Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza prace mózgu

Nadwaga i otyłość często postrzegane są jedynie jako problemy natury estetycznej, a wpływ tych przypadłości na zdrowie odnoszony jest co najwyżej do funkcjonowania układu krążenia i to jedynie u osób starszych. W praktyce konsekwencje zdrowotne posiadania nadmiaru tkanki tłuszczowej są o wiele, wiele szersze i obejmują także oddziaływanie na pracę i kondycję mózgu! Szczególnie niepokojące wpływ ten jest zarówno natychmiastowy i doraźny, jak również długofalowy i trwały!

Jedz, jedz – Twój mózg będzie mniejszy…

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że u osób otyłych dochodzić może do postępującego kurczenia się mózgu. Efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku posiadania nadmiaru tkanki tłuszczowej trzewnej, czyli tej zlokalizowanej wewnątrz jamy brzusznej. Już sama świadomość istnienia takowej zależności mrozi krew w żyłach, kiedy weźmiemy jednak pod uwagę co to naprawdę oznacza, to przerażenie będzie jeszcze większe. Otóż „kurczeniu się mózgu” towarzyszy spadek zdolności poznawczych skutkujące problemami z pamięcią, kojarzeniem, rozwiązywaniem zadań wymagających logicznego myślenia. Tego typu konsekwencje pojawiają się bardzo szybko. W dłuższej perspektywie natomiast wystąpić mogą poważne zaburzenia skutkujące rozwojem chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera. Zależności te są niezwykle niepokojące ale i – ciekawe, warto wiec przyjrzeć się im bliżej.

Problemy z pamięcią i kojarzeniem

Opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzonych z udziałem kobiet po menopauzie, wykazały, iż nadmiar tkanki tłuszczowej wyraźnie pogarsza pamięć. Efekt ten obserwowany jest również u osób młodych. Otyłe dzieci zazwyczaj uczą się gorzej i mają większe problemy z trwałym przyswajaniem informacji. Mechanizmy łączące nadmierną masę ciała z funkcjami poznawczymi są dość banalne. Wynikają one z endokrynnej aktywności komórek tłuszczowych (adipocyty nie tylko magazynują tłuszcz zapasowy, ale także wydzielają substancje biologicznie czynne) oraz z nasileniem stanu zapalnego. Pojawiły się nawet ostatnio zalecenia by problemy z pamięcią i kojarzeniem „leczyć” poprzez wprowadzenie zabiegów żywieniowych i treningowych mających na celu zmniejszenie poziomu zatłuszczenia organizmu.

Brak kontroli nad emocjami

Badania z użyciem rezonansu magnetycznego wskazują, że nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na zdolność radzenia sobie z emocjami sprzyjając zachowaniom niekontrolowanej agresji. Efekt ten jest szczególnie widoczny u dzieci. U osób otyłych zmienia się bowiem aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za niekontrolowane i inicjowane pod wpływem emocji zachowanie. Efektem tego typu zaburzeń może być nie tylko pogorszenie relacji z innymi ludźmi, ale także skłonność do podejmowania nieprzemyślanych decyzji, np. wyborów żywieniowych, co dodatkowo może pogłębiać problem nadmiernej masy ciała i opisywanych tutaj konsekwencji.

Obniżenie nastroju, skłonność do depresji

Dane statystyczne wskazują wyraźnie, iż zaburzenia nastroju częściej przytrafiają się osobom otyłym. Przypadłości takie jak depresja bywają niekiedy psychologiczną konsekwencją nadmiernej masy ciała, co powiązane jest z zaniżoną samoocena i problemem braku akceptacji własnego ciała. Istotny wpływ na nastrój mają jednak także pokarmy, których konsumpcja przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Mowa tutaj o słodyczach, słodzonych napojach, wyrobach z białej maki i daniach typu fast food. Składnikami odpowiedzialnymi za tę zależność są przede wszystkim niezwykle szkodliwe izomery trans przemysłowego pochodzenia oraz rafinowane cukry spożywane w hurtowych ilościach. Na szczęście podjęcie odpowiednich działań mających na celu zmniejszenie nadmiernej masy ciała (zdrowa dieta, treningi fizyczne), mogą poprawić nastrój, drastycznie zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji, a nawet wspomóc jej leczenie.

Podsumowanie

Nadmierna masa ciała to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Warto mieć na uwadze, że tkanka tłuszczowa jest aktywna hormonalnie, cały czas produkuje i uwalnia substancje biologicznie czynne, których nadmiar doprowadza do szeregu nieprawidłowości – również w obrębie mózgu. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż otyłość wpływa na sposób myślenia, funkcje poznawcze, sferę emocji, zdolność radzenia sobie ze stresem oraz – na zachowanie. Walka z nadmiarem tkanki tłuszczowej to krok milowy w kierunku poprawy zarówno kondycji fizycznej jak i psychicznej.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.