Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zachować walory zdrowotne owoców i warzyw?

Owoc i warzywa stanowią ważny element zdrowej diety dostarczając niezbędnych składników pokarmowych takich jak chociażby witamina C, potas, kwas foliowy. Niestety okazuje się, że zawartość tych związków w konsumowanych przez nas produktach roślinnych jest często istotnie niższa niż ta, którą charakteryzują się w wersji pierwotnej. Co więcej, do największych strat witamin i składników mineralnych oraz innych ważnych substancji dochodzi właśnie w warunkach domowych, podczas przechowywania o obróbki wstępnej żywności. Warto więc zastanowić się jakie kroki poczynić by temu negatywnemu zjawisku zapobiec.

Warzywa i owoce – wartość odżywcza i zdrowotna

Warzywa i owoce w formie nieprzetworzonej zaliczane są do pokarmów o niskiej bądź umiarkowanej gęstości energetycznej i zarazem – wysokiej gęstości odżywczej. Oznacza to, że za pewnymi wyjątkami są one raczej niskokaloryczne (co związane jest z wysoką zawartością wody) i zarazem zasobne w składniki nieenergetyczne takie jak witaminy i ważne pierwiastki. Dodatkowo owoce i warzywa dostarczają także błonnika regulującego pracę przewodu pokarmowego i hamującego łaknienie oraz wielu biologicznie aktywnych związków o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Badania naukowe wskazują, że regularna konsumpcja owoców pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób takich chociażby jak miażdżyca i niektóre formy nowotworów.

Straty cennych składników

Prozdrowotne walory owoców i warzyw związane są z obecnością w nich wspomnianych już skalników takich jak witaminy, niezbędne pierwiastki oraz polifenole i karotenoidy. Niestety okazuje się, że związki te dość łatwo ulegają degradacji, a co najgorsze proces ten ma miejsce nie tylko w warunkach przemysłowych, ale także – domowych. Innymi słowy bardzo często to właśnie my odpowiadamy za to, że spożywane przez nas owoce i warzywa wyjałowione są z ważnych dla zdrowia składników. Związane jest to z nieprawidłowym ich myciem, krojeniem, zestawianiem i przechowywaniem. Na szczęście stratom składników odżywczych i innych prozdrowotnych związków można w prosty sposób zapobiec.

Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jakie kroki podjąć by spożywać owoce i warzywa o maksymalnie wysokiej wartości odżywczej i zdrowotnej:

- warzywa i owoce powinny być świeże, w innym wypadku zawartość witamin, składników mineralnych, karotenów i polifenoli będzie obniżona. Na świeżość owoców i warzyw należy zwracać uwagę już w trakcie zakupów.

- należy zawsze jeść warzywa i owoce uprzednio umyte, przy czym mycie winno odbywać się pod bieżącą wodą. Nie wolno ich moczyć, gdyż może to doprowadzać do strat ważnych składników.

- owoce i warzywa najlepiej jest obierać i kroić tuż przed konsumpcją (odmierzając dawkę potrzebną do przygotowania danego posiłku, by nie zachodziła konieczność przechowywania rozdrobnionych pokarmów). W innym wypadku niektóre z przeciwutleniaczy ulegną oksydacji.

- owoce i warzywa najlepiej jeść na surowo (dotyczy to zwłaszcza produktów sezonowych i regionalnych), ewentualna obróbka termiczna winna trwać względnie krótko, gotowane, smażone bądź pieczone potrawy najlepiej jeść zaraz po przygotowaniu,

- do krojenia owoców i warzyw należy używać narzędzi ze stali nierdzewnej

- należy starać się chronić obrane warzywa i owoce przed światłem, dostępem powietrza, (najlepiej jest je przykrywać i schładzać).

Podsumowanie

Pozytywny wpływ owoców i warzyw na nasz organizm związany jest nie tylko z ich ilościowym spożyciem ale także dbałością o to by zachowały maksimum swoich walorów odżywczych i prozdrowotnych. Warto zwrócić wiec uwagę na kwestię ich przechowywania i obróbki kulinarnej gdyż aspekty te mają kluczowe znaczenie dla zawartości witamin, składników mineralnych i innych cennych dla nas substancji.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.