Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co może wpływać na rodzaj bakterii w moich jelitach?

Co może wpływać na rodzaj bakterii w moich jelitach?
Czy wiesz, że w Twoim organizmie znajduje się około 40 bilionów bakterii, z których zdecydowana większość występuje w jelitach? A może słyszałeś/aś takie pojęcie jak mikrobiom jelitowy? Mikrobiom to właśnie zbiór tych wszystkich bakterii łącznie. Jego stan jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, dlatego istotne jest, jakiego rodzaju bakterie znajdują się w naszych jelitach. Część z nich może wpływać korzystnie na nasze zdrowie, a część przyczyniać się do różnych chorób.

Co może wpływać na rodzaj bakterii w Twoich jelitach?

Czynników jest bardzo dużo, ale jednym z nich, na który możesz mieć ogromny wpływ, jest spożywana żywność. Czytaj dalej, a dowiesz się, co jeść, żeby wpłynąć pozytywnie na bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym.

Jedz różnorodne potrawy

W Twoich jelitach znajdują się setki gatunków bakterii, z których każdy odgrywa pewną rolę w zdrowiu, ale też wymaga różnych składników odżywczych do wzrostu.

Jak tutaj może pomóc zróżnicowana dieta? Przede wszystkim jedząc urozmaicone potrawy, zapewniasz swojemu organizmowi wiele różnych składników odżywczych. Korzystają na tym także bakterie jelitowe. Oznacza to, że możesz doprowadzić do zbudowania bardziej zróżnicowanego mikrobiomu, co jest oczywiście korzystne dla Twojego zdrowia.

Jedz regularnie produkty pełnoziarniste

Pełne ziarna zawierają dużo błonnika i niestrawnych węglowodanów, takich jak beta-glukan. Węglowodany te nie są wchłaniane w jelicie cienkim, a zamiast tego trafiają do jelita grubego, aby promować wzrost pożytecznych bakterii. Co więcej, produkty pełnoziarniste zwiększają uczucie pełności i zmniejszają stany zapalne w organizmie (z wyjątkiem osób, które mają nietolerancję pokarmową).

Jedz dużo warzyw, roślin strączkowych i owoców

Owoce i warzywa są najlepszym źródłem składników odżywczych. One również są bogate w błonnik, którego Twoje ciało nie trawi, ale który jest dobrym pokarmem dla bakterii w jelitach. Błonnik stymuluje wzrost tych bakterii.
Warto jeść szczególnie fasolę