Dlaczego zaleca się by w okresie redukcji tkanki tłuszczowej zwiększać podaż białka?

Chcesz schudnąć? Jedz białko! Tak brzmiącym sloganem można byłoby podsumować wiele współcześnie popularnych zaleceń żywieniowych dla osób, którym zależy na zmniejszeniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warto się jednak zastanowić, czy istnieje jakieś sensowne uzasadnienie dla zwiększania spożycia protein w diecie redukcyjnej, a jeśli tak – to jak ono brzmi. No i najważniejsze – jaka dawka białka jest optymalna, jeśli chcemy schudnąć?

Przeczytaj koniecznie:

Maksymalna ilość białka w jednym posiłku

Białko – kluczowe dane

Białko należy do niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, a jego rola sprowadza się głównie do „funkcji budulcowej”. Innymi słowy – białko, a dokładnie jego cząstki elementarne, czyli aminokwasy używane są jako surowiec w procesach syntezy – zarówno tkanek jak i czynników aktywnych biologicznie takich jak enzymy czy niektóre hormony. Aminokwasy, z których składają się białka podzielić można m.in. na:

  • egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć,
  • endogenne czyli te, które mogą być syntetyzowane w ustroju przy odpowiedniej dostępności aminokwasów egzogennych.

Źródłem pokarmowym protein są zarówno pokarmy zwierzęce jak i roślinne, przy czym te pierwsze zawierają białka o lepszej strawności i wyższej wartości odżywczej co ma pewne znaczenie w kwestii prawidłowego zaopatrzenia organizmu w aminokwasy.

Białko – potrzeby ustrojowe

Dokładne ustalenie potrzeb ustrojowych w kwestii optymalizacji dziennej podaży białko to zadanie trudne i w praktyce wiąże się z nim wiele niejasności. Przyjęło się, że dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej, rekomendowana dzienna podaż białka nie przekracza 1g na kg masy ciała. W przypadku sportowców i jednostek obciążonych dużym wysiłki fizycznym, zwłaszcza trenujących siłowo, wymagania organizmu okazują się większe i wynoszą:

  • w przypadku sportów wytrzymałościowych do 1,4g na kg masy ciała,
  • w przypadku sportów siłowych i szybkościowych do 1,8g na kg masy ciała.

W szczególnych wypadkach i powyższe zakresy mogą okazać się niewystarczające. Okolicznością zwiększającą zapotrzebowanie na proteiny może być właśnie okres redukcji tkanki tłuszczowej, a dokładnie – stosowane w tym czasie zabiegi żywieniowe i treningowe ukierunkowane na wywołanie ujemnego bilansu energetycznego.