Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wypoczynek w górach – po pierwsze: bezpieczeństwo!

Malownicze widoki, spokój, cisza, poczucie wolności… Do tego dodajmy wyśmienite wprost warunki do wakacyjnych turystyczno-rekreacyjnych wojaży i otrzymujemy idealne miejsce do spędzenia aktywnego letniego wypoczynku. Nie należy jednak zapominać, że „z górami żartów nie ma” – tyle samo w nich piękna, ile dzikiej natury i zmienności. Dlatego do każdej wyprawy, biorąc pod uwagę wiele zmiennych, należy się odpowiednio przygotować.

Realnie oceń możliwości swoje i osób, z którymi wychodzisz na szlak

Wybierając się w góry należy dostosować trasę (stopień jej trudności oraz długość) do stopnia zaawansowania, kondycji, wieku najsłabszej osoby w grupie. W przypadku, gdy wszystkie persony dysponują bardzo dobrą formą fizyczną, lecz posiadają zerowe doświadczenie, również nie należy szarżować i rozpocząć przygodę z wędrówkami po górach od najprostszych, bezpiecznych dla osób początkujących tras.

Może się okazać, że sprawność i kondycja zdadzą się na nic, gdy nagle odezwie się np. paraliżujący lęk wysokości.

Nigdy nie należy dopuszczać do rozdzielenia się grupy, zwłaszcza nieznającej terenu i nieposiadającej obycia w terenach górskich.

Tempo przemarszu powinno być dopasowane do wszystkich uczestników wyprawy i dawać możliwość podziwiania górskich krajobrazów.

Zachowaj bezpieczeństwo – poruszaj się tylko wyznaczonymi do tego szlakami!

Przygotuj się na zmiany pogody

Wychodząc na szlak nie sugeruj się faktem, że akurat w tym momencie jest piękna, słoneczna pogoda, gdyż warunki atmosferyczne w górach – niczym kobieta – zmiennymi są i należy przygotować się na najgorsze możliwości.

Koniecznie załóż mocne, wygodne, dobrze trzymające kostkę obuwie,  zaopatrz się w  ciepłą odzież na wypadek zimna i wiatru oraz okrycie przeciwdeszczowe. Czapka, szalik i rękawiczki spakowane do plecaka mogą się przydać nawet latem. Do zestawu obowiązkowego dołóż prowiant, latarkę, apteczkę i zapałki.

Wychodzenie nawet w te najprostsze, najbardziej uczęszczane trasy w klapkach, i co się również zdarza w przypadku pań, na szpilkach nie można uznać za wysoce przemyślane i rozsądne postępowanie.

Jeżeli trasa okaże się zbyt trudna, przez co niebezpieczna lub też w przypadku nagłej zmiany pogody, wtedy słuchaj głosu rozsądku: zawróć. Nie narażaj na uszczerbek zdrowia, a być może i życia  W przypadku, gdy dojdzie do wypadku zachowaj spokój i wezwij pomoc. Zaopiekuj się osobą poszkodowaną, jeśli masz możliwość udziel jej pierwszej pomocy.

Nie improwizuj, przygotuj plan wyprawy

Wychodząc w góry opracuj dokładny plan wycieczki. Korzystaj ze wszelkich możliwych źródeł informacyjnych: map, Internetu, informacji uzyskanych od przewodników górskich czy też miejscowej ludności. Zapoznaj się z oznaczeniami umieszczanymi na szlakach oraz obowiązkowo„wbij” na listę kontaktów w telefonie komórkowym dwie dodatkowe pozycje:
 

  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 601 100 300

  • numer alarmowy – 985

Pamiętaj o naładowaniu komórki przed wyjściem w trasę. Dodatkowo przed wyjściem na szlak pozostaw informacje np. w schronisku, kwaterze, czy też u znajomych osób o miejscu, do którego się wybierasz i przewidywanej godzinie powrotu. W przypadku, gdy zmianie ulegnie przebieg trasy, niezwłocznie poinformuj o tym odpowiednie osoby.

Na wyprawy ruszaj jak najwcześniej i planuj trasę tak, by zdążyć z powrotem przed zmierzchem. Zaplanuj opcję alternatywną na wypadek, gdybyś nie zdążył wrócić. Zorientuj się, gdzie dokładnie na trasie znajdują się schroniska, domostwa, leśniczówki - w sytuacji kryzysowej będzie to wiedza na wagę złota.

O tym również należy pamiętać:
 

  • Zachowuj się cicho i spokojnie. Nie płosz i nie dokarmiaj dzikich zwierząt.

  • W dobrym tonie jest witanie/pozdrawianie się z osobami spotkanymi na szlaku. „Dzień dobry” czy też „cześć” wystarczą – nikt nie oczekuje nawiązywania bliższych kontaktów.

  • Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych. Nie biegaj, zwracaj uwagę na osoby idące za tobą – staraj się nie strącać kamieni pod ich nogi, nie „tarasuj” przejść.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.