Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak żyć z facetem biorącym sterydy?

Współczesne komiksy, filmy akcji, trend w promowaniu idealnych, odtłuszczonych sylwetek prowadzą do stosowania przez mężczyzn najróżniejszego rodzaju wspomagaczy. W jednym z badań Blouin i Goldfield [4] przedstawili powiązanie między zaburzonym obrazem własnego ciała, a nawykami żywieniowymi. Zbadano 43 kulturystów, 48 biegaczy i 48 zawodników sportów walki. Kulturyści, o ironio, wykazywali największe niezadowolenie ze swoich sylwetek, z dużą tendencją do chęci uzyskania zmasowanej lub odtłuszczonej sylwetki, a nawet bulimią.

Z perfekcjonizmem i niemożliwością uzyskania wymarzonego ciała wiązały się niższa samoocena i wspomniane zaburzenia [4]. Niektórzy naukowcy wskazują, że za stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) przez młodych ludzi stoją rosnące wymagania sportu, nawet na poziomie szkół średnich i uniwersytetów. Komitet Olimpijski zabronił SAA dopiero w roku 1975 [1]. Niewiele to zmieniło, nadal ponad połowa przypadków dopingu w sporcie dotyczy właśnie stosowania sterydów anaboliczno-androgennych. Ba, można doszukiwać się przyczyn pogoni za „idealnym ciałem” nawet w reklamach suplementów. Ile procent z nich przedstawiają osoby o zwykłej muskulaturze i przeciętnym odtłuszczeniu? Praktycznie wszystkie z tych wyrobów są reklamowane przez „anaboliczne monstra” – z gigantycznymi ramionami, udami, pełnymi barkami i dziesiątkami „żyłek”. Niestety, stosowanie sterydów może mieć dziesiątki skutków ubocznych. Dobrze określone i sprecyzowane w literaturze są wahania nastrojów skorelowane ze stosowaniem znacznych (dopingowych) dawek SAA. Co ciekawe, niewielkie lecznicze ilości, np. testosteronu poprawiają nastrój m.in. w dystymii czy depresji lekoopornej (ang. refraktory depression lub treatment-resistant depression) [1].

Wpływ SAA na zdrowie psychiczne

SAA mogą aktywować szlaki sygnałowe, uwalniać peptydy opiatowe, modulować ekspresję GABA, wpływać na receptory 5-HT1 B oraz 5-HT2 (serotonina) – wpływać na obszary mózgu odpowiedzialne za depresję, stres, złość i zachowania seksualne [9]. Dla dawek dopingowych SAA możliwe jest wywoływanie depresji, hipomanii lub manii. Pope i Katz przeprowadzili wywiady z kulturystami i graczami futbolu amerykańskiego stosującymi SAA. Wniosek: 22% z nich miało wahania nastroju [5]. W kolejnym badaniu Pope i Katz wykazali, iż 23% pacjentów nadużywających SAA spełnia kryteria DSM-III dla zaburzeń nastroju, od dużych zaburzeń depresyjnych do zaburzeń dwubiegunowych typu I oraz II. Kolejne badanie na ciężarowcach dowodzi, iż biorący SAA dużo częściej mają symptomy depresyjne w porównaniu do nie-biorących. (DSM to podręcznik, który stawia sobie za cel przedstawienie kryteriów diagnostycznych wszystkich zaburzeń psychicznych rozpoznawanych w systemie opieki zdrowotnej Stanów Zjednoczonych.) [2] Retrospektywne studium Malone (ciężarowcy i kulturyści) wykazało, iż 10% użytkowników SAA miało epizody hipomanii, kolejne 10% miało depresję po odstawieniu sterydów anaboliczno-androgennych.

SAA a skłonności samobójcze

Pärssinen prowadził badania przez 12 lat na 62 elitarnych fińskich ciężarowcach, których podejrzewano o stosowanie SAA. Mieli oni 4.6 raza wyższą śmiertelność w stosunku do populacji, głównie przez samobójstwa i zawały serca.

