IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sen regenerujący i nieregenerujący — od czego zależy jakość snu?

Sen regenerujący i nieregenerujący — od czego zależy jakość snu?
Jeśli codziennie rano budzisz się wypoczęty, to znak, że Twój sen dostarcza Ci odpowiedniej regeneracji. Jeśli jednak po przebudzeniu nadal odczuwasz zmęczenie i ciężko wstać Ci z łóżka, to prawdopodobnie jakość Twojego snu nie jest najlepsza. Może mieć to wpływ na Twoje zdrowie, nie wspominając już o zdolności do funkcjonowania w ciągu dnia. Jak zatem poprawić jakość snu i spać tak, aby się wysypiać?

Czym jest sen REM?

Podczas snu mózg przechodzi przez cztery różne etapy. Jednym z tych etapów jest tak zwany sen REM. Podczas tej fazy oczy poruszają się szybko w różnych kierunkach i trwa ona około 15 minut. Ponieważ cykl snu się powtarza, faza REM pojawia się kilka razy w trakcie jego trwania. W rzeczywistości odpowiada za około 20%–25% cyklu snu osoby dorosłej i ponad 50% cyklu snu niemowlęcia.

Podczas fazy REM ludzie mogą doświadczać ciekawych snów ze względu na wzrost aktywności mózgu. Jest to etap, który może odgrywać dużą rolę w uczeniu się, Mieć wpływ na pamięć i nastrój. Zanim jednak wejdziemy w fazę REM, występują trzy etapy fazy NREM, która trwa ok. 80-100 minut: zasypianie, lekki sen i głęboki sen.

Regenerujący a nieregenerujący sen

Tylko dwie ostatnie fazy snu: głęboki sen i sen REM, są uważane za regenerujące. Podczas głębokiego snu organizm „naprawia” i regeneruje tkanki, buduje kości i odbudowuje mięśnie oraz wzmacnia układ odpornościowy. Może zdarzyć się tak, że sen nie jest regenerujący i budzisz się niewypoczęty pomimo przespania zalecanej liczby godzin.

Co się dzieje, gdy nie masz wystarczająco dużo regenerującego snu?

Brak wystarczającej ilości tego rodzaju snu może wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli trwa to przez krótki okres, to możesz mieć problem, by dobrze funkcjonować w ciągu dnia i będziesz marzył o drzemce. Mogą pojawić się kłopoty z pamięcią, problemy z koncentracją i skupieniem.

Niestety im dłużej ten stan trwa, tym większe prawdopodobieństwo, że wpłynie to na wystąpienie chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, nadciśnienie krwi czy cukrzyca. Jeśli sen nie jest regenerujący, może to też mocno wpłynąć na zdrowie psychiczne i przyczynić się do depresji.

Co powoduje nieregenerujący sen?

Dorośli powinni spać co najmniej 7 godzin na dobę, najlepiej przechodząc przez 4 do 5 cykli snu. Badania sugerują, że wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju warunków lub doświadczania stresorów, które prowadzą do problemów ze snem, co z kolei może skrócić czas spędzany w fazie głębokiego snu lub snu REM.

Powodów, dlaczego nie masz wystarczająco dobrego snu, może być kilka, między innymi:

  • bezsenność,
  • zła higiena snu,
  • praca zmianowa,
  • posiadanie małych dzieci,
  • lęki,
  • występujący chroniczny ból,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Jak poprawić jakość snu?

Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z zaśnięciem, prawdopodobnie wiesz, że drzemka w ciągu dnia i ośmiogodzinny sen w nocy są zwykle o wiele bardziej skomplikowane, niż to się wydaje. Mimo to kilka drobnych zmian w stylu życia może pomóc w regularnym zapewnieniu takiej ilości regenerującego snu, jakiej potrzebujesz.

Popraw swoją higienę snu — nie mam tu na myśli wzięcia prysznica przed snem. Higiena snu odnosi się do nawyków, które przyczyniają się do dobrej jakości snu.

Co warto wziąć pod uwagę?

  1. Zadbaj o stały harmonogram snu i pory odpoczynku nocnego.
  2. Sypialnia powinna być dość chłodna, zaciemniona, bez żadnych źródeł światła, nawet diody w TV.
  3. Bezpośrednio przed snem nie spożywaj obfitych posiłków i unikaj kofeiny, alkoholu i używek.
  4. Zapisz się na jogę albo rozważ medytację przed snem.
  5. Porozmawiaj z terapeutą — być może problem z Twoim snem wynika z problemów w pracy lub życiu osobistym.
  6. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną, odpowiednie nawodnienie i dobrze zbilansowaną dietę.
  7. Rozważ suplementację melatoniną.

Podsumowanie

Problemy z wysypianiem się mogą być wynikiem zaburzeń snu. Jeśli zauważyłeś u siebie ten problem, zastanów się, czy dbasz o odpowiednią higienę snu. Być może wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian i codziennych rytuałów. Dobrej jakości, spokojny sen jest niezwykle istotny dla naszego organizmu, a wszelkie zaburzenia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.