Pomimo, iż wydawać by się mogło, że efektywność odchudzania jest w sposób bezpośredni powiązana ze stanem deficytu energetycznego, to w praktyce sytuacja wygląda trochę inaczej. Istnieje wiele czynników wpływających na to w jakim tempie tracimy tkankę tłuszczową. Niezwykle istotne znaczenie ma tutaj kondycja zdrowotna organizmu na która składa się m.in. wyjściowy poziom wybranych hormonów. Wykonanie kilku badań diagnostycznych może okazać się niezwykle pomocne w ustaleniu odpowiedniej strategii żywieniowo-treningowej obliczonej na zmniejszenie nadmiernej masy ciała i jednoczesne wykluczenie zaburzeń metabolicznych. O jakich badaniach mowa?
Odchudzanie w teorii i w praktyce
Jak wskazują informacje zawarte w mądrych źródłach, manipulowanie masą i składem ciała powiązane jest nierozerwalnie z ilościowym spożyciem energii oraz jakościowym doborem pokarmów. W rzeczywistości jednak aspekt ten należy rozpatrywać w zdecydowanie szerszym kontekście obejmującym chociażby ogólnie pojętą kondycje metaboliczną organizmu. I nie chodzi tutaj o komplikowanie sytuacji na siłę. Po prostu praktyka pokazuje, że przy pewnych zaburzeniach hormonalnych proces odchudzania może nie zachodzić efektywnie pomimo podejmowania „sprawdzonych działań” i wprowadzaniu „środków o potwierdzonej skuteczności”. Do czynników mogących w sposób istotny zaburzać efektywność procesu utraty tkanki tłuszczowej należą:
zaburzenia pracy tarczycy - tarczyca jest narządem, który w sposób istotny wpływa na metabolizm i na zapotrzebowanie kaloryczne, a już niewielka niedoczynność tego gruczołu nierzadko obniża drastycznie tempo przemiany materii,
nadmierny poziom kortyzolu - kortyzol czyli tzw. hormon stresu, w nadprogramowych stężeniach potrafi tak zmienić stan metaboliczny organizmu, że staje się on „maszyną zaprojektowaną do odkładania tłuszczu”, czemu towarzyszyć może także ubytek tkanki mięśniowej,
obniżenie poziomu hormonów płciowych - hormony takie jak testosteron, estradiol, progesteron w sposób istotny wpływają na przemianę materii, a zaburzenia ich wydzielania spowodowane choćby błędami żywieniowymi i permanentnym odchudzaniem mogą wybitnie utrudnić redukcje tłuszczu zapasowego.
Jakie badania warto wykonać?
Mając na uwadze przedstawione powyżej zależności warto pokusić się o wykonanie kilku mniej lub bardziej podstawowych badań. Pamiętać o tym powinny osoby, które odchudzają się często i z miernym skutkiem i wszyscy mający słabość to drastycznych metod redukcyjnych takich jak diety bardzo niskokaloryczne, eliminacyjne, ketogenne i inne. Do badań, które szczególnie warto zrobić należą przede wszystkim:
Morfologia krwi obwodowej
W zasadzie jest to najbardziej podstawowe badanie, warto je wykonywać rutynowo, gdyż w sposób przekrojowy ocenia kondycję zdrowotną organizmu. Szczególną uwagę warto zwrócić na poziom hemoglobiny, (problem dotyczący głównie kobiet), gdyż jej niski status może wyraźnie utrudnić odchudzanie, obniżając wydolność organizmu.
TSH
Oznaczenie poziomu tyreotropiny należy do najważniejszych badań, jakie wykonuje się w celu oszacowania kondycji metabolicznej organizmu, a dokładnie – do oceny stanu zdrowia tarczycy. Podwyższony poziom tyreotropiny występuje w przebiegu niedoczynności tarczycy. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w poziomie TSH należy poszerzyć diagnostykę o oznaczenie poziomu wolnej trójjodotyroniny FT3 i wolnej tyroksyny FT4 oraz anty-TPO. Należy pamiętać, że wynik TSH mieszczących się w granicach górnych widełek już jest sygnałem alarmowym.
Testosteron, inne hormony płciowe oraz hormony gonadotropowe
Oznaczenie poziomu hormonów płciowych ma znaczenie nie tylko dla oceny stanu funkcji rozrodczych, ale także dla zweryfikowania ogólnie pojętej gospodarki energetycznej ustroju. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma poziom testosteronu i estradiolu. U kobiet bardzo ważne jest oznaczenie poziomu prolaktyny, LH i w uzasadnionych wypadkach również testosteronu, choćby po to by wykluczyć zespół policystycznych jajników (PCOS).
Kortyzol
Poziom tego hormonu oznaczać należy w przypadku prowadzenia intensywnego trybu życia, nadmiernego obciążenia stresem, a także w przypadku dość agresywnie prowadzonej lub długotrwałej redukcji. Nadmierny poziom kortyzolu komplikuje prace nad sylwetką inicjując katabolizm mięśniowy, upośledzając spalanie tłuszczu zapasowego, sprzyjające zmianom jego lokalizacji w ustroju i wywołując zatrzymanie płynów.
Inne badania
Dodatkowo warto także zbadać glikemię na czczo, co pozwala ocenić stan gospodarki insulinowo-glukozowej. Innym ważnym badaniem może być oznaczenie witaminy D, której niedobory wyraźnie sprzyjają zaburzeniom metabolicznym. Oznaczenie poziom CRP lub OB. Pozwala natomiast wykluczyć stan zapalny w organizmie.
Podsumowanie
Planując odchudzanie warto pokusić się o wykonanie kilku badań pozwalających ocenić kondycję zdrowotną organizmu. Dzięki temu możliwe jest lepsze dopasowanie podejmowanych działań i zarazem zwiększenie ich skuteczności. Do szczególnie ważnych parametrów należą tutaj: poziom TSH, hormonów płciowych i kortyzolu. Warto przy okazji zbadać również poziom CRP lub OB., aktywnej formy witaminy D, glukozy na czczo. Rutynowo także należy wykonywać morfologię krwi obwodowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.