Kolejne badanie zestawia 30 letnią historię współczynników i przyczyn śmierci 181 byłych elitarnych sportowców dyscyplin, takich jak zapasy, trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, lekkoatletyka. W porównaniu do populacji – ogólna śmiertelność nie była wyższa w grupie 20-50 lat, jednakże byli sportowcy umierali 45% częściej niż grupa kontrolna, zaś ci w wieku 30-50 lat popełniali samobójstwa 2-4 krotnie częściej niż grupa kontrolna. Samobójstwo popełniło 11.6% byłych sportowców. Zapadalność na nowotwory była znacznie niższa w grupie stosującej SAA. [3]

Sterydy anaboliczne a stosowanie narkotyków

Wielu badaczy stosuje niewybredne chwyty – przypisując narkomanom stosującym SAA skłonności do przemocy, czy zapędy samobójcze. Tak się stało w badaniu Darke z 2014 roku analizującym śmierć 24 użytkowników SAA, w okresie od 1 stycznia 1996 do grudnia 2012 r. Byli to mężczyźni mający średnio 31,7 lat [6]. W grupie było 20,8% kulturystów, średnie BMI wynosiło 29,6.

Przyczyny śmierci mężczyzn:

  • Toksyczność narkotyków 54,2% (13),
  • Toksyczność narkotyków i choroba układu krążenia 8,3% (2),
  • Samobójstwo 16,7% (4),
  • Zabójstwo 12,5% (3),
  • Wypadek 4,2% (1),
  • Nie stwierdzono 4,2% (1),

Znaleziono u nich we krwi metabolity:

  • Nandrolonu (deca durabolin) 58.3% (14)
  • Stanozololu (winstrol) 33.3% (8)
  • Methandienone (metanabolu) 20.8% (5)
  • Boldenonu 8.4% (2)
  • Trenbolonu 4.2% (1)
  • Dehydroepiandrosterone (DHEA) 4.2% (1)
  • Metenolonu 4.2% (1)
  • Oxymetholonu (anapolonu) 4.2% (1)

Jednakże, do wniosków ze wspomnianego badania należy podejść z wielką ostrożnością, gdyż:

  • 66,7% z mężczyzn (oprócz SAA) stosowało narkotyki (z tego kokainę 41.7%, metaamfetaminę 37.5%, zaś MDMA (extasy) 16.7%),
  • prawie połowa mężczyzn (oprócz SAA) stosowała benzodiazepiny (środki przeciwlękowe/uspokajające),
  • w 37,5% przypadków wykryto opioidy (np. morfinę),
  • jakby tego było mało 25% z mężczyzn miało we krwi alkohol!

Wielu naukowców próbuje sugerować, iż ze stosowaniem SAA jest powiązany nałóg narkotykowy – jednakże, jaką rzetelność mają badania prowadzone na osobach mających we krwi, oprócz SAA i alkoholu, połowę apteki? Jeszcze inny zawodnik opisany w badaniach z 2000 roku [7] stosował SAA przez więcej niż 20 lat (w chwili śmierci miał 45 lat). W klubie wśród trójboistów miał opinię alkoholika. Zasłynął z wielu utarczek i bójek pod wpływem alkoholu. Rozwinęło się u niego uzależnienie od opioidów. Mężczyzna popełnił samobójstwo. Jeszcze inny obiekt (184 cm, 96 kg) – miał we krwi oprócz heroiny – morfinę (0.12 mikograma/ml krwi), dodatkowo 0.02 kodeiny, 0.2 amfetaminy i 0.001 THC- marihuana (wszystko µg/ml krwi). Jeszcze inny 32 latek, zmarły w 1997 roku [7], miał w moczu metabolity boldenonu, ale we krwi diazepam (relanium), morfinę, kodeinę – dodatkowo jeszcze prawie połowę śmiertelnej dawki alkoholu (znaleziono u niego 1800 µg alkoholu w militrze krwi, czyli 180 mg/dl; zaś >300-400 mg/dL alkoholu uznaje się za ilość mogącą spowodować depresję oddechową) [8].

Poradnik praktyczny dla kobiet

Często po sterydy sięgają mężczyźni, którzy nie czują się dostrzegani przez kobiety lub wystarczająco atrakcyjni. Wystarczy wspomnieć fenomen ZYZZ’a, który na początkowych zdjęciach (gdy zaczynał przygodę z dopingiem) miał niezbyt atrakcyjne partnerki, wraz ze wzrostem masy – dobór przez niego pań na imprezach był o wiele bardziej wyrafinowany. Jeżeli ciągle będziesz wypominać swojemu partnerowi niedostatki jego sylwetki – istnieje duża szansa, iż sięgnie on w końcu po sterydy anaboliczno-androgenne. OK, to może początkowo nie wydawać się takie złe, ale ... wkrótce możesz znaleźć się na dalszym planie życia swojego mężczyzny.

