Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Suplementy odchudzające a nadciśnienie

Suplementy odchudzające a nadciśnienie
Spośród wszystkich rodzajów preparatów wspomagających odchudzanie za najskuteczniejsze uchodzą tzw. „spalacze tłuszczu” zwane inaczej „termogenikami”, ponieważ zawierają substancje nasilające proces produkcji ciepła czyli termogenezy. Niestety jednym z podstawowych składników owych preparatów jest kofeina, która jak powszechnie wiadomo - nie jest polecana osobom z nadciśnieniem. W związku z tym pojawia się pytanie: jakie skuteczne suplementy odchudzające mogą stosować osoby borykające się z tą przypadłością?

Ekstrakt z zielonej herbaty. Jest to jeden z podstawowych składników tzw. „spalaczy tłuszczu”, a to za sprawą biologicznie aktywnych związków, których jest źródłem,  przede wszystkim galusanuepigalokatechiny. Ekstrakt z zielonej herbaty nie podnosi ciśnienia tętniczego krwi, a niektóre badania sugerują, że może je nawet delikatnie obniżać. Ekstrakty z zielonej herbaty warto stosować w 2 – 3 dawkach w ciągu dnia po 200 – 400mg ekstraktu na porcję.

Kwasy tłuszczowe omega 3. Chociaż zaskakujące może się niektórym osobom wydać, że tłuszcze znalazły swoje miejsce w zestawieniu środków wspomagających odchudzanie, to jednak ich obecność tutaj nie jest przypadkowa. Kwasów tłuszczowych omega 3 niestety większość z nas jada stosunkowo niewiele, a odpowiednia ich podaż korzystnie wpływa zarówno na masę i skład ciała, jak i na profil lipidowy oraz… na ciśnienie tętnicze krwi. W ramach kuracji odchudzającej kwasy tłuszczowe omega 3 w postaci suplementu należy przyjmować z posiłkami w ilości 2 – 3g (w przeliczeniu na EPA i DHA) na dobę.

Witamina D. Niedobory witaminy D to zjawisko niezwykle powszechne. Chociaż latem mamy większe szanse na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na ten związek poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych, to w istocie rzeczy niewiele osób z tej sposobności korzysta w stopniu wystarczającym. Tymczasem niedobory witaminy D sprzyjają nadwadze i… nadciśnieniu. Wyrównanie owych niedoborów może w sposób istotny wpłynąć na masę i skład ciała, zwiększając skuteczność zabiegów odchudzających, a dodatkowo może pomóc wyrównać ciśnienie tętnicze krwi. Witaminę D można stosować w ilości 2000 – 5000 IU na dobę lub wyższej – po wykonaniu stosownych badań.

Wapń. Pierwiastek ten w sposób istotny wpływać może na proces redukcji tkanki tłuszczowej, co potwierdzają badania naukowe. Tymczasem wiele osób nie dostarcza odpowiedniej ilości wapnia z diety.  Co istotne, niektóre publikacje wskazują, że niedobory tego pierwiastka są szczególnie częste u osób z nadciśnieniem, a ich autorzy sugerują przyczynowo-skutkową relację. Dzienna dawka wapnia z suplementu powinna być uzależniona od podaży tego pierwiastka z dietą, zazwyczaj przyjmuje się około 300 – 500mg na dobę.

Powyższy zestaw preparatów, choć wydawać może się nietypowy, stanowi dość interesującą opcję dla osób z nadciśnieniem i wszystkich tych, którzy nie mogą przyjmować spalaczy tłuszczu. Jak widać w powyższym zestawie nie znalazły się takie dodatki jak l-karnityna czy HMB, spowodowane jest to ich wątpliwą skutecznością…