Spośród wszystkich rodzajów preparatów wspomagających odchudzanie za najskuteczniejsze uchodzą tzw. spalacze tłuszczu, zwane inaczej termogenikami, ponieważ zawierają substancje nasilające proces produkcji ciepła, czyli termogenezy. Niestety jednym z podstawowych składników owych preparatów jest kofeina, która jak powszechnie wiadomo — nie jest polecana osobom z nadciśnieniem. W związku z tym pojawia się pytanie: jakie skuteczne suplementy odchudzające mogą stosować osoby borykające się z tą przypadłością?
Ekstrakt z zielonej herbaty
Jest to jeden z podstawowych składników tzw. spalaczy tłuszczu, a to za sprawą biologicznie aktywnych związków, których jest źródłem, przede wszystkim galusanu epigallokatechiny. Ekstrakt z zielonej herbaty nie podnosi ciśnienia tętniczego krwi, a niektóre badania sugerują, że może je nawet delikatnie obniżać. Ekstrakty z zielonej herbaty warto stosować w 2–3 dawkach w ciągu dnia po 200–400 mg ekstraktu na porcję.
Kwasy tłuszczowe omega 3
Chociaż zaskakujące może się niektórym osobom wydać, że tłuszcze znalazły swoje miejsce w zestawieniu środków wspomagających odchudzanie, to jednak ich obecność tutaj nie jest przypadkowa. Kwasów tłuszczowych omega 3 niestety większość z nas jada stosunkowo niewiele, a odpowiednia ich podaż korzystnie wpływa zarówno na masę i skład ciała, jak i na profil lipidowy oraz… na ciśnienie tętnicze krwi. W ramach kuracji odchudzającej kwasy tłuszczowe omega 3 w postaci suplementu należy przyjmować z posiłkami w ilości 2–3 g (w przeliczeniu na EPA i DHA) na dobę.
Witamina D
Niedobory witaminy D to zjawisko niezwykle powszechne. Chociaż latem mamy większe szanse na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na ten związek poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych, to w istocie rzeczy niewiele osób z tej sposobności korzysta w stopniu wystarczającym. Tymczasem niedobory witaminy D sprzyjają nadwadze i… nadciśnieniu. Wyrównanie owych niedoborów może w sposób istotny wpłynąć na masę i skład ciała, zwiększając skuteczność zabiegów odchudzających, a dodatkowo może pomóc wyrównać ciśnienie tętnicze krwi. Witaminę D można stosować w ilości 2000–5000 IU na dobę lub wyższej – po wykonaniu stosownych badań.
Wapń
Pierwiastek ten w sposób istotny wpływać może na proces redukcji tkanki tłuszczowej, co potwierdzają badania naukowe. Tymczasem wiele osób nie dostarcza odpowiedniej ilości wapnia z diety. Co istotne, niektóre publikacje wskazują, że niedobory tego pierwiastka są szczególnie częste u osób z nadciśnieniem, a ich autorzy sugerują przyczynowo-skutkową relację. Dzienna dawka wapnia z suplementu powinna być uzależniona od podaży tego pierwiastka z dietą, zazwyczaj przyjmuje się około 300–500 mg na dobę.
Podsumowanie
Powyższy zestaw preparatów, choć wydawać może się nietypowy, stanowi dość interesującą opcję dla osób z nadciśnieniem i wszystkich tych, którzy nie mogą przyjmować spalaczy tłuszczu. Jak widać w powyższym zestawie nie znalazły się takie dodatki jak l-karnityna czy HMB, spowodowane jest to ich wątpliwą skutecznością…
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.