Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Lepiej być (za) grubym czy (za) chudym?

Lepiej być (za) grubym czy (za) chudym?
Niejednokrotnie byłam świadkiem rozmów, debat traktujących o problemie podjętym w temacie. Czy rzeczywiście nadwaga jest taka szkodliwa dla zdrowia? Przecież ludzie z bagażem dodatkowych kilogramów jedzą więcej, czyli można by przyjąć, że ich dieta jest bogatsza w składniki odżywcze, nie są wiecznie głodni, więc weselsi… Czy też może lepiej być chudym? Brak obciążenia stawów, smukły wygląd, możliwość zakupienia ubrań, w których nie wygląda się jak w worku.

Zalety obu stanów z pewnością można by mnożyć ,zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden z nich szczególnie kogoś pociąga lub też pała niechęcią do jakichkolwiek zmian w swoim wyglądzie, jednak należy także wiedzieć, że obie strony – nadmierna masa i zamiłowanie do skrajnie „zredukowanej” sylwetki – mają swoje wady i niosą za sobą szereg ściśle określonych konsekwencji.

Problemy związane z nadwagą/otyłością

Wysoki poziom tkanki tłuszczowej sprzyja pojawianiu się wielu schorzeń i dolegliwości, do których z pewnością zaliczyć można:

 • Cukrzycę
 • Chorobę wieńcową
 • Problemy problemów ciśnieniem krwi
 • Nadmierne obciążenie stawów/problemy z poruszaniem się
 • Zaburzenia płodności/miesiączkowania
 • Problem ze snem

Warto jednak podkreślić, że delikatne „zaokrąglenie”, czyli bycie w dolnej granicy nadwagi – przy założeniu, że dana osoba nie cierpi już na jakieś schorzenia metaboliczne, nie wiążę się z większym zagrożeniem zdrowia i życia, niż u osób, u których kalkulatory pokazują zmieszczenie się w skali prawidłowego BMI. Jak pokazują wyniki badań nie zawsze wyższy poziom BF wiąże się z chorobami serca czy też zwiększonym poziomem cholesterolu lub nadciśnieniem.

Problemy zdrowotne dotykające chudych

Choć osoby z zaniżoną wagą ciała częściej określane są mianem zdrowych niż osoby „puszyste”, to wbrew pozorom sytuacja wcale nie jest taka jednoznaczna. Niedowaga w znaczący sposób wpływa na:

 • Osłabienie funkcji odpornościowych organizmu
 • Problemy z płodnością/zaburzenia miesiączkowania
 • Problemy z układem kostnym (kruchość, łamliwość), osteoporozę
 • Niedokrwistość
 • Znaczne niedobory substancji odżywczych – zmęczenie, brak energii

Osoby chude zakładają także, że fakt, iż mieszczą się w ubranie w rozmiarze 34 pozwala im bezkarnie konsumować produkt wątpliwej jakości, ubogie w wartości odżywcze. Nieracjonalne odżywianie sprawia, że ciało jest niedożywione, co sprzyja powstawaniu problemów z cukrzycą czy też podwyższonych cholesterolem.

Wnioski?

Nasuwają się same. Ani nadwaga, ani niedowaga nie służą zdrowiu i mogą niekorzystnie na nie wpłynąć. Ważniejsze jednak, niż patrzenie na cyferki na wadze, jest skupienie się na prowadzeniu prozdrowotnego trybu życia. Zdroworozsądkowy wybór żywności, regularna – odpowiednio dobrana – aktywność fizyczna z pewnością przyczynią się i do poprawy sylwetki, jak i w znacznym stopniu do funkcjonowania organizmu jako całości.

Oczywistością jest, że popadanie w skrajności nigdy korzystne nie będzie, że najważniejszy jest złoty środek. Ani dążenie do nazbyt otłuszczonej sylwetki, ani też branie sobie za cel życia osiągnięcia ciała modelki – wieszaka nie wpłynie korzystnie na funkcjonowanie organizmu.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda