Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze źródło selenu i inne korzyści z orzechów brazylijskich

Najlepsze źródło selenu i inne korzyści z orzechów brazylijskich
Orzechy brazylijskie stały się ostatnio bardzo popularne na platformie TikTok. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów, i nic dziwnego, że spożywanie ich jest mocno polecane. Mogą stanowić szybką, pożywną i przede wszystkim zdrową przekąskę. W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o orzechach brazylijskich.

Co kryje się w orzechach brazylijskich?

Pochodzące z lasów deszczowych Amazonii orzechy brazylijskie kształtem przypominają trochę fasolę. Mają twardą zewnętrzną skorupę, w której kryje się spory orzech, w smaku bardzo delikatny, o lekko kremowej nucie.

Orzechy brazylijskie są niezwykle bogate w witaminy i minerały, a zwłaszcza w selen, co w dużej mierze wynika ze złożonej gleby Amazonki.

Jest w nich około 400 razy więcej tego pierwiastka niż w jakimkolwiek innym orzechu. Ponadto są doskonałym źródłem innych minerałów i błonnika. Warto je spożywać ze względu na zawartą w nich witaminę E, magnez, fosfor, miedź i wspomniany wcześniej selen.

Wartości odżywcze orzechów brazylijskich

W 100 g orzechów brazylijskich znajduje się:

  • wartość energetyczna – 659 kcal,
  • białko ogółem – 14,32 g,
  • tłuszcz – 67,10 g,
  • węglowodany – 11,74 g,
  • błonnik – 7,5 g,
  • witamina B6 – 0,1 mg,
  • kwas foliowy – 22 µg,
  • witamina E – 5,7 mg,
  • selen – 1917 µg,
  • wapń – 160 mg,
  • żelazo – 2,4 mg,
  • magnez – 376 mg,
  • fosfor – 725 mg,
  • potas – 659 mg,
  • sód – 3 mg,
  • cynk – 4,1 mg.

Selen — korzyści zdrowotne

Selen jest bardzo ważnym pierwiastkiem wpływającym na nasz układ odpornościowy i pracę tarczycy, szczególnie w konwersji hormonu tarczycy T4 do aktywnego hormonu tarczycy T3. Może być również pomocny w obniżaniu poziomu przeciwciał aTPO występujących w większości przypadków choroby Hashimoto. Pomaga także zwalczać stany zapalne w organizmie.

Orzechy brazylijskie korzystnie wpływają na płodność i proces spermatogenezy, więc spożywanie ich jest szczególnie polecane parom starającym się o dziecko.

Zalecana dzienna dawka selenu dla kobiet wynosi ok. 50 µg dziennie oraz 65 µg dziennie dla mężczyzn. Tymczasem już jeden orzech brazylijski zawiera około 100 µg selenu. Szczegółowe dane sugerują, że zawartość tego pierwiastka jest bardzo różna i waha się od 8 do 219 µg w jednym orzechu. Tak spora rozbieżność wynika z zawartości selenu w glebie, w której rosną.

Komu szczególnie brakuje selenu?

Narażone na niedobór selenu są osoby stosujące dietę wegańską, więc jeśli jesteś w tej grupie osób, koniecznie włącz orzechy brazylijskie do swojego menu lub rozważ suplementację selenu.

Czy można bezkarnie jeść orzechy brazylijskie?

Wysoka zawartość tłuszczu sprawia, że orzechy te są bardzo kaloryczne, więc jeżeli zależy Ci na tym, by schudnąć lub nie przybrać na wadze, lepiej kontrolować wielkość zjadanej porcji. Trzeba też uważać, by nie spożywać zbyt wielu orzechów dziennie ze względu na wysoką zawartość selenu.

Jak wiadomo, wszystko w nadmiarze szkodzi, ale śmiało można zjeść 2-3 orzechy dziennie. Nie trzeba poddawać ich obróbce termicznej, ale jeśli masz ochotę, możesz je posiekać i dodać do sałatki, sosu lub innej potrawy.

Podsumowanie

Orzechy brazylijskie to bardzo smaczny dodatek do diety, który ma szereg prozdrowotnych korzyści, zwłaszcza ze względu na zawarty w nich selen. Zarówno niedobór, jak i nadmiar selenu w diecie jest szkodliwy dla zdrowia, więc można wcześniej pomocniczo oznaczyć jego poziom we krwi. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejszy styl życia, raczej jest wysoko prawdopodobne, że będziesz go potrzebować więcej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.