Dlaczego żeby skutecznie zmienić sylwetkę trzeba mieć plan działania?

Żyjemy w czasach, w których szczupła i wysportowana sylwetka jest marzeniem wielu osób, natomiast znaczna część społeczeństwa boryka się z problemami takimi jak nadwaga i otyłość. Walka z nadmierną masą ciała tylko w teorii jest prosta, w końcu istnieje niezliczona ilość poradników mówiących o tym jak szybko i efektywnie schudnąć, czy też wysmuklić ciało lub przybrać na masie mięśniowej. Praktyka pokazuje, że znaczna część samodzielnych prób walki z defektami sylwetki i zarazem z własnymi słabościami, niestety kończy się porażką. Na szczęście jest sposób by drastycznie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie zamierzonego efektu. Do tego jednak potrzebny jest odpowiednio zindywidualizowany plan działania.

Przeczytaj koniecznie:

Trening personalny on-line: teraz to możliwe!

Porady z kolorowych gazet nie gwarantują sukcesu

W dzisiejszych czasach o tym jak efektywnie ukształtować sylwetkę mówi i pisze się bardzo wiele. Codziennie powstaje niezliczona ilość artykułów, poradników, a nawet gotowych schematów działania, które podobno objawiają tajemnicę odchudzania, bądź też – rozwijania tkanki mięśniowej. Niestety tego typu opracowania mają pewne wady.

Po pierwsze znaczna część dostępnych artykułów po prostu nie jest w pełni rzetelna. Łatwo natknąć się na informacje, które nijak mają się do realiów fizjologii żywienia, czy też - aspektów związanych z planowaniem treningu. Opieranie się na nietrafionych poradach z wiadomych powodów nie będzie prowadzić do poprawy kompozycji sylwetki, a mało tego może przyczynić się do wybudowania przekonania, które można ująć w twierdzeniu „ze mną jest chyb a coś nie tak”.

Po drugie nawet jeśli dane zawarte w omawianych artykułach są rzetelne, to może brakować im odpowiedniej „gradacji” priorytetów. Innymi słowy przedstawiane porady nieraz na równi stawiają kwestie istotne z aspektami, które mają znaczenie marginalne lub żadne dla procesu kształtowania sylwetki. I tak oto, bazując na tego typu poradach można kłaść duży nacisk na to by owoce jeść tylko do południa, w praktyce jednak zabieg ten w żaden sposób nie musi wpływać na tempo redukcji tkanki tłuszczowej, co znowuż jest frustrujące.

Również gotowe plany żywieniowo-treningowe, choćby pisane były przez wybitnych specjalistów, mogą okazać się totalnie chybione w przypadku wielu osób próbujących im sprostać, brakuje im bowiem indywidualizacji. Dopasowanie osobnicze strategii żywieniowej i treningowej jest absolutnym kluczem do uzyskania zamierzonego efektu. Wystarczy nietolerancja zamieszczonego w gotowej rozpisce produktu żywnościowego (czy też dokładnie – występującego w nim składnika), by cały system legł w gruzach.

Dodajmy jeszcze ważny fakt dotyczący indywidualnego zapotrzebowania energetycznego: trudno jest wymagać od „diety z szuflady” by brała ten parametr pod uwagę, a jest on bardzo ważny. Przykładowo: jeśli dieta odchudzająca będzie zbyt wysokokaloryczna, to nie przyniesie zamierzonego efektu, a jeżeli jej wartość energetyczna będzie zbyt niska (co często ma miejsce) okaże się bądź szkodliwa dla zdrowia i dla składu ciała (m.in. spowoduje utratę tkanki mięśniowej), bądź też będzie po prostu niemożliwa do utrzymania ze względu na ciągłe uczucie głodu.

Plan zindywidualizowany – recepta na sukces

Zakreślony powyżej schemat niesprzyjających zależności mógłby wydawać się bardzo pesymistyczną perspektywą, gdyby nie fakt, że istnieje dla niego pewna alternatywa. Otóż można ustrzec się popełnienia wielu błędów i zarazem drastycznie zwiększyć szansę na powodzenie w ramach pracy nad sylwetką, poprzez skorzystanie z pomocy specjalistów zajmujących się planowaniem diety i treningu w sposób zindywidualizowany, pod określony cel i pod osobnicze parametry danej osoby. O tym, że taka możliwość istnieje wiedzą dziś niemal wszyscy, nie każdy jednak wie, że to opcja wbrew pozorom nieskomplikowana i niekoniecznie – kosztowna. Owszem, może skorzystać z pomocy dietetyka i trenera w opcji stacjonarnej, jest to bez wątpienia rozwiązanie dobre, o ile oczywiście trafi się na odpowiednich fachowców. Istnieje jednak także inne rozwiązanie, polegające na skorzystaniu z usługi on-line, która może się okazać równie skuteczna lub nawet skuteczniejsza, a przy okazji nieporównywalnie mniej kosztowna i niezwykle funkcjonalna.