Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sport a choroby psychiczne u osób trenujących zawodowo

Wydawać by się mogło, że u osoby uprawiającej sport na poziomie zawodowym wysokie możliwości fizyczne idą w parze z ogromną odpornością psychiczną, gdyż tylko takie połączenie daje gwarancję sięgania po najbardziej prestiżowe trofea. Niestety opisane poniżej badanie pokazuje, że na takim obrazie sportu wyczynowego bardzo często pojawiają się rysy.

Stany depresyjne, częste przemęczenie, nadużywanie środków przeciwbólowych i dopingu, a także zaburzenia żywienia, takie jak anoreksja czy też bulimia, powszechnie występują w środowisku sportowców. Z jednej strony silni, z pasją i sukcesami na swoim koncie, z drugiej niesamowicie obciążeni psychicznie, nieradzący sobie z emocjami, nieustannym stresem, presją, lękiem.

Presja, doping, zaburzenia odżywiania – badanie

W lutym 2013 roku Christoph Breuer i Kirstin Hallmann z Deutsche Sporthochschule w Kolonii opublikowali badania traktujące o dysfunkcjach sportu elitarnego. Udział w nich wzięło około 1150 niemieckich sportowców, którzy anonimowo wypełnili ankietę. Celem badania było sprawdzenie w jaki sposób zawodnicy oraz ich najbliższe otoczenie radzą sobie z presją odniesienia sukcesu, oraz jaki mają stosunek do uczciwości w sporcie i przestrzegania zasad (m.in. poruszano temat stosowania zabronionych środków farmaceutycznych sztucznie poprawiających wydolność psychiczną oraz fizyczną).

Interesujące wyniki

Odpowiedzi ankietowanych zaskakują i zmuszają do przemyśleń. Na pytanie „czy cierpisz na zaburzenia depresyjne?” jeden na dziesięciu odpowiedział „tak”, połowa badanych zaprzeczyła, a ponad 40% nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Do zaburzeń na tle odżywiania przyznało się prawie 10% przepytanych sportowców i tylko połowa sportowców wybrała odpowiedź „nie”, co może świadczyć o tym, iż obciążenie tym problemem jest znacznie większe. Prawie 12% stwierdziło u siebie wypalenie zawodowe.

6% ankietowanych przyznało się do regularnego stosowania dopingu, około 11% do brania leków przeciwbólowych. W przypadku obu pytań co druga osoba nie odpowiedziała zdecydowanie „nie”.

Niemal 90% zawodników twierdziło, że popełnione przez nich sportowe wykroczenia wynikają z ogromnej presji wywieranej przez otoczenie. Media, sponsorzy, trenerzy, kibice – wszyscy domagają się wyników.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że – choć ankieta była anonimowa – to czasami do problemu trudno się przyznać samemu sobie lub też może istnieć obawa przed poniesieniem ewentualnych konsekwencji (np. poruszanie kwestii dopingu).

Nie ignorujmy pierwszych symptomów!

Wyniki tych badań dają pogląd na problemy występujące lub też mogące się pojawić u sportowców. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy pojawią się pierwsze symptomy należy skorzystać z pomocy lekarza, a każdy zawodnik wysokiej klasy powinien mieć na co dzień możliwość skorzystania z porady psychologa sportowego.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.