Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rezweratrol przeciwko osteoporozie

Kilka lat temu, ze świata nauki wypłynęły pogłoski, jakoby rezweratrol był unikalną substancją, której regularne spożywanie pozwala przedłużyć życie. Bardziej zaawansowane badania zdementowały te plotki, niemniej jednak wspomniany związek budzi ciągle spore zainteresowanie naukowców. Opublikowane niedawno dane wskazują, że rezweratrol posiada niezwykle interesujący walor – może chronić przed osteoporozą, groźną chorobą związaną z postępującym pogarszaniem kondycji kości.

Czym jest rezweratrol?

Resweratrol należy jest związkiem fenolowym wytwarzanym przez wybrane rośliny w celu obrony przed atakiem rozmaitych patogenów. Badania naukowe wskazują, że polifenole chronią nie tylko rośliny, ale także wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego działając m.in. antyoksydacyjnie. Głównym źródłem rezweratrolu są:

  • winogrona,

  • orzeszki ziemne,

  • czerwone wino.

Badania naukowe wskazują, że rezweratrol wykazuje właściwości przeciwutleniające, a także wspomaga pracę układu odpornościowego, hormonalnego i krwionośnego. Sporo też mówi się o jego działaniu antynowotworowym, co związane jest z hamowaniem aktywność enzymów (takich jak reduktaza rybonukleotydowa), biorących udział w procesie nowotworzenia. Dodatkowo zanotowano też, iż rezweratrol łączy się z receptorami estrogenowymi i zmniejsza aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, przez co działa przeciwestrogenowo. Niedawno opublikowane badania, wskazują, że związek ten ma także inne, niezwykle interesujące działanie.

Rezweratrol a osteoporoza

Niezwykle ciekawego odkrycia dokonali duńscy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus. W ramach jednego z badań postanowili ocenić, czy resweratrol prowadził do postępującej utraty wapnia z kości u mężczyzn ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym, w przypadku którym występował chroniczny stan zapalny (inflamacja),. Uczestnicy tego podwójnie zaślepionego eksperymentu przez okres 4 miesięcy otrzymywali 500mg bądź 75 mg rezweratrolu lub też – placebo. Za wskaźnik kondycji kości obrano poziom kostnej fosfatazy alkalicznej (w skrócie b-ALP, z angielskiego: bone alkaline phosphatase). Czynnik ten był badany łącznie trzykrotnie, po miesiącu, dwóch i na koniec eksperymentu.

Wyniki badania

Okazało się, że poziom b-ALP rósł najbardziej w grupie otrzymującej duże dawki rezweratrolu. W grupie, w której podawano mniejszą dawkę postęp także był zauważalny, ale mniej dynamiczny. W grupie placebo nie odnotowano takiego efektu. Najbardziej optymistyczny okazał się wniosek, w którym autorzy badania obliczyli, że w porównaniu do grupy kontrolnej, u ochotników zażywających 500mg rezweratrolu zanotowano wzrost gęstości mineralnej kości w kręgosłupie w odcinku lędźwiowym aż o 2,6%! Badanie trwało tymczasem zaledwie 4 miesiące.

Wnioski

Suplementacja dużymi dawkami rezweratrolu może być ciekawym rozwiązaniem w przypadku osób zagrożonych osteoporozą. Konieczne są jednak kolejne badania by potwierdzić przytoczone wyniki.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.