Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pozytywne nastawienie może przedłużać życie nawet o 10 lat!

Optymizm przedłuża życie. Zależność ta nie powinna być traktowana jako rodzaj obiegowej spekulacji, a raczej – za potwierdzony naukowo fakt. Coraz więcej dowodów wskazuje bowiem, że to jak postrzegamy rzeczywistość i jakie mamy do niej nastawienie rzutuje na długość i jakość życia.

Złe i dobre emocje

Nie od dziś wiadomo, że negatywne emocje, takie jak smutek, złość, rozpacz, strach, obrzydzenie wpływają w sposób wyraźny na funkcjonowanie wielu układów i narządów, m.in. na pracę serca podnosząc tętno i ciśnienie, a w dłuższej perspektywie -  zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Emocje pozytywne takie jak zadowolenie, radość, rozkosz hamują negatywny wpływ stresu na układ krążenia. Tak więc logicznym wydaje się, że entuzjazm i optymizm, które powiązane są z pozytywnymi emocjami korzystnie wpływają na zdrowie.

Od czego zależy długość życia?

To jak długo żyjemy czy też – żyć jeszcze będziemy uzależnione jest od wielu czynników, zarówno genetycznych jak i środowiskowych.  Lista okazuje się być stosunkowo długa i obejmuje m.in. sposób odżywiania, aktywność fizyczną, palenie papierosów, dostęp do opieki medycznej i jej jakość, a nawet stan cywilny i – jak się okazuje – nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Chociaż wszystkie potencjalne czynniki mające wpływ na długowieczność są obiektem intensywnych badań, to ostatnio sporo uwagi poświęca się właśnie kwestii emocji.

Optymizm = 10 lat życia dłużej

Do dość intrygujących wniosków skłaniają wyniki badania przeprowadzonego z udziałem 180 zakonnic przez zespól naukowców z Uniwersytetu w Kentucky. Autorzy projektu na podstawie przeprowadzonych obserwacji stwierdzili, że optymizm może przedłużyć życie – uwaga – o 10 lat! Społeczność zakonnic jest o tyle specyficzna, że stanowi zbiór jednostek żyjących w niemal identycznych warunkach, co pozwala wykluczyć wiele czynników mogących zakłócać przebieg obserwacji.

W latach 1991 i 1993 autorzy projektu zaprosili do wszystkie urodzone przed 1917 rokiem i nadal żyjące zakonnice Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame (łac. Congregatio Pauperum Sororum Scholarium de Notre Dame) do wzięcia udziału w badaniu. Uczestniczki były w wieku od 75 do 95 lat! Jeszcze w latach 30. minionego wieku zakonnice zostały poproszone o napisanie krótkiej autobiografii przez ich matki przełożonej. Badacze postanowili przeanalizować autobiografie 180 mniszek, które żyły w klasztorach w Milwaukee i Baltimore. W ramach analizy oceniono natężenie zwrotów i słów wiążących się z pozytywnymi emocjami i odniesiono do długości życia autorek lustrowanych tekstów.

Co się okazało?

Zakonnice, które w swoich biografiach użyły największej ilości słów i zwrotów będących wyrazem emocji pozytywnych miały cztery razy niższe ryzyko zgonu niż siostry, którzy wyrażały najmniejszą ich ilość. Różnica w długości życia między tymi dwoma grupami wynosiła ponad dziesięć lat (dokładnie  10 lat i 8 miesięcy).Badacze obliczyli, że na każdy wzrost o 1% liczby pozytywnych słów i zwrotów w tekście, śmiertelność zakonnic spadała 1,4%. Wyniki zaskoczyły samych autorów.

Wnioski

Przytoczone tutaj badanie wskazuje wyraźnie, iż optymizm i pozytywne nastawienie do życia mogą sprzyjać długowieczności. Należy jednak pamiętać, że  owa obserwacja ma swoje ograniczenia. Otóż zakonnice prowadzą zazwyczaj dość stateczny i zachowawczy tryb życia i raczej obca jest im wszelka brawura. Rzeczywistość „pozaklasztorna" jak wiemy – wygląda zdecydowanie inaczej. Istnieją dowody na to, że osoby z pozytywnym nastawieniem do życia, chętniej podejmują się działań ryzykownych, nierozważnych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, co w oczywisty sposób przekładać się może na długość życia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.