Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żyjemy dłużej, ale niekoniecznie lepiej – z czego to wynika? Raport WHO

Żyjemy dłużej, ale niekoniecznie lepiej – z czego to wynika? Raport WHO
Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alarmuje i wzywa do zmian w opiece zdrowotnej, aby poradzić sobie z szybko starzejącą się populacją na całym świecie. Mówi się, że obecnie 60-latkowie czują się jak 70-latkowie. Mimo postępu medycyny, starsi ludzie w dzisiejszych czasach wcale nie mają lepszego zdrowia niż ich rodzice dawniej w tym samym wieku.

Dłuższe życie to problem dla świata?

Przed 60. rokiem życia ludzie zmagają się z wieloma poważnymi chorobami i powikłaniami, takimi jak choroby serca, udar, choroby układu oddechowego, nowotwory i demencja. Naturalne jest, że im jesteś starszy, tym większe masz ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych. Problemem dla świata jest także to, że coraz więcej ludzi żyje dłużej niż 60 lat. Dlaczego jest to kłopot? Dla wielu państw z powodu środków, które trzeba przeznaczyć na opiekę zdrowotną. WHO twierdzi, że konieczna jest transformacja systemów opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej. Potrzeba radykalnych zmian w sposobie postrzegania osób starszych i wspierania ich przez społeczeństwo. Wzywa też kraje do większego skupienia się na strategii, którą nazywa „zdrowym starzeniem się”.

Wysoki koszt opieki nad osobami starszymi

Świetnie byłoby dostosować system opieki zdrowotnej do obsługi starszej populacji, opracować programy opieki długoterminowej i tworzyć środowiska przyjazne osobom starszym. WHO zwraca też uwagę, że wydatki na systemy opieki zdrowotnej, opiekę długoterminową i osoby starsze, zwłaszcza w ostatnim roku lub dwóch ich życia, są bardzo wysokie. Około 10 procent wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną w Holandii i Australii dotyczy opieki nad ludźmi w ostatnim roku życia. W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi 22 procent.

Dożyjemy do stu lat?

Niedawno opublikowany raport WHO zauważa, że po raz pierwszy w historii większość ludzi może spodziewać się, że dożyje co najmniej do 60 LAT. Niestety spadające wskaźniki narodzin i rosnąca długość życia powodują szybkie starzenie się światowej populacji. Dla przykładu dziecko urodzone w tym roku w Brazylii lub Birmie prawdopodobnie będzie żyło o 20 lat dłużej niż dziecko urodzone w tych krajach 50 lat temu.

Przedstawiciele WHO zakomunikowali, że perspektywa dłuższego życia może być postrzegana jako szansa. Ludzie mogą planować swoje życie, zakładając, że będą żyć jeszcze kilka lat po przejściu na emeryturę. Mogą wtedy realizować się w różnych dziedzinach i rozwijać swoje pasje.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Niestety, jak łatwo się domyślić, nie będziemy mogli cieszyć się późną dorosłością, jeśli nie będziemy zdrowi. Przewlekłym schorzeniom, które dotykają wiele osób starszych, można zapobiec lub sprawić, że pojawią się one później. Tutaj bardzo ważna jest profilaktyka zdrowotna, zdrowy styl życia, regularna aktywność fizyczna i dbanie o zdrowie psychiczne. Niestety realia są zupełnie inne.

Według danych WHO od 1975 roku problem z otyłością poważnie się pogłębił. W Polsce nadwagę ma już 3 na 5 osób dorosłych. Nie brzmi to optymistycznie, bo jak wiadomo, otyłość prowadzi do szeregu różnych chorób i zaburzeń. Jeśli nic nie zmieni się w tym kierunku, nasza przyszłość może wyglądać nieciekawie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.