Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Strach przed połykaniem pigułek – jak sobie z nim poradzić?

Strach przed połykaniem pigułek – jak sobie z nim poradzić?
Samo tytułowe zagadnienie może się – zwłaszcza osobom niemającym najmniejszych problemów z połykaniem różnego rodzaju i wielkości tabletek – wydawać śmieszne i mało prawdopodobne; przecież wystarczy włożyć do ust, popić i przełknąć. Są jednak jednostki, szacuje się, że około wszystkich 30% osób spożywających tego typu preparaty, które mają znaczny problem z przełykaniem kapsułek, blokada psychiczna sprawia, że nawet najmniejsze tabletki “stają w gardle”. O ile w przypadku suplementów nie jest on tak trudny i spędzający sen z powiek, o tyle staje się istotny, gdy należy przyjmować lekarstwa mające przeciwdziałać np. chorobie nowotworowej.

Dwie sztuczki na łatwiejsze połykanie

Uczeni z Uniwersytetu w Heidelbergu przeprowadzili i opublikowali wyniki badań traktujących o sposobach połykania dużych pigułek. Okazało się, że dwa sposoby mogą znacznie ułatwić poradzenie sobie z „konsumpcją” leku:

  1. Najpierw należy umieścić kapsułkę/tabletkę na języku następnie (uprzednio przygotowaną) szyjkę butelki niegazowanej wody mineralnej objąć ustami i wziąć solidne, lecz niezbyt duże, łyki; czyli po prostu skupić się na ssaniu i przełykaniu cieczy. Głowa powinna być wtedy lekko odchylona do tyłu.
  2. Drugim sposobem, który bardzo dobrze sprawdza się, gdy do połknięcia mamy preparat zamknięty w kapsułce, jest umieszczenie tejże na języku i wzięcie jednego tylko łyka wody w usta. Od razu należy pochylić głowę i podbródek w kierunku klatki piersiowej. Kapsułki, ze względu na to, iż są lżejsze od wody, „wypłyną” do góry, w kierunku gardła.

Jak wykazali naukowcy oba sposoby były pomocne u ponad 60% przebadanych przez nich osób, nawet duże tabletki i kapsułki przestawały stanowić olbrzymi problem. W przypadku obu technik ważne jest, by być możliwie jak najbardziej rozluźnionym i nie starać się łapczywie i gwałtownie połykać.

Co uczynić, gdy połknięcie wydaje się niemożliwe?

U niektórych osób blokada psychiczna jest tak ogromna, że połknięcie choćby maleńkiej tabletki urasta do rangi ogromnego problemu, a duże automatycznej „stają” w gardle. Warto zastanowić się, czy nie jest to spowodowane zbyt małą ilością płynów, którymi popijany jest preparat. Zbyt suche gardło może rzeczywiście być przyczyną utrudnień w przełykaniu. Należy przygotować sobie solidną porcję wody i raz jeszcze – popijając obficie-, oczywiście starając się jak najbardziej zrelaksować, spróbować przyjąć lekarstwo.

Niektóre tabletki można rozdrobnić/rozgryźć, istnieje też możliwość wysypania zawartości kapsułki i spożycia jej w formie proszku – również obficie zapijając wodą. Przed posunięciem się do takich rozwiązań obowiązkowo należy skonsultować je z lekarzem lub też farmaceutą, który zadecyduje, czy takie zachowania będą rozsądne i czy nie wpłyną np. na % wchłaniania substancji czynnej.

Warto także zorientować się, czy substancja czynna, którą musimy łykać, nie jest dostępna w innych preparatach w mniejszych dawkach. Zamiast jednej dużej tabletki zyskamy do przełknięcia kilka mniejszych, co może okazać się rozwiązaniem problemu.

Podczas wizyty u specjalisty, zanim jeszcze przepisze niezbędne środki lecznicze, dobrze przyznać się do lęków, obaw i niechęci związanych z połykaniem leków. Mając to na uwadze lekarz będzie mógł dobrać inny sposób podawania substancji czynnej (np. w formie zastrzyku) lub też przepisać taki preparat, który może być łatwiejszy do połknięcia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.