IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak sobie poradzić z negatywnymi skutkami stresu?

Stres stanowi nieodłączny element codziennego życia, a nieumiejętne radzenie sobie z jego skutkami doprowadza do rozwoju poważnych dolegliwości zdrowotnych – w tym chorób układu krążenia, zaburzeń odżywiania, depresji czy otyłości. Jak się okazuje właściwie zbilansowany jadłospis oraz aktywny tryb życia posiadają istotne znaczenie dla zwalczania jego negatywnych skutków . Oto pięć wskazówek, które pomogą uporać się Wam z niebezpiecznym dla zdrowia napięciem:

Po pierwsze: unikaj przetworzonej żywności

Pod wpływem działania stresogennych bodźców, wiele osób posiada tendencję do sięgania po przypadkowe produkty spożywcze, najczęściej słodycze czy fast foody, doprowadzając tym samym do pogłębienia problemu. Jadłospis ubogi w wartościowe  białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne znacznie utrudnia walkę z negatywnymi skutkami stresu, co potwierdzają zarówno lekarze, dietetycy jak i psychologowie. Organizm działający w stanie pełnej mobilizacji, na tzw. „podwyższonych obrotach” wymaga do sprawnego funkcjonowania dobrego jakościowo „paliwa”, czyli prawidłowo zbilansowanego pożywienia. Zajadanie stresów słodyczami czy chipsami w perspektywie długoterminowej odnosi skutki odwrotne od zamierzonych.

Po drugie: zdrowo się odżywiaj

Organizm będący pod wpływem działania napięcia posiada zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Szczególne znaczenie posiadają: witaminy z grupy B, witamina D, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz magnez. Warto zatem zadbać o właściwe zaplanowanie swojego jadłospisu, który powinien opierać się o nisko przetworzoną żywność – jaja, mięso, tłuste ryby morskie, nabiał, pełnoziarniste produkty skrobiowe, warzywa, owoce i orzechy (niesolone i nieprażone). Ewentualna suplementacja to jedynie uzupełnienie przemyślanego planu żywieniowego. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób jedzenia – posiłki dobrze jest spożywać bez pośpiechu, starannie przeżuwając każdy kęs.  

Po trzecie: pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej

Niebagatelną rolę w niwelowaniu negatywnych skutków stresu posiada też wysiłek fizyczny. Z jednej strony pomaga przywrócić równowagę hormonalną organizmu, łagodząc efekty działania kortyzolu, z drugiej zaś stanowi przyjemną formę relaksu i sposób na zneutralizowanie napięcia. Uwalniające się pod wpływem  wysiłku fizycznego endorfiny pozytywnie wpływają na nastrój, motywują do działania i dodają energii. Dlatego w tygodniowym rozkładzie zajęć należy koniecznie uwzględnić regularną aktywność fizyczną.

Po czwarte: wysypiaj się

Nocny wypoczynek to czas regeneracji organizmu, tzw. „ładowania baterii”. Dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią jakość oraz długość. Optymalna ilość snu to kwestia mocno indywidualna, jednak przyjmuje się, iż średnio powinna wynosić 7-8 godzin. Dla jakości przebiegu procesów regeneracyjnych warto wyłączyć  telewizor, komputer oraz światło, a także odpowiednio przewietrzyć sypialnię. Trzeba pamiętać, iż człowiek niewyspany i zmęczony znacznie gorzej radzi sobie ze stresem i jest bardziej podatny na działanie jego negatywnych skutków.

Podsumowanie

Właściwe odżywianie posiada znaczący wpływ nie tylko na zdrowie i wygląd, ale także na kondycję psychiczną oraz umiejętność radzenia sobie ze skutkami długotrwałego napięcia. Nie należy zapominać,   że niebagatelne znaczenie w profilaktyce chorób wywoływanych stresem posiadają także regularna aktywność fizyczna oraz długość i jakość snu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.