IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak skutecznie schudnąć? Czy istnieje droga na skróty?

Jak skutecznie schudnąć? Czy istnieje droga na skróty?
Pod pojęciem skutecznego odchudzania rozumiemy nie tylko zmniejszenie masy ciała, ale także idącą za tym poprawę estetyki sylwetki, jak i również utrzymanie osiągniętego efektu na dłużej. W praktyce nie zawsze strata nadprogramowych kilogramów wiąże się z polepszeniem wyglądu, poza tym dość często zdarza się, że odchudzający efekt naszych wyrzeczeń ma jedynie charakter chwilowy. Czy można temu zaradzić? Czy osoby od lat borykające się z nadwagą są w stanie skutecznie schudnąć?

Droga na skróty nie istnieje

Okazuje się, że zazwyczaj winę za porażki w walce o lepszą sylwetkę ponosi nasza wrodzona tendencja do poszukiwania drogi na skróty. Najchętniej chcielibyśmy schudnąć w tydzień bądź jeszcze szybciej, przy czym ewentualne negatywne konsekwencje drastycznych praktyk nie specjalnie nas interesują. Niestety latami gromadzona tkanka tłuszczowa nie zniknie ot tak, nawet gdybyśmy przestali jeść zupełnie, biegali w maratonach i stosowali najdroższe suplementy świata to i tak nie bylibyśmy w stanie poprawić naszego wyglądu w kilka dni!

Odchudzanie zaczyna się w głowie

Pierwszym co należy zrobić, by odchudzanie uczynić skutecznym, jest zmiana sposobu myślenia i uświadomienie sobie, że praca nad sylwetką wymaga czasu. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, czy faktycznie chcemy skutecznie schudnąć, czy też dobrze czujemy się z nadwagą i miewamy jedynie doraźne impulsy, które skłaniają nad do tego, by od czasu do czasu, kosztem własnego zdrowia, przetestować modną dietę z kolorowej prasy. Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, bo jeśli działamy na zasadzie chwilowych zrywów, a nie realnej i uświadomionej potrzeby, to oczywiście skuteczna motywacja do działania oraz idąca za nią zmiana wyglądu i utrata nadprogramowych kilogramów nie będą możliwe.

Bezcenna pomoc specjalisty

Kolejnym krokiem jest zastosowanie skutecznej metody. Skoro wiemy już, że droga na skróty prowadzi na przysłowiowe manowce, to rozumiemy także, iż wszelkie diety kilku czy kilkunastodniowe nie są odpowiednim rozwiązaniem naszego problemu. Najbardziej rozsądnym wyjściem są konsultacje z dietetykiem i w razie potrzeby wykwalifikowanym trenerem, czyli specjalistami, którzy w sposób profesjonalny pokierują odchudzaniem, służyć będą radą i wsparciem oraz w razie jakichkolwiek potknięć – zareagują. Warto wiedzieć, że współczesne trendy w dietetyce i treningu ukierunkowane są na dostosowywanie wszelkich rozwiązań pod indywidualne potrzeby klientów, tak więc nie trzeba się obawiać, że trener zaleci morderczy trening o wczesnym świcie, a dietetyk przykaże jeść tylko brokuły i kiełki lucerny sześć razy dziennie

Odchudzanie na własną rękę — trudniejsze, ale możliwe

Oczywiście skuteczne odchudzanie prowadzić można także w pojedynkę, w takiej sytuacji należy jednak poświęcić dodatkowy czas na przyswojenie podstawowych zasad komponowania diety oraz dobrze rozplanować aktywność fizyczną. Wszelkie zmiany w diecie wprowadzać należy stopniowo, żadne drastyczne cięcia kaloryczne nie są wskazane, organizm bowiem nie lubi terapii szokowych i posiada skuteczne sposoby, by się im przeciwstawić. Najpierw warto zapisywać wszystkie zjadane pokarmy na kartce, w pliku tekstowym na komputerze bądź najlepiej – w dzienniku żywieniowym (dostępnym w naszym serwisie), który dodatkowo zliczy kalorie oraz określi zawartość tłuszczu, węglowodanów i białka.

