Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Maca – super żywność Inków

Maca – super żywność Inków
Maca to bardzo odżywcza roślina pochodząca z Peru. Jest ona najwyżej rosnącą na świecie rośliną przeznaczoną do spożycia. Maca rośnie bowiem na wysokości 3500 m n.p.m. To, co najbardziej wartościowe w macy to jej korzeń. Jest on ceniony za swoje właściwości od tysięcy lat. Maca często określana jest prawdziwym skarbem Inków. Co zawiera w sobie ta niezwykła roślina i jak może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie?

Charakterystyka rośliny

Maca, czyli Lepidium meyenii, to roślina pochodząca z Ameryki południowej. Uprawiana jest głównie w peruwiańskich Andach. Jest rośliną odporną na niskie temperatury i silne wiatry. Zaliczana jest do rodziny kapustowatych i pieprzyc. Rzepak i gorczyca to jej bliscy krewni. Znajdziemy ją również pod innymi nazwami, między innymi takimi jak peruwiański żeń-szeń, trawa pieprzowa, pieprzowe ziele, maino, a także ayak chichira. Pierwsze wzmianki związane ze stosowaniem korzenia Macy pochodzą z 1553 roku.

Maca stosowana była od wieków jako roślina zwiększająca płodność. W Andach do dziś stosuje się macę jako źródło pożywienia. Mieszkańcy Boliwii do dziś uznają ją za niezwykle cenną roślinę. Maca trafiła do Europy w XVI w. dzięki Hiszpanom.

Maca jest rośliną o właściwościach adaptogennych

Adaptogeny to substancje ziołowe wzmacniające układ odpornościowy, które można stosować przez dłuższy czas. Adaptogeny działają wielokierunkowo, w taki sposób pozwalają radzić sobie z czynnikami stresowymi. Wykazują działanie normalizujące na organizm. Pomagają w gromadzeniu energii na walkę ze specyficznymi problemami.

Świetnie sprawdzają się jako profilaktyczne środki wspomagające organizm. Warto stosować je w okresie okołooperacyjnym, w czasie kontuzji, stresu w pracy, egzaminów, wysiłku psychicznego, intelektualnego, fizycznego, przemęczenia.

Co siedzi w korzeniu maca?

Maca jest rośliną bogatą w witaminy, minerały, aminokwasy, alkaloidy oraz kwasy tłuszczowe. Sproszkowany korzeń maca zawiera ok. 18% białka, 76,5% węglowodanów, 5% tłuszczu i 8,5% błonnika. Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów korzeń Macy jest naturalnym źródłem energii.

Korzeń ten zawiera 20 aminokwasów, w tym niemal wszystkie z niezbędnych aminokwasów egzogennych, bo aż osiem. Ponadto znajdziemy w niej 20 „wolnych” kwasów tłuszczowych. Takich jak kwas laurynowy, linolenowy, kwas palmitynowy, kwas oleinowy i kwas stearynowy.

Około 40% kwasów tłuszczowych zawartych w korzeniu maca to kwasy nasycone, około 55% to kwasy nienasycone.

Znajdziemy w niej witaminy, takie jak B1, B2, B6, B12, C, E, a także minerały takie jak wapń, magnez, potas, miedź, cynk, mangan, fosfor, selen, siarka, sód, żelazo.

Maca bogata jest również w sterole roślinne (beta-sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassicasterol), które wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu oraz glukozynolany i mogą zapobiegać rozwojowi raka piersi, prostaty, płuc i żołądka.

Maca, w szczególności polecana jest wszystkim prowadzącym aktywny tryb życia. Korzeń Macy poleca się również osobom cierpiącym na ciągłe zmęczenie i wyczerpanie. Wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia.

Jakie działanie wykazuje maca?

  • Wśród głównych zalet oddziaływania Macy na ludzki organizm wymienia się pozytywny wpływ na układ hormonalny.
  • Maca słynie przede wszystkim z poprawy płodności i libido, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Po zastosowaniu suplementacji macą stwierdzono znaczną poprawę parametrów nasienia u mężczyzn. Już po tygodniu leczenia zaobserwowano wzrost dziennej produkcji plemników.
  • Badania pokazują, że maca może stabilizować i wzmacniać żeńskie hormony płciowe. Sugeruje się nawet, iż maca może stanowić alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej.
  • Maca wpływa na lepsze funkcje mózgu i pamięć. Dzieje się tak dzięki stymulacji połączeń neuronowych.
  • Maca wpływa również na pobudzenie energetyczne i prawdopodobnie może wzmacniać wytrzymałość fizyczną organizmu.
  • Regularne spożywanie Macy może zapobiegać osteoporozie, dzięki temu, że wpływa na aktywację ścieżek odpowiedzialnych za budowę nowych kości.
  • Według badań maca może być również skuteczna w walce z depresją, wpływa na poprawę nastroju.
  • Maca wpływa również na opóźnienie procesów starzenia, głównie dzięki zawartym w niej antyoksydantom.
  • Dzięki wysokiej zawartości żelaza oraz innych minerałów i witamin z grupy B, pomaga zapobiegać, jak i walczyć z anemią.

Komu poleca się stosowanie korzenia maca:

  • osobom prowadzącym aktywny, intensywny tryb życia,
  • osobom niedożywionym, przemęczonym, rekonwalescentom,
  • osobom cierpiącym na bezsenność oraz stany lękowe,
  • osobom z zespołem przewlekłego zmęczenia,
  • w zaburzeniach hormonalnych,
  • osobom z niskim libido,
  • osobom zagrożonym osteoporozą.

Jak stosować korzeń maca?

Maca dostępna jest w formie proszku. Ma on dość przyjemny, lekko słodkawy posmak. Zaleca się stosować od 1 do 3 łyżeczek dziennie.

Istnieje wiele sposobów na włączenie Macy do swojej diety. Świetnie komponuje się z koktajlami czy też owsiankami. Nie należy jej podgrzewać. Ze względu na to, iż maca poprawia energię i wytrzymałość, wiele osób stosuje ją w posiłku przedtreningowym.

Maca świetnie sprawdzi się w bananowo-czekoladowym koktajlu. Zmiksuj banana, łyżkę kakao, pół szklanki mleka kokosowego, łyżkę sproszkowanego korzenia maca, opcjonalnie dodaj miarkę odżywki białkowej lub łyżkę miodu.

Podsumowanie

Maca to roślina o właściwościach adaptogennych. Jej działanie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego organizmu. Jej regularne stosowanie pomaga w wielu przypadłościach dzisiejszych czasów. Do tej pory najbardziej poznany został wpływ Macy na funkcje seksulane.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.