Są wysokokaloryczne, niekiedy ciężkostrawne, ale za to – niezwykle zdrowe. Mowa o orzechach, które stanowią skoncentrowane źródło składników odżywczych i których zarazem jeść się często boimy, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Czy ten strach jest uzasadniony? Zdecydowanie nie. Poniżej lista pięciu najważniejszych powodów, dla których warto włączyć je do swojej diety.
Zmniejszają ryzyko cukrzycy
Regularna konsumpcja orzechów może stanowić element profilaktyki cukrzycy. Tak przynajmniej wskazują badania. Okazuje się, że włączenie orzechów do diety skutkuje obniżeniem poziomu glukozy na czczo i poprawą poposiłkowej glikemii. Działanie to związane jest z jednej strony z zawartością związków fenolowych a z drugiej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie wartościowe pod tym względem są migdały, orzechy włoskie, nerkowca i brazylijskie.
Chronią przed rozwojem miażdżycy
Zawarte w orzechach tłuszcze pozytywnie wpływają na gospodarkę lipidową i pomagają obniżyć poziom wskaźników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym. Istotną rolę odgrywają tutaj także zawarte w nich przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy. Szczególnie cenne okazują się pod tym względem migdały i orzechy włoskie, uważać natomiast należy na orzeszki ziemne, będące źródłem lektyny, co do której przypuszcza się, że ma działanie aterogenne i negatywnie wpływa na układ krążenia.
Obniżają ciśnienie
Wpływ konsumpcji orzechów na ciśnienie tętnicze krwi jest ciągle przedmiotem badań i nie wyjaśniono w pełni mechanizmów leżących u podłoża tej zależności. Zaobserwowano natomiast, że osoby częściej jadające orzechy rzadziej cierpią na nadciśnienie. Przypuszcza się, że korzystnymi składnikami orzechów są przede wszystkim składniki mineralne takie jak magnez, którego zawierają bardzo dużo, a także związki fenolowe i nienasycone kwasy tłuszczowe. Najbardziej wartościowe pod tym względem okazują się migdały, orzechy brazylijskie i orzechy nerkowca.
Pomagają schudnąć
Największym zaskoczeniem chyba jest fakt, iż wysokokaloryczne orzechy i nasiona pomagają schudnąć. Okazuje się, że właściwość ta związana jest z jednej strony z korzystnym wpływem na gospodarkę insulinowo-glukozową i lipidową, z drugiej natomiast z ich właściwościami sycącymi. W badaniach naukowych zaobserwowano także, że realna kaloryczność orzechów może być niższa niż do tej pory sądzono, co związane jest z ich ograniczoną strawnością. Osobom odchudzającym polecić warto przede wszystkim migdały.
Chronią przed nowotworami
Regularna konsumpcja orzechów może stanowić element profilaktyki zachorowań na nowotwory. Chociaż zależność ta wymaga jeszcze potwierdzenia, to uważa się że jest bardzo prawdopodobna i dotyczy głównie raka trzustki, prostaty i jelita grubego. Szczególnie wartościowe w tym kontekście okazują się orzechy brazylijskie, niezwykle zasobne w selen, pierwiastek o właściwościach przeciwnowotworowych, którego niestety często dostarczamy za mało…
Podsumowanie
Unikalne właściwości orzechów sprawiają, że stanowić one mogą niezwykle wartościowy element zdrowej diety. Warto pamiętać, że oprócz walorów prozdrowotnych orzechy posiadają także interesujące cechy użytkowe. Są smaczne, sycące, trwałe i wygodne w spożyciu.
Źródła:
Emilio Ros. PMC3257681 Health Benefits of Nut Consumption Published online 2010 June 24. doi: 10.3390/nu2070652 PMCID: Nutrients. 2010 July; 2(7): 652–682.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.