Czy wiesz, że osoby otyłe są narażone na wysokie ryzyko śmierci, nawet gdy już się odchudzają? Najcięższa kobieta świata schudła ponad 300 kg (ważyła ok. 500 kg!). Zdawałoby się, że taka zmiana to dar od losu, nowe życie. Niestety pomimo redukcji wagi jej problemy zdrowotne były w już tak zaawansowanym stadium, że nie udało się jej uratować.
Eman Ahmed Abd El Aty zmarła w wieku 37 lat z powodu niewydolności serca i nerek. Były to powikłania związane z jej ogromną masą ciała. Miała też problemy z tarczycą, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, dną moczanową, bezdechem sennym, ciężką depresją i odleżynami.
Złożoność problemu
Jednym z problemów osób z tak ogromną wagą jest to, że nawet jeśli chudną i tak wciąż są chorobliwie otyłe. Poza kilogramami mają też wiele współistniejących schorzeń. Zdawałoby się, że redukcja poprawi stan ich zdrowia. I rzeczywiście w jakimś stopniu poprawia, ale nie sprawia, że dolegliwości te ustępują całkowicie.
Dużą pułapką jest także psychika osób otyłych. Niektóre z nich poddają się różnym zabiegom, dzięki którym mogą schudnąć. Jest to np. operacja zmniejszenia żołądka, umieszczenie balonika w żołądku, stosowanie niektórych leków itp. O ile masa ciała może się dość szybko zmienić, tak psychika takiej osoby wciąż pozostaje taka sama. Operacja to nie jest cudowny środek, który zmieni wszystko.
Plan żywieniowy i nowe nawyki to podstawa
Jeśli pacjent nie zastosuje się do planu, czyli odpowiedniej diety i stylu życia, wówczas wszystko może zniszczyć. I tutaj naprawdę dużą rolę odgrywa głowa pacjenta — czy będzie w stanie zadbać o siebie, czy operację przyjmie jako łatwy sposób na schudnięcie, żeby zaraz wrócić do swoich nawyków. Tak czy inaczej, nawet utrata 5%-10% masy ciała może złagodzić problemy wynikające z otyłości, nawet jeśli utrzymują się problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, bezdech senny i problemy ze stawami. Co ciekawe, powodzenie zabiegów związanych z odchudzaniem wynosi ok. 60%. Jest to wynik lepszy o 1%-2% od wyniku osób otyłych, którym udało się uzyskać zdrową masę tylko dzięki zmianom behawioralnym. Oznacza to jednak również, że 40% operacji ostatecznie kończy się niepowodzeniem, zazwyczaj dlatego, że pacjenci wracają do dawnej diety i jedzą za dużo.
Takie zmiany nie służą zdrowiu, mogą wręcz pogłębić problemy. Otyłość definiuje się przy BMI wynoszącym 30. Natomiast jeśli wynosi ono 40 i więcej, wówczas mówimy o otyłości skrajnej czy też ciężkiej. Śmiertelność z powodu chorób serca, udaru i innych chorób naczyniowych wzrasta o 40% na każde pięciopunktowe zwiększenie BMI.
Ponadto długość życia ulega skróceniu o dwa do czterech lat u osób z BMI od 30 do 35 i o 8 do 10 lat, gdy BMI wynosi od 40 do 50. Dodatkowy wpływ mają na to także choroby współistniejące.
Podsumowanie
Nawet jeśli otyli pacjenci są zmotywowani do zmiany stylu życia, muszą się liczyć z tym, że niektóre szkody, jakie sobie wyrządzili zaniedbaniem, mogą być nieodwracalne. Zrzucenie kilogramów to zawsze dobry pomysł i na pewno przyniesie sporo korzyści, ale to, że zmniejszy trochę dolegliwości, nie oznacza, że całkowicie je wyeliminuje. Dlatego tak ważne jest, jak najszybsze podjęcie decyzji o wyregulowaniu wagi ciała.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.