Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Praca w trybie zmianowym może utrudniać odchudzanie

To z pewnością nie jest dobra informacja dla osób pracujących w trybie zmianowym. Niestety okazuje się, że kładzenie się spadź i w stawanie o różnych porach jest czynnikiem utrudniającym pracę nad sylwetką. Badania naukowe wskazują, że kwestia ta może mieć nie mniej istotne znaczenie niż tak często podnoszona regularność w spożywaniu posiłków.

Sen a masa i skład ciała

Odpowiednio długi, dający wypoczynek sen nie tylko pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne, ale także korzystnie oddziałuje na mechanizmy regulujące funkcjonowanie gospodarki energetycznej. Zależność ta sprawia, ze osoby wysypiające się mają mniejsze problemy z wypracowaniem i utrzymywaniem estetycznej sylwetki. Okazuje się jednak że nie tylko czas trwania snu, ale także regularność spania, czyli – powtarzalność pór w jakich wstajemy i kładziemy się spać ma w tym względzie istotne znaczenie. Zależność tę, choć wydaje się ona zaskakująca – potwierdzają opublikowane niedawno badania.

Ciekawe badanie

Opublikowane w zeszłym roku wyniki dość interesującego eksperymentu naukowego wykazały bardzo ciekawą zależność. W badaniu, w którym wzięło udział ponad 300 kobiet w wieku 17-26 lat najpierw oceniono masę i skład ciała uczestniczek, a potem przez okres tygodnia czasu analizowano przy pomocy specjalnych urządzeń wzorzec dobowy snu i czuwania. Po tym okresie wyciągnięto wnioski. Okazało się że panie kładące się spać każdego dnia o podobnych porach były istotnie statystycznie szczuplejsze niż kobiety, sypiające nieregularnie. Największe znaczenie w tym względzie miał czas porannego wstawania. Moment kładzenia się spać był mniej istotny.

Z praktyki dietetyka

Odnosząc przedstawioną powyżej zależność do codziennej praktyki faktycznie należy stwierdzić, że rozregulowany rytm dobowy snu i czuwania jest czynnikiem komplikującym pracę nad sylwetką. Osoby funkcjonujące w trybie zmianowym mają nierzadko większe problemy z uzyskaniem satysfakcjonujących efektów. Nie oznacza to jednak, że redukcją tkanki tłuszczowego czy też budowa muskulatury są w takich wypadkach niemożliwe. Kluczowe znaczenie mają i tak jakościowy i ilościowy dobór pokarmów oraz – aktywność fizyczna. Dopracowując te trzy elementarne aspekty należy spodziewać się konsekwentnych postępów, tyle że prawdopodobnie będą one trochę wolniejsze niż w przypadku osób, które kładą się i wstają codziennie o tej samej porze.

Wnioski

Praca w trybie zmianowym może być potencjalnie czynnikiem utrudniającym odchudzanie. Potwierdzają to zarówno dane naukowe, jak i codzienne obserwacje. Informacja ta jednak winna posłużyć jako ciekawostka raczej niż wyrok skazujący pracowników zmianowych na wieczną stagnację i na nieestetyczny wygląd. Rytm snu i czuwania jest bowiem czynnikiem determinującym, a jedynie okolicznością dodatkową w pracy nad sylwetką.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.