Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak trenować plecy - poznaj 3 mity!

Jak trenować plecy - poznaj 3 mity!
Żeby nasze plecy rosły, były masywne i grube, konieczne jest potraktowanie ich solidnymi obciążeniami i ćwiczeniami złożonymi, w których to nie żałujemy objętości. Dodatkowo trening mięśni grzbietu obarczony jest różnymi mitami. Które z nich zakorzeniły się najmocniej?

Mit 1 - Ciągi zawsze będą rozwijać grzbiet

Wykonywanie martwego ciągu jest ćwiczeniem złożonym, które angażuje całe ciało do wysiłku. Nie tylko grzbiet wykonuje znaczną pracę, ale również mięśnie nóg i ramion. Wykorzystanie martwego ciągu stricte w rozwoju mięśni grzbietu (patrząc na nie całościowo), niekoniecznie jest tym ćwiczeniem, które wpływać będzie na rozwój całych pleców. Opinie są dość mocno podzielone dlaczego?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wykonujesz martwy ciąg. Osoby, które startują z pozycji niskiej biodra, większość obciążenia przejmować będą  nogami,  plecy będą włączały się do dalszej części ruchu, głównie angażując prostowniki. Z kolei osoby, które wykonują ćwiczenie z pozycji wysokiej biodra zmuszone będą już na samym początku ruchu mocno pracować łopatkami, aby sztanga nie wciągała barków do przodu, przez co w samym początku ruchu włączać się będą już mięśnie najszersze i mięsień czworoboczny. Osoby wykonujące tego typu formę ciągów będą bardziej podatne na wykorzystanie ich w rozwoju grzbietu, nie tylko w części ich prostowników, ale również wyżej umiejscowionych mięśni. 

Mit 2 - Przenoszenie z hantla jest dobrym ćwiczeniem na najszersze grzbietu

Podobnie jak w przypadku martwego ciągu, zazwyczaj wszystko będzie powiązane z zakresem ruchu, jak i samym charakterem wykonywania ćwiczenia. Jednak osobiście na siłowniach spotykam osoby, które ze względu na formę wykonywania przenoszenia hantla (biodra wysoko, ruch ramion zbyt płytki, praca tricepsami), nie wykorzystują ćwiczenia w rozwoju grzbietu, a bardziej skupiają się na mięśniach piersiowych i ramionach. Niestety, mało kto wykonuje je poprawnie i cieszy się z rozwoju mięśni najszerszych grzbietu. 

Mit 3 - Sztywne trzymanie się techniki treningowej

Trening mięśni grzbietu, który będzie wykonywany pedantycznie pod kątem techniki treningowej, nie zawsze będzie  efektywny. Abstrahując od filmików kulturystów PRO, wiele osób nadmiernie korzysta z wyciągów, maszyn i ruchów wykonywanych "książkowo", zbyt dokładnie. Plecy są tą grupą mięśniową, gdzie mocny i intensywny wysiłek fizyczny jest pożądany. Nie żałuj obciążenia, wykonuj ruchy dynamiczne, mocno pracuj grzbietem, a na pewno zobaczysz szybsze rezultaty, niż pracując dokładnie z użyciem maszyn i mniejszych ciężarów. 

Byśmy nie zrozumieli się źle, nie namawiam Was do korzystania z ciężarów, które  psuć będą technikę treningową. Chodzi o to, że zbyt dokładne ruchy będą przede wszystkim bazowały na pracy ramion, działają oszczędnie na grzbiet.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.