IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak żyć dłużej? O co zadbać już teraz?

Jak żyć dłużej? O co zadbać już teraz?
Jak to jest, że jedni z nas żyją dłużej, inni krócej? Dlaczego w niektórych częściach świata występuje wysoka długowieczność, a w innych nie? Z czego to wynika? Z tzw. farta? Genetyki? Stylu życia? Z pewnością każdy z tych czynników (i wiele innych) ma ogromny wpływ na długość naszego życia. O ile na genetykę wpłynąć za bardzo nie możemy, tak na styl życia już tak.

Czym właściwie jest styl życia?

Styl życia to złożone pojęcie, ale takie najważniejszy czynniki, które mają duży wpływ na długość naszego życia to:

Zdrowa dieta

Pod hasłem zdrowa dieta mamy na myśli sposób odżywiania, który polega na jedzeniu odpowiedniej ilości kalorii, dobranej do swojego dziennego zapotrzebowania wynikającego z wieku, płci, budowy ciała i poziomu aktywności. To także odpowiednie dobieranie produktów i bazowanie na żywności jak najmniej przetworzonej, warzywach, owocach, zdrowych tłuszczach, produktach pełnoziarnistych itp. W zdrowej diecie nie ma zbyt wiele cukru, słodzonych napojów, żywności typu fast food.

Swoje zapotrzebowanie możesz sprawdzić TUTAJ.

Aktywność fizyczna

Każdy człowiek powinien się ruszać. Robiąc to regularnie, zapewniasz sobie zdrowie, sprawność, prawidłową masę ciała. Przyjęło się, że takim minimum jest wykonywanie 30 minut aktywności dziennie. Jest to oczywiście bardzo ogólna wytyczna, bowiem wiele zależy od naszej formy, zdrowia i innych warunków.

Zdrowa masa ciała

Jak żyć dłużej? Zadbaj o zdrową masę ciałaOsoby, które mają nadwagę, otyłość lub niedowagę są dużo bardziej narażone na różnego rodzaju schorzenia. W związku z tym mają mniejszą szansę na dłuższe życie.

Unikanie używek

Używki takie jak papierosy czy nadmiar alkoholu są bardzo szkodliwe dla organizmu. Przyczyniają się do wielu stanów zapalnych, a co za tym idzie do schorzeń mogących się przyczynić do przedwczesnej śmierci.

Czy zdrowy styl życia jest ważny?

Zdrowe nawyki robią dużą różnicę. Jak wynika z niektórych badań, osoby, które spełniają powyższe kryteria, cieszą się imponująco dłuższym życiem, niż osoby, które ich nie miały — kobiety żyją średnio o 14 lat dłużej, mężczyźni o 12 lat. Osoby, które nie miały zdrowych nawyków, zwykle umierały przedwcześnie z powodu raka lub chorób układu krążenia.

Co ciekawe, wprowadzenie już choćby jednego z powyższych nawyków może wydłużyć życie o średnio 2 lata. Nasuwa się tutaj wniosek, że im więcej dobrego dla siebie robimy, tym bardziej to nasze życie wydłużamy.

Podsumowanie

Żeby wydłużyć swoje życie, powinniśmy zadbać o zdrowe odżywianie. Nie objadać się i nie głodować. Nasze ciało potrzebuje wartości odżywczych, a nie tylko kalorii, zatem konieczne jest dbanie o jakość posiłków. Obecność warzyw, owoców, białka w postaci chudego mięsa i ryb, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczy to obowiązkowy punkt. Im mniej żywności przetworzonej, cukru, gotowców pełnych ulepszaczy, tym lepiej. Kolejny punkt to regularna aktywność fizyczna, która zapewni lepszą sprawność, samopoczucie i kondycję serca. Zarówno dieta, jak i ruch będą sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała, która jest także bardzo ważna. Chcąc wydłużyć swoje życie, powinniśmy też zrezygnować z palenia papierosów oraz zbyt częstego picia alkoholu. Warto byłoby tutaj jeszcze dołożyć dbanie o jakościowy sen, umiejętność radzenia sobie ze stresem, a także życie w społeczeństwie.

Jak widać, jest sporo czynników, które wpływają nie tylko na jakość naszego życia, ale także na zdrowie i długość życia. Temat bardzo istotny i myślę, że każdy powinien sobie go wziąć do serca i przeanalizować.

Źródła: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.032047?utm_source=STAT+Newsletters&utm_campaign=a66483f1f0-MR&utm_medium=email&utm_term=0_8cab1d7961-a66483f1f0-149584961 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091743512002666?via%3Dihub https://www.healthaffairs.org/doi/full/10.1377/hlthaff.2016.1569 https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)33324-X/fulltext https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091743512002666?via%3Dihub https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.032047

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.