nie tylko na walory smakowe naparu, ale także na jego oddziaływanie na organizm. Krótko parzona herbata posiada właściwości pobudzające, co związane jest z intensywnym uwalnianiem i przenikaniem do naparu stymulującej do działania teiny. Jeśli proces parzenia trwa dłużej uwalniają się także garbniki takie jak tanina, które wiążą alkaloidy purynowe i sprawiają, że napar traci właściwości aktywizujące. Nie należy pozwalać na to by czas nasiąkania był dłuższy niż 5 – 7 minut, gdyż uzyskany napój będzie niezwykle cierpki.

Podsumowanie

Pomimo iż proces parzenia herbaty do szczególnie trudnych nie należy, to warto jednak starać się by nie przebiegał on w sposób przypadkowy. Należy pamiętać, że herbatę najlepiej zalewać wodą miękką, nie nazbyt mocno wygotowaną i parzyć przez okres od 2 do 5 minut. Dzięki temu uzyskamy napój smaczny i zdrowy.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.