Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nie wysypiasz się? Trzymaj się z dala od punktów z niezdrowym jedzeniem!

Nie wysypiasz się? Trzymaj się z dala od punktów z niezdrowym jedzeniem!
Sen nocny jest niezwykle istotny dla naszego organizmu. Jest to czas, kiedy odpoczywamy po całym dniu i nabieramy energii na kolejne wyzwania dnia codziennego. Zdarzają się jednak noce, kiedy nasz sen jest albo zbyt krótki, albo kiepskiej jakości. Przebudzamy się, przerzucamy z boku na bok i w konsekwencji budzimy się totalnie niewyspani.

Walka o przetrwanie i sylwetkę

Po kiepskiej nocy zaczyna się walka o przetrwanie, ponieważ zwykle nie możemy sobie odpuścić szkoły, pracy czy obowiązków domowych. Nie jest także tajemnicą, że brak snu nie sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

W jaki sposób brak snu przyczynia się do przybierania na wadze?

Kiedy jesteś zmęczony, częściej dokonujesz niezdrowych wyborów żywieniowych. Osoby po nieprzespanej nocy częściej decydują się na niezdrowe jedzenie. Powodów jest kilka. Po pierwsze, jest to pewnego rodzaju rekompensata:

  • Skoro nie spałem w nocy, to mogę zjeść coś smacznego, ale niezdrowego — forma nagrody, pocieszenia.
  • Skoro nie spałem w nocy, to potrzebuję energii — zatem mogę zjeść wszystko, na co mam ochotę.

To bardzo błędne myślenie, ponieważ niezdrowe produkty wcale nie nabierają cudownych właściwości, tylko dlatego, że źle spałeś w nocy. Wciąż są zbyt kaloryczne, mają dużo szkodliwych substancji takich jak cukier, utwardzane tłuszcze, konserwanty itp.

Spontaniczne i szkodliwe wybory

Mimo wszystko, stojąc przy automacie z batonikami albo będąc w pobliżu cukierni czy restauracji typu fast food, jesteśmy bardziej skłonni sięgnąć po niezbyt zdrowy produkt.

Warto pamiętać, że nawet jeśli czujesz, że potrzebujesz energii, to o wiele więcej korzyści przyniesie Ci spożycie zdrowego posiłku np. pożywna kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z dobrej jakości wędliną, serem albo twarożkiem i z dodatkiem warzyw.

A jeśli koniecznie musisz zjeść coś na słodko, wówczas postaw na owsiankę z dodatkami. Dodaj np. orzechy, które są źródłem magnezu, pomagającym w stresie i zmęczeniu.

Niedobór snu powoduje "zawirowania" w hormonach związanych z odczuwaniem apetytu

Ośrodki nagrody w mózgu nie są jedyną kwestią, która się uruchamia, gdy zarwiesz noc. Wzrasta wtedy poziom greliny i spada poziom leptyny. Są to hormony, które mają wpływ na uczucie głodu i sytości. Co więcej, uruchamiają one nasze zapędy do sięgania po niezdrowe przekąski. Najczęściej słodkie (np. słodycze) i słone (solone orzeszki, chipsy).

Kwestia kortyzolu

Zbyt krótki sen zwiększa również poziom kortyzolu, tak zwanego hormonu stresu. Kortyzol mobilizuje zapasy tłuszczu, ale także "odkłada go" tam, gdzie tego nie chcesz, m.in. talii i brzuchu. Ponadto sprzyja rozpadowi mięśni, co może zniweczyć Twoje treningowe wysiłki.

Podsumowanie

Brak snu, a także jego kiepska jakość, to wrogowie Twojej sylwetki. Kiedy jesteś zmęczony, łatwiej dokonać Ci niezdrowego wyboru i sięgnąć po słodycze, lub słone przekąski.

Podświadomie czujesz, że takie jedzenie Ci się należy i traktujesz je jako rekompensatę ciężkiej nocy i motywatora do codziennych działań. Niestety, ale błogość trwa krótko i szybko przychodzą konsekwencje takiego odżywiania.

Produkty wysoko przetworzone są zwykle bardzo kaloryczne i są źródłem kiepskiej jakości składników odżywczych. Być może odczujesz chwilową poprawę nastroju i wzrost energii, ale bardzo szybko ponownie poczujesz zmęczenie.

Kiedy jesteś zmęczony, staraj się unikać automatów i półek sklepowych ze słodyczami, restauracji z żywnością typu fast food. Skup się tego dnia na tym, by jak najlepiej o siebie zadbać. Z pewnością nie pomogą ci w tym dania typu fast food tylko treściwe posiłki, które przyspieszą Twoją regenerację.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.