Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Lepiej być (za) grubym czy (za) chudym?

Lepiej być (za) grubym czy (za) chudym?
Niejednokrotnie byłam świadkiem rozmów, debat traktujących o problemie podjętym w temacie. Czy rzeczywiście nadwaga jest taka szkodliwa dla zdrowia? Przecież ludzie z bagażem dodatkowych kilogramów jedzą więcej, czyli można by przyjąć, że ich dieta jest bogatsza w składniki odżywcze, nie są wiecznie głodni, więc weselsi… Czy też może lepiej być chudym? Brak obciążenia stawów, smukły wygląd, możliwość zakupienia ubrań, w których nie wygląda się jak w worku.

Zalety obu stanów z pewnością można by mnożyć, zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden z nich szczególnie kogoś pociąga lub też pała niechęcią do jakichkolwiek zmian w swoim wyglądzie, jednak należy także wiedzieć, że obie strony – nadmierna masa i zamiłowanie do skrajnie „zredukowanej” sylwetki – mają swoje wady i niosą za sobą szereg ściśle określonych konsekwencji.

Problemy związane z nadwagą i otyłością

Wysoki poziom tkanki tłuszczowej sprzyja pojawianiu się wielu schorzeń i dolegliwości, do których z pewnością zaliczyć można:

  • cukrzycę,
  • chorobę wieńcową,
  • problemy problemów ciśnieniem krwi,
  • nadmierne obciążenie stawów/problemy z poruszaniem się,
  • zaburzenia płodności/miesiączkowania,
  • problem ze snem.

Warto jednak podkreślić, że delikatne „zaokrąglenie”, czyli bycie w dolnej granicy nadwagi – przy założeniu, że dana osoba nie cierpi już na jakieś schorzenia metaboliczne, nie wiążę się z większym zagrożeniem zdrowia i życia, niż u osób, u których kalkulatory pokazują zmieszczenie się w skali prawidłowego BMI. Jak pokazują wyniki badań nie zawsze wyższy poziom BF wiąże się z chorobami serca czy też zwiększonym poziomem cholesterolu lub nadciśnieniem.

Problemy zdrowotne dotykające chudych

Choć osoby z zaniżoną wagą ciała częściej określane są mianem zdrowych niż osoby „puszyste”, to wbrew pozorom sytuacja wcale nie jest taka jednoznaczna.

Niedowaga w znaczący sposób wpływa na:

  • osłabienie funkcji odpornościowych organizmu,
  • problemy z płodnością/zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z układem kostnym (kruchość, łamliwość), osteoporozę,
  • niedokrwistość,
  • znaczne niedobory substancji odżywczych – zmęczenie, brak energii.

Osoby chude zakładają także, że fakt, iż mieszczą się w ubranie w rozmiarze 34 pozwala im bezkarnie konsumować produkt wątpliwej jakości, ubogie w wartości odżywcze. Nieracjonalne odżywianie sprawia, że ciało jest niedożywione, co sprzyja powstawaniu problemów z cukrzycą czy też podwyższonych cholesterolem.

Podsumowanie

Wnioski nasuwają się same. Ani nadwaga, ani niedowaga nie służą zdrowiu i mogą niekorzystnie na nie wpłynąć. Ważniejsze jednak, niż patrzenie na cyferki na wadze, jest skupienie się na prowadzeniu prozdrowotnego trybu życia. Zdroworozsądkowy wybór żywności, regularna – odpowiednio dobrana – aktywność fizyczna z pewnością przyczynią się i do poprawy sylwetki, jak i w znacznym stopniu do funkcjonowania organizmu jako całości.

Oczywistością jest, że popadanie w skrajności nigdy korzystne nie będzie, że najważniejszy jest złoty środek. Ani dążenie do nazbyt otłuszczonej sylwetki, ani też branie sobie za cel życia osiągnięcia ciała modelki – wieszaka nie wpłynie korzystnie na funkcjonowanie organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.