Nadrzędnym celem wakacji jest odpoczynek od stresów i codzienności, warto zatem tak zorganizować swój urlop aby czerpać z niego maksimum korzyści. Osoby aktywne i dbające o zdrowie i estetykę sylwetki często postrzegają urlop jako ryzykowny z punktu widzenia wypracowanych efektów. Jak pokazują obserwacje naukowców – często wracamy z wakacji w nieco większym rozmiarze… Zamiast jednak koncentrować się na przykrych konsekwencjach „odpoczywania”, chciałbym zwrócić uwagę na pozytywne aspekty.
Mając na myśli korzyści z wakacji, nie mam na myśli dwutygodniowego leżenia przed telewizorem, codziennego balowania od zmierzchu do świtu czy też robienia intensywnych porządków w domu. Chodzi bardziej o urlopowe wyjazdy, wycieczki i czas spędzany poza typową dla siebie codziennością. Jak pokazują obserwacje naukowców, wypoczynek jest niezbędny do tego aby zachować dobre zdrowie i produktywność w pracy. Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, czy lepsze samopoczucie związane z letnim urlopem ma jakieś przełożenie na parametry zdrowotne (zarówno fizyczne jak i psychiczne). I cóż się okazało?
Niższy poziom stresu
Wakacje są niezbędne szczególnie dla osób, których codzienność związana jest z ekspozycją na silne bodźce stresowe, co stanowi dość poważne zagrożenie dla kondycji zdrowotnej. Okazuje się, iż wakacje i związane z nimi pozytywne aspekty, pomagają odzyskać wewnętrzną równowagę, obniżyć ciśnienie krwi i poziom markerów stresu, takich jak poziom kortyzolu. Naukowcy potwierdzili, iż po powrocie umiejętność radzenia sobie z negatywnymi skutkami stresu jest znacznie wyższa, podobnie jak odporność na jego działanie..
Lepsza kondycja układu nerwowego
Niższy poziom stresu, pozytywne bodźce takie jak radość, zadowolenie, a także nowe doświadczenia, zmiana klimatu i otoczenia pomagają odzyskać dobre samopoczucie. Nie bez znaczenia pozostaje ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego, które posiada antydepresyjną moc. Specjaliści uważają, iż wypoczynek to najlepsze lekarstwo na zszargane nerwy. Wyniki badań wskazują również, iż osoby, które regularnie wypoczywają podczas wakacji, rzadziej chorują na depresję.
Poprawa jakości snu
Specjaliści wskazują, iż jednym z niedocenianych pozytywnych następstw wynikających z wakacji jest poprawa jakości snu, co potwierdzają obserwacje naukowców. Związane jest to z obniżeniem poziomu stresu, brakiem długotrwałego napięcia a także pozytywnymi bodźcami, związanymi choćby z zacieśniania więzi z najbliższymi osobami – rodziną, przyjaciółmi czy partnerem. Nie bez znaczenia pozostaje także opcja budzenia się bez pomocy budzika.
Podsumowanie
Wakacje pomagają utrzymać organizm w dobrej formie fizycznej i psychicznej, dlatego nie warto z nich rezygnować. Urlopowe wyjazdy potraktować należy jako fanaberię, ale jako ważny element profilaktyki wielu chorób.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.