BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Okulary przeciwsłoneczne w sporcie

Promieniowanie słoneczne działa na nasze oczy o każdej porze roku i w każdym momencie. Wielu z nas pamięta o założeniu okularów ochronnych na spacer czy jazdę samochodem. Jednak już biegając czy jeżdżąc na rowerze zapominamy o tym, by chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Jak dobrać okulary, aby były skuteczne i nie przeszkadzały w aktywnym spędzaniu czasu? Prawidłowe widzenie w czasie uprawiania sportu jest kluczowe. Wymagania stawiane okularom przeznaczonym do uprawiania sportów są jeszcze większe niż dla okularów do codziennego użytku.

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że tanie okulary dostępne na każdym kroku nie posiadają filtrów ochronnych. Jeśli chcemy, aby okulary chroniły nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem, powinniśmy zainwestować w okulary sprawdzonych marek. Nie kupujmy tanich okularów na bazarach, one nie ochronią naszych oczu.

Do uprawiania sportu najlepiej sprawdzą się okulary z fotochromem. Będą one bowiem zmieniały swoją barwę pod wpływem światła. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w zmiennych warunkach. Wyobraź sobie, że jadąc nasłonecznioną ścieżką rowerową, Twoje okulary przepuszczają małą ilość światła, natomiast gdy wjedziesz w ciemniejszy las, czy zacieniony park, okulary się rozjaśnią, dzięki temu poprawi się Twoja widoczność, a jazda stanie się bardziej komfortowa.

Kupując okulary zwróćmy również uwagę na filtr polaryzacyjny, zwłaszcza jeśli uprawiamy sporty zimowe lub wodne. Odbijające się od jasnych powierzchni światło podrażnia nasze oczy, sprawiając, że widziany przez nas obraz staje się coraz mniej wyraźny. Soczewka polaryzacyjna pomaga w neutralizowaniu oślepiających refleksów.

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do uprawiania sportu istotny jest również materiał z jakiego zostały wykonane soczewki. Nie wybierajmy soczewek plastikowych czy szklanych. Dużo lepiej sprawdzą się soczewki poliwęglanowe. Jest to mocne i nietłukące się tworzywo. Również oprawki wykonane z poliwęglanu sprawdzą się w tym wypadku najlepiej. Bardzo dużą wytrzymałością charakteryzują się także oprawki metalowe, są one jednak dużo cięższe, przez co nie nadają się do wykorzystania podczas uprawiania sportu.

Plusem okularów będą również odpowiednie noski i zauszniki. Silikonowe lub gumowe zagwarantują najlepsze dopasowanie do kształtu twarzy oraz komfort użytkowania, gdyż utrzymają okulary na swoim miejscu.

Warto pamiętać, że okulary chronią nasze oczy nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale również przed owadami oraz kurzem i piaskiem.

Jeśli dobieramy okulary do jazdy na rowerze, nie zapomnijmy sprawdzić czy pasują do kasku. Jeśli uprawiamy sporty wodne zwróćmy uwagę na maksymalną redukcję oślepiających refleksów i odblasków. Duże obciążenie dla oczu stanowi również silny wiatr. Niektóre oprawki do sportów wodnych są wyposażone w zdejmowaną wewnętrzną ramkę, zaprojektowaną do ochrony przed wiatrem, zazwyczaj wykonaną z wodoodpornej gumy piankowej. Ważny jest również dobór regulowanego paska, aby okulary do żeglowania lub surfowania zawsze pasowały i nie powodowały dyskomfortu.

Kłopotliwe może okazać się używanie okularów przez osoby, które mają problem z nadmierną potliwością. Spływający pot oraz gromadząca się sól mogą powodować dyskomfort i pogarszać widoczność.

Większość wrażeń z otoczenia dociera do nas dzięki oczom, co sprawia, że są one najważniejszym narządem zmysłu. Komfortowe widzenie może nam dostarczyć jeszcze więcej radości z uprawiania sportów. Dbajmy więc o oczy i chrońmy je. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszy z możliwych produktów, zwracajmy uwagę nie tylko na jego właściwości, ale także i na markę. Tylko wtedy będziemy całkowicie zadowoleni ze swojego wyboru!

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.