Chcesz schudnąć — notuj

Dość często nasza świadomość dotycząca tego, jak się odżywiamy i ile zjadamy poszczególnych pokarmów (np. słodyczy), jest błędna. Co więcej, praktyka pokazuje, że prowadzenie dziennika żywieniowego dyscyplinuje i sprawia, że zaczynamy zwracać coraz większą uwagę na to, co jemy. Dzięki regularnym zapiskom możemy także – nawet bez specjalistycznej wiedzy – wyłapać pewne błędy żywieniowe i je konsekwentnie eliminować.

Metoda drobnych kroków

Kolejnym krokiem jest porządkowanie jadłospisu, polegające na usuwaniu dietetycznych śmieci i zastępowanie ich zdrowszymi odpowiednikami. I tak słodycze staramy się zastąpić owocami, słone przekąski – orzechami i migdałami, smażone i panierowane kotlety – pieczonym i gotowanym mięsem etc. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, a zarazem konsekwentnie. W pierwszym tygodniu można np. zrezygnować ze słodzenia herbaty i zastąpić jasne pieczywo pełnoziarnistym, w kolejnym – zwiększyć udział owoców i warzyw. Drobnymi krokami należy zmieniać swoje nawyki żywieniowe, a także systematycznie utrwalać owe zmiany tak, by stały się stylem życia.

Nie zapominaj o przyjemnościach

Warto wiedzieć, że codzienna konsumpcja posiłków to nie tylko beznamiętny akt spożywania pokarmów będących źródłem energii, ale również rodzaj przyjemności. Skuteczne odchudzanie nie może pomijać tego aspektu, tak więc komponowanie dietetycznego menu nie może być oderwane od naszych kulinarnych upodobań. Niewiele przyjdzie nam z tego, że dany produkt jest dietetyczny, skoro jego spożyciu nie towarzyszą żadne pozytywne odczucia. Po niesmacznym posiłku dalej męczyć nas będzie ochota na coś, czego zjedzenie kojarzy się z przyjemnością. Dania należy przygotowywać tak, by były również smaczne. Bilansowanie diety to sztuka kompromisów, restrykcja kaloryczna nie musi w praktyce oznaczać totalnej rezygnacji z ulubionych dań.

Myśl konstruktywnie i wyciągaj wnioski

Podczas odchudzania, porażki czy chwile zwątpienia są nieuniknione, mają one jednak charakter chwilowy, poza tym są potrzebne — dzięki nim właśnie osiągnięcie celu wiąże się z satysfakcją. Z drugiej strony warto położyć szczególny nacisk na to, by wszelkie, nawet drobne zwycięstwa stanowiły pozytywny bodziec do dalszej pracy nad sobą i wzmacniały motywację. Tak naprawdę nie potrzeba ku temu jakiś wielkich starań, wystarczy jedynie odpowiednie ukierunkowanie uwagi, by wraz z pierwszymi efektami starań poczuć tzw. wiatr w żaglach.

Podsumowanie

Skuteczne odchudzanie, wbrew ponuremu przeświadczeniu zrezygnowanych sceptyków, jest możliwe, ale wymaga czasu. Latami pielęgnowanej nadwagi nie pozbędziemy się z dnia na dzień, co nie oznacza jednak, że na zadowalające efekty będzie trzeba czekać w nieskończoność. Pierwsze rezultaty widoczne są już zazwyczaj po tygodniu. Skuteczne odchudzanie w praktyce oznacza stopniową i zarazem trwałą zmianę nawyków żywieniowych, której towarzyszyć powinna także zwiększona aktywność fizyczna. Najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy specjalistów z dziedziny dietetyki i planowania aktywności fizycznej, można jednak także odchudzać się na własną rękę. Warto pamiętać, że znaczenie mają nie tylko teoretyczne założenia dotyczące planowanych metod i ich skuteczności, ale także możliwość konsekwentnej ich realizacji w praktyce, na co wpływ ma m.in. odpowiednia motywacja.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.