Każdego dnia staramy się dbać o skórę naszego ciała: stosujemy maseczki, peelingi, wcieramy balsamy nawilżające czy różnego rodzaju preparaty antycellulitowe. Szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem, który nie tylko nie jest czasochłonny, ale także nie wymaga dużych nakładów finansowych, a ze względu na korzyści jakie niesie warto go wprowadzić do codziennej pielęgnacji.
Zalety szczotkowania ciała na sucho
Masaż wykonywany szczotką podrażniając receptory nerwowe, pobudza do wzmożonej pracy układ limfatyczny. Wykazuje działanie detoksykacyjne, pomagając usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, przyczynia się tym samym do poprawy krążenia krwi, a co za tym idzie do szybszego wydalania toksyn z organizmu. Ponadto może się okazać bardzo dobrym narzędziem do walki z cellulitem – zapobiega tworzeniu się podskórnych zastoin i obrzęków. Usprawniając dostarczanie tlenu przez krew do wszystkich narządów organizmu, hamuje procesy starzenia się, dając efekt rewitalizacji.
Szczotkowanie ciała może nam zastąpić wykonywanie peelingów – podczas masażu zostaje usunięty martwy naskórek, tym samym poprawia się koloryt skóry. Dodatkowo skóra staje się bardziej napięta, a aplikowane po zabiegu kosmetyki lepiej się wchłaniają.
Zabiegi te warto również wprowadzić, jeśli występuje problem z wrastającymi włoskami po depilacji, regularne ścieranie naskórka z całą pewnością pomoże. Masaż ponadto rozluźnia mięśnie i tkanki, a także łagodzi stres.
Jak szczotkować ciało na sucho
Należy pamiętać o kilku zasadach podczas zabiegów szczotkowania. Ciało powinno być suche, nie należy przed zabiegiem używać balsamów, oliwek czy kremów. Ruchy powinny być długie i posuwiste, wszystkie wykonywane w kierunku serca. Masaż zaczynamy od nóg, pamiętając o spodzie stóp, kierujemy się w górę ciała. Pośladki, a także miejsca narażone na powstawanie cellulitu można delikatnie wymasować ruchami okrężnymi. Ruchy okrężne stosujemy również masując miejsca, w których znajdują się węzły chłonne oraz stawy. Brzuch oraz klatkę piersiową, ze względu na wrażliwą skórę, powinno się szczotkować bardzo delikatnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na stany zapalne skóry, żylaki, znamiona czy uszkodzenia – te miejsca omijamy. Cały zabieg powinien trwać około 5 minut. W szczotkowaniu ciała najważniejsza jest regularność – zabiegi powinny być wykonywane codziennie, najlepiej przed prysznicem.
Jaką szczotkę wybrać?
Do szczotkowania ciała najlepiej wybierać szczotki z naturalnego włosia. Jest to jednorazowy wydatek, ale ze względu na różnorodność można przetestować kilka z nich nie ponosząc przy tym zbyt dużych kosztów. Szczotki do masażu są łatwo dostępne i w przystępnej cenie. Ze względu na rodzaj użytego włosia, szczotki różnią się twardością, dlatego warto kupować je w sklepach stacjonarnych. Najpopularniejsze to te z włosia końskiego, jednak są dostępne również ze szczeciny świńskiej czy włókna agawy, które są odpowiednio droższe. Szczotki różnią się również kształtem i rozmiarem – tutaj przy wyborze należy się kierować przede wszystkim wygodą, powinna dobrze leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się. Aby bez problemu wykonać zabieg również na plecach, można kupić szczotkę z długą rączką, która go znacząco ułatwi.
Podsumowanie
Szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem łatwym, szybkim i tanim, a ze względu na korzyści jakie za sobą niesie, warto go wprowadzić do codziennej pielęgnacji naszego ciała. Jest to z całą pewnością dobry sposób na gładką i przyjemną w dotyku skórę.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.