Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementy odchudzające a nadciśnienie

Suplementy odchudzające a nadciśnienie
Spośród wszystkich rodzajów preparatów wspomagających odchudzanie za najskuteczniejsze uchodzą tzw. „spalacze tłuszczu” zwane inaczej „termogenikami”, ponieważ zawierają substancje nasilające proces produkcji ciepła czyli termogenezy. Niestety jednym z podstawowych składników owych preparatów jest kofeina, która jak powszechnie wiadomo - nie jest polecana osobom z nadciśnieniem. W związku z tym pojawia się pytanie: jakie skuteczne suplementy odchudzające mogą stosować osoby borykające się z tą przypadłością?

Ekstrakt z zielonej herbaty. Jest to jeden z podstawowych składników tzw. „spalaczy tłuszczu”, a to za sprawą biologicznie aktywnych związków, których jest źródłem,  przede wszystkim galusanuepigalokatechiny. Ekstrakt z zielonej herbaty nie podnosi ciśnienia tętniczego krwi, a niektóre badania sugerują, że może je nawet delikatnie obniżać. Ekstrakty z zielonej herbaty warto stosować w 2 – 3 dawkach w ciągu dnia po 200 – 400mg ekstraktu na porcję.

Kwasy tłuszczowe omega 3. Chociaż zaskakujące może się niektórym osobom wydać, że tłuszcze znalazły swoje miejsce w zestawieniu środków wspomagających odchudzanie, to jednak ich obecność tutaj nie jest przypadkowa. Kwasów tłuszczowych omega 3 niestety większość z nas jada stosunkowo niewiele, a odpowiednia ich podaż korzystnie wpływa zarówno na masę i skład ciała, jak i na profil lipidowy oraz… na ciśnienie tętnicze krwi. W ramach kuracji odchudzającej kwasy tłuszczowe omega 3 w postaci suplementu należy przyjmować z posiłkami w ilości 2 – 3g (w przeliczeniu na EPA i DHA) na dobę.

Witamina D. Niedobory witaminy D to zjawisko niezwykle powszechne. Chociaż latem mamy większe szanse na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na ten związek poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych, to w istocie rzeczy niewiele osób z tej sposobności korzysta w stopniu wystarczającym. Tymczasem niedobory witaminy D sprzyjają nadwadze i… nadciśnieniu. Wyrównanie owych niedoborów może w sposób istotny wpłynąć na masę i skład ciała, zwiększając skuteczność zabiegów odchudzających, a dodatkowo może pomóc wyrównać ciśnienie tętnicze krwi. Witaminę D można stosować w ilości 2000 – 5000 IU na dobę lub wyższej – po wykonaniu stosownych badań.

Wapń. Pierwiastek ten w sposób istotny wpływać może na proces redukcji tkanki tłuszczowej, co potwierdzają badania naukowe. Tymczasem wiele osób nie dostarcza odpowiedniej ilości wapnia z diety.  Co istotne, niektóre publikacje wskazują, że niedobory tego pierwiastka są szczególnie częste u osób z nadciśnieniem, a ich autorzy sugerują przyczynowo-skutkową relację. Dzienna dawka wapnia z suplementu powinna być uzależniona od podaży tego pierwiastka z dietą, zazwyczaj przyjmuje się około 300 – 500mg na dobę.

Powyższy zestaw preparatów, choć wydawać może się nietypowy, stanowi dość interesującą opcję dla osób z nadciśnieniem i wszystkich tych, którzy nie mogą przyjmować spalaczy tłuszczu. Jak widać w powyższym zestawie nie znalazły się takie dodatki jak l-karnityna czy HMB, spowodowane jest to ich wątpliwą skutecznością…