Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nie możesz sobie poradzić z negatywnym myśleniem? Wyśpij się!

Nie możesz sobie poradzić z negatywnym myśleniem? Wyśpij się!
Sen posiada niebagatelny wpływ na funkcjonowanie i równowagę wewnętrzną organizmu. Jego deficyt utrudnia pracę nad estetyką sylwetki, zaburza procesy regeneracyjne i negatywnie odbija się na samopoczuciu. Jak się okazuje może mieć także wpływ na sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości.

Niewyspany nie jesteś sobą!

Optymalna ilość snu jest kwestią indywidualną, przyjmuje się jednak, iż średnio wynosi około 7-8 godzin na dobę. Oprócz czasu poświęcanego na nocny wypoczynek, znaczenie posiada jego ciągłość oraz jakość. Zasypianie przed telewizorem czy komputerem lub w zbyt jasnym pomieszczeniu, nieprzewietrzonym, ze zbyt wysoką temperaturą – to najczęstsze przyczyny niedosypiania. Konsekwencje dla organizmu są poważne – dotyczą między innymi trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji, pamięcią, powodują marazm i odbierają chęci do działania. Brak snu zaburza działanie mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia a także zwiększa apetyt na słodycze i niezdrowe przekąski.

Brak snu sprawia, że jesteś pesymistą!

Przedłużający się w czasie niepokój oraz postrzeganie otaczającej rzeczywistości i swojego życia wyłącznie w czarnych barwach to symptomy, których nie należy lekceważyć. Wizyta u specjalisty z dziedziny zdrowia psychicznego jest w takiej sytuacji jak najbardziej wskazana. Jak jednak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców i opublikowanego na łamach czasopisma Cognitive Therapy and Research warto również zainwestować w dobrej jakości sen. Badanie wykazało, iż zbyt krótki wypoczynek nocny i późne kładzenie się do łóżka są związane ze zwiększoną częstotliwością pojawia się negatywnych myśli. Myśli niekonstruktywnych i bezużytecznych, które powtarzane w kółko są niczym samospełniająca się przepowiednia. Ich częste występowanie doprowadza w ostateczności do znacznego pogorszenia kondycji psychicznej i utrudnia normalne funkcjonowanie, generując dodatkowy stres. Dobrym przykładem takiej negatywnej myśli są słowa „moje życie nie ma sensu”.

Podsumowanie

Negatywne myśli i postrzeganie otaczającej rzeczywistości w ciemnych barwach, może być symptomem wskazującym na zbyt krótki lub słabej jakości sen. Wcześniejsze położenie się spać w przewietrzonej sypialni może okazać się prostym sposobem na poprawę kondycji psychicznej. W przypadku problemów z zasypaniem i występowaniem silnych napadów lękowych należy zasięgnąć opinii u odpowiedniego specjalisty – podobnie jak w przypadku istnienia przedłużających się w czasie okresów złego samopoczucia.  

 

W artykule mówimy o: Zdrowie