Najważniejsze będą:

  • rozkład, kaloryczność, rodzaj posiłków,
  • trening siłowy,
  • trening aerobowy,
  • suplementy (np. “spalacze”, “kreatyna”, “przedtreningówki”),
  • odżywki,
  • sterydy anaboliczno-androgenne, rhGH, insulina, prohormony lub innego rodzaju doping,

Z czasem może się zdarzyć, że Twój partner oglądający perfekcyjne, dopieszczone sylwetki, np. zawodniczek fitness-bikini, dodać należy, iż niezwykle rzadko występujące w realnym życiu – poszuka sobie innej kobiety.

Musisz liczyć się także z częstym skutkiem ubocznym – wzrostem potrzeb seksualnych, wybujałym libido. On chce seksu, tu, teraz – nieważne, że jest noc, ranek czy środek dnia! Po pewnym czasie możesz poczuć, że jesteś traktowana instrumentalnie, a odmowa tak częstego współżycia spotka się co najmniej z niechęcią lub nawet szukaniem przez mężczyznę „okazji” na boku. Wielokrotnie przekroczony poziom testosteronu, niemożliwy do osiągnięcia inaczej niż przez stosowanie, np. iniekcji, czy tabletek, może wiązać się także z przykrym „kryzysem męskości” po rezygnacji z podawania testosteronu egzogennego (np. zaburzenia erekcji, niechęć do współżycia). Wyjaśnienie jest proste - w fazie po „odstawieniu” testosteronu libido może przypominać chęci staruszka, a naturalna produkcja testosteronu w jądrach jeszcze jest „zablokowana”.

Wahania nastroju – są stosunkowo częste, zaś agresja dotyczy bardzo nielicznych użytkowników SAA. Jednakże, wiele środków predysponuje do podobnych zachowań, np. weterynaryjny preparat trenbolone.

Częste mogą być wykwity pryszczy, zatrzymywanie wody w organizmie – aromatyzujące SAA („twarz jak słoneczko”), czasem spotyka się łysienie – także uwarunkowane genetycznie (SAA tylko przyspieszają ten proces).

Artykuł jest tylko sygnalizowaniem pewnych problemów, zagadnienia są zbyt złożone, by udzielać na nie jednoznacznych odpowiedzi. Czy sterydy powodują zaburzenia psychiczne? A może to osoby z obniżonym poczuciem własnej wartości, depresją lub innymi problemami- sięgają po SAA? W jednym z reportaży młody człowiek chciał popełnić samobójstwo - cóż, zdarza się. Ale ... cała wina spadła na sterydy anaboliczno-androgenne (gdyż mężczyzna brał codziennie kilka zastrzyków omnadrenu). Dziwnym trafem, zupełnie zignorowano tu kwestię stosowania narkotyków przez tego młodzieńca (przyznał się do palenia marihuany). Sterydy na pewno nie odpowiadają za całe zło tego świata, niosą jednak większe lub mniejsze ryzyko (jak wszystkie leki).

Źródła: Curr Neuropharmacol. 2015 Jan; 13(1): 101–121. Published online 2015 Jan. doi: Anabolic-androgenic Steroid use and Psychopathology in Athletes. A Systematic Review http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4462035/ 2. Dwubiegunowe zaburzenia nastroju i zaburzenia depresyjne w klasyfikacji DSM-5 http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_2_2014/245Lojko_PsychiatrPol2_2014.pdf 3. Lindqvist A.S., Moberg T., Ehrnborg C., Eriksson B.O., Fahlke C., Rosén T. Increased mortality rate and suicide in Swedish former elite male athletes in power sports. Scand. J. Med. Sci. Sports. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24033718 4. Blouin A.G., Goldfield G.S. Body image and steroid use in male bodybuilders. Int. J. Eat. Disord. 1995 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7581418 5. Review Affective and psychotic symptoms associated with anabolic steroid use. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3279830/ 6. Darke S., Torok M., Duflou J. Sudden or unnatural deaths involving anabolic-androgenic steroids. J. Forensic Sci. 2014 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24611438 7. “Cause and Manner of Death Among Users of Anabolic Androgenic Steroids” Thiblin I, Lindquist O, Rajs J Forensic Sci 2000;45(1):16–23. 8. http://emedicine.medscape.com/article/2090019-overview 9. Kindlundh A.M., Lindblom J., Bergström L., Nyberg F. The anabolic-androgenic steroid nandrolone induces alterations in the density of serotonergic 5HT1B and 5HT2 receptors in the male rat brain. Neuroscience. 2003;119(1):113–120.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.