Czym jest Nordic Walking?
Nordic Walking to specyficzny rodzaj aktywności fizycznej, który sprowadzić można w zasadzie do marszu z kijkami. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to rozwiązaniem dość kontrowersyjnym i trudno sobie wyobrazić by ten rodzaj rekreacji ruchowej miał jakieś specjalne zalety ponad te, które daje zwykły spacer, to w praktyce wygląda to trochę inaczej. Dzięki kijkom oraz specjalnej technice chodu zakładającej ich użycie, możliwe jest uruchomienie mięśni górnej połowy ciała. Co szczególnie istotne zwłaszcza dla osób w słabej kondycji fizycznej – akcesoria są tak skonstruowane by w trakcie marszu odciążyć można było kręgosłup i stawy kolanowe.
Dla kogo Nordic Walking?
Marsz nordycki najlepiej sprawdza się w wypadku osób o mniejszym stopniu wytrenowania, zwłaszcza wszystkich tych, którzy nie mieli od dłuższego czasu styczności z planowaną aktywnością fizyczną. Nordic Walking szczególnie poleca się osobom z nadwagą i otyłym, kobietom w ciąży, sportowcom po kontuzjach, osobom z chorobami układu krążenia, wadami postawy, chorobą zwyrodnieniową stawów i wielu innym. Co istotne, Nordic Walking uprawiać można w zasadzie w każdym terenie i niezależnie od pory roku czy pogody. Ważne jedynie jest, by zapoznać się z zasadami doboru sprzętu oraz techniką chodu.
Jaką stosować dietę?
Z uprawianiem marszu nordyckiego nie wiążą się jakieś szczególne wymagania żywieniowe, pamiętać jednak należy, że dieta i aktywność fizyczna wzajemnie wzmacniają swój wpływ na nasze zdrowie, sylwetkę i kondycję. Tak więc planując wprowadzenie zmian w swoim życiu warto zmodyfikować również dietę. Kluczowym aspektem jest sukcesywne eliminowanie produktów niskiej jakości żywieniowej takich jak słodycze, białe pieczywo, słodkie napoje, dania typu fast-food i wprowadzanie w ich miejsce lepszych zamienników takich jak świeże warzywa i owoce, razowe pieczywo, wody mineralne i soki warzywne, lekkie sałatki, chude mięsa, dobre jakościowo tłuszcze pochodzące z ryb, oliwy, masła czy orzechów.
Co można zyskać?
Rozpoczęcie treningów Nordic Walking przy jednoczesnej zmianie nawyków żywieniowych prowadzić będzie do zmniejszenia nadmiernej masy ciała, poprawy składu ciała (relacji tkanki mięśniowej do tłuszczowej), polepszenia kondycji i stanu zdrowia. Wzmocnieniu ulegają układy: krwionośny i immunologiczny. Bardzo szybko pojawią się także zmiany w samopoczuciu, zarówno modyfikacja jadłospisu, jak i zwiększenie aktywności fizycznej korzystnie wpływają na układ nerwowy co owocuje lepszym nastrojem, większą odpornością na stres i mniejszym zmęczeniem psychicznym.