Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz poprawić swój wygląd? Zidentyfikuj błędy żywieniowe, które na co dzień popełniasz!

Przynajmniej kilka razy w roku osoby, które na co dzień nie przywiązują specjalnej uwagi do tego co jedzą, postanawiają odmienić swoje życie, diametralnie zmieniając sposób odżywiania i tryb życia. Tego typu rewolucje, jeżeli nie są ani rozsądnie zaplanowane, ani też związane z naprawdę silną motywacją, to zazwyczaj kończą się fiaskiem. Tymczasem wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych można rozpocząć w mniej inwazyjny sposób, dokonując stopniowych modyfikacji w dotychczasowym sposobie odżywiania.

Osoby posiadające problemy  z estetyką sylwetki bardzo często uznają, że ich dotychczasowa dieta i tryb życia nadają się całkowicie do wymiany. Stąd tak często pojawiają się próby wcielenia w życie egzotycznych i nierealnych planów żywieniowych, które z góry skazane są na porażkę. Tymczasem naprawdę rzadko się zdarza, aby w sposobie odżywiania danej osoby, jej preferencjach kulinarnych czy zachowaniach żywieniowych absolutnie wszystkie aspekty nadawały się do wymiany. W każdym jadłospisie znajdzie się coś wartościowego, dodatkowo nie można ignorować upodobań kulinarnych i preferencji smakowych. Zdrowe odżywianie nie polega na spożywaniu potraw, które nam nie smakują. Oto wskazówki, które pomogą zidentyfikować najczęściej popełniane błędy żywieniowe:

Po pierwsze: opieranie menu na wysoko przetworzonych produktach

Niewłaściwy dobór produktów żywieniowych to podstawowy błąd pojawiający się w typowych jadłospisach. Umiłowanie słodyczy, niskojakościowych wędlin, smakowych przetworów mlecznych, białego pieczywa,  produktów mięsnych, fast foodów, słodzonych napoi, etc.  sprawia, iż gospodarka energetyczna zaczyna funkcjonować nieprawidłowo, a organizm otrzymuje dawkę energii, której nie jest w stanie na bieżąco wykorzystać. Dodatkowo opierając menu na wyżej wymienionych produktach nie pokrywamy zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne. Konsekwencje znacznie wykraczają poza problemy z estetyką sylwetki – dotyczą także problemów zdrowotnych. Mało kto opierając swoje menu na produktach wysoko przetworzonych zdaje sobie sprawę ile kalorii jest w stanie pochłonąć – coś co wygląda jak mały batonik lub niewielki hamburger może okazać się istną bombą energetyczną. Problem z identyfikacją produktów niepożądanych w diecie może być czasem całkiem spory – niektóre z nich całkiem dobrze się maskują lub udają, że są zdrowe. W takich wypadkach warto skonsultować się z osobami bardziej doświadczonymi w kwestii odżywiania.

Po drugie: dostarczasz zbyt mało energii

Zdrowy jadłospis, nawet ten ukierunkowany na redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej, nie może zakładać zbyt drastycznego ograniczenia kalorii. Jeżeli śnisz po nocach o kotletach schabowych, a w dzień nie możesz skoncentrować się na swoich dotychczasowych obowiązkach, bo myślisz o jedzeniu, to znaczy, że Twój jadłospis jest zbilansowany nieprawidłowo. Pamiętaj, wyeliminowanie z menu wysoko przetworzonej żywności opisanej w akapicie powyżej powinno wiązać się z wprowadzeniem zamienników w postaci produktów nisko przetworzonych, takich jak mięso, jaja, warzywa, owoce, orzechy, oliwa z oliwek, etc. Fakt wyeliminowania „śmieci” z jadłospisu powinien automatycznie spowodować, że w ich miejsce pojawią się produkty najwyższej jakości. Nie możesz niestety sobie pozwolić na niezagospodarowaną przestrzeń w diecie.

Po trzecie: odżywiasz się nieregularnie

Nie musisz spożywać siedmiu posiłków w ciąg dnia w stałych odstępach czasowych. Wystarczą cztery czy nawet trzy przemyślane posiłki, konsumowane mniej więcej o podobnych porach każdego dnia. Umożliwi to „wejście w stały rytm” i ułatwi kontrolę jakości i ilości spożywanej żywności. Warto też na wszelki wypadek mieć przy sobie awaryjne danie, które zaspokoi głód i odwróci uwagę od słodyczy w sytuacji gdy zjedzenie zaplanowanego posiłku nie będzie możliwe – mogą to być orzechy lub naturalny nabiał np. jogurt lub kefir. Jeśli często dokucza Ci głód w godzinach wieczornych lub między posiłkami to proponuję cofnąć się do poprzednich akapitów i jeszcze raz zastanowić czy dzienna podaż energii nie została zbytnio zaniżona w stosunku do zapotrzebowania bądź też czy na pewno opierasz swoje menu na nisko przetworzonych produktach.

Po czwarte: nie przywiązujesz uwagi do swojego trybu życia

Niedostateczna ilość snu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub brak aktywności fizycznej to najczęstsze nieżywieniowe aspekty, utrudniające pracę nad estetyką sylwetki, które dodatkowo utrudniają wypracowywanie zdrowych nawyków żywieniowych. Zbyt krótki sen skutkuje zaburzeniem działania mechanizmów kontrolujących pobór pokarmu, co przekłada się na wzrost łaknienia. Nadużywanie alkoholu sprzyja podejmowaniu nieracjonalnych wyborów żywieniowych i sprawia, że chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski. Palenie papierosów natomiast – jak pokazują badania – związane jest też z gorszym jakościowo sposobem odżywiania. Palacze rzadziej jedzą owoce, warzywa, częściej sięgają po produkty uznawane za niezdrowe.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.