Medytacja to obecnie coraz bardziej modna, przeżywająca swój kolejny renesans praktyka i niekiedy mówi się, że może ona zdziałać cuda — od wzmocnienia układu odpornościowego po zmniejszenie ryzyka chorób serca. Nie jest to jednak żadna nowość, ponieważ praktyka ta istnieje od tysięcy lat. Poprawia ona różne aspekty zdrowia, np. zdrowie serca (poprzez obniżenie ciśnienia krwi i złagodzenie stresu), a także opóźnia starzenie się mózgu. Czego możemy spodziewać się, jeśli poddamy się regularnej medytacji?
Medytacja to sposób na wprowadzenie spokoju do Twojego codziennego życia. Od dawna wiadomo, że spędzanie czasu w stanie medytacji zwiększa relaksację i poprawia zdrowie psychiczne. Mózgi osób medytujących lepiej radzą sobie z wyzwaniami poznawczymi w porównaniu z tymi, którzy nie medytują.
Co odpowiada za uspokajające efekty medytacji?
Niektóre badania pokazują, że medytacja obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, który może nasilać lęk i depresję. Spadek kortyzolu może wyjaśniać niektóre korzyści płynące z medytacji dla zdrowia mózgu. Naukowcy uważają, że gdy Twoje ciało ma wysokie obciążenie kortyzolem, negatywnie wpływa to na funkcje poznawcze.
Innym sposobem, w jaki medytacja wspiera zdrowe funkcjonowanie mózgu, jest łagodzenie stresu i polepszenie nastroju. Osoby z depresją częściej mają problemy poznawcze, w tym demencję. Zwiększając uważność i angażując umysł w teraźniejszość, regularna medytacja może zmniejszyć poziom zmartwienia. Warto jednak pamiętać, że nie zastępuje profesjonalnej opieki psychiatrycznej w przypadku depresji, powinna być częścią całościowego planu leczenia.
Czy medytacja może zmienić skład mózgu?
Badania pokazują również, że medytacja zwiększa ilość istoty szarej w części mózgu zwanej korą. Kora to duży obszar mózgu poświęcony funkcjom, takim jak myślenie, rozumowanie i świadomość. Kiedy patrzysz na mapę mózgu, kora zajmuje większość miejsca. Szara materia składa się z neuronów, które przenoszą impulsy nerwowe i informacje z mózgu do reszty ciała. Ponieważ medytacja wiąże się ze zwiększeniem ilości istoty szarej, może również prowadzić do poprawy funkcji poznawczych i pamięci.
Medytacja poprawia jakość snu
Innym sposobem, w jaki medytacja może poprawić zdrowie mózgu, jest wpływ na jakość snu. Nie dość, że ją poprawia, to jeszcze pozwala uporać się z bezsennością. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak snu zwiększa poziom kortyzolu, hormonu stresu, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie oraz starzenie się mózgu.
Szczególnie skuteczna w poprawie jakości snu jest medytacja uważności. Polega na skupieniu umysłu na tym, co dzieje się tu i teraz, zamiast rozpamiętywać przeszłość lub rozmyślać o przyszłości. Możesz ćwiczyć uważność z zamkniętymi lub otwartymi oczami, w cichym pokoju lub na łonie natury. Niektórzy ludzie nawet medytują zaraz po przebudzeniu się rano, przed wstaniem z łóżka. Dzięki uważności nauczysz się tłumić rozpraszacze w sposób, który prowadzi do spokojniejszego i regenerującego snu.
Dlaczego sen jest tak ważny dla zdrowia mózgu?
Gdy zasypiasz, kanały w mózgu, zwane g-limfatykami, usuwają nieprawidłowo sfałdowane białka z mózgu. Gdy wchodzisz w głębsze etapy snu, Twój mózg aktywuje mechanizm oczyszczania, który usuwa uszkodzone białka. Usunięcie tych białek jest ważne dla wydajności mózgu i utrzymania jego zdrowia. Sen to ostatecznie reset dla Twojego mózgu, który przez cały dzień intensywnie pracuje.
Podsumowanie
Medytacja może być ważną częścią zdrowego stylu życia, która wraz z dobrym odżywianiem, ćwiczeniami i snem pomaga radzić sobie ze stresem. Ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze oraz umiejętność zapamiętywania. Poprawia także zdrowie psychiczne.
Dzięki medytacji potrafisz skupić się na tym, co jest tu i teraz, i lepiej radzić sobie ze stresem. Co więcej, możesz ją praktykować w każdym miejscu, choćby w łóżku.
Oczywiście medytacja nie jest magicznym rozwiązaniem na wszystkie problemy natury psychicznej. Z pewnością jednak pomaga uzyskać spokój w świecie, który jest często mocno stresujący i chaotyczny.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.