Sen posiada niebagatelny wpływ na funkcjonowanie i równowagę wewnętrzną organizmu. Jego deficyt utrudnia pracę nad estetyką sylwetki, zaburza procesy regeneracyjne i negatywnie odbija się na samopoczuciu. Jak się okazuje może mieć także wpływ na sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości.
Niewyspany nie jesteś sobą
Optymalna ilość snu jest kwestią indywidualną, przyjmuje się jednak, iż średnio wynosi około 7-8 godzin na dobę. Oprócz czasu poświęcanego na nocny wypoczynek znaczenie posiada jego ciągłość oraz jakość. Zasypianie przed telewizorem czy komputerem lub w zbyt jasnym pomieszczeniu, nieprzewietrzonym, ze zbyt wysoką temperaturą – to najczęstsze przyczyny niedosypiania. Konsekwencje dla organizmu są poważne – dotyczą między innymi trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji, pamięcią, powodują marazm i odbierają chęci do działania. Brak snu zaburza działanie mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia, a także zwiększa apetyt na słodycze i niezdrowe przekąski.
Brak snu sprawia, że jesteś pesymistą
Przedłużający się w czasie niepokój oraz postrzeganie otaczającej rzeczywistości i swojego życia wyłącznie w czarnych barwach to symptomy, których nie należy lekceważyć. Wizyta u specjalisty z dziedziny zdrowia psychicznego jest w takiej sytuacji jak najbardziej wskazana. Jak jednak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców i opublikowanego na łamach czasopisma Cognitive Therapy and Research warto również zainwestować w dobrej jakości sen. Badanie wykazało, iż zbyt krótki wypoczynek nocny i późne kładzenie się do łóżka są związane ze zwiększoną częstotliwością pojawia się negatywnych myśli. Myśli niekonstruktywnych i bezużytecznych, które powtarzane w kółko są niczym samospełniająca się przepowiednia. Ich częste występowanie doprowadza w ostateczności do znacznego pogorszenia kondycji psychicznej i utrudnia normalne funkcjonowanie, generując dodatkowy stres. Dobrym przykładem takiej negatywnej myśli są słowa „moje życie nie ma sensu”.
Podsumowanie
Negatywne myśli i postrzeganie otaczającej rzeczywistości w ciemnych barwach, może być symptomem wskazującym na zbyt krótki lub słabej jakości sen. Wcześniejsze położenie się spać w przewietrzonej sypialni może okazać się prostym sposobem na poprawę kondycji psychicznej. W przypadku problemów z zasypaniem i występowaniem silnych napadów lękowych należy zasięgnąć opinii u odpowiedniego specjalisty – podobnie jak w przypadku istnienia przedłużających się w czasie okresów złego samopoczucia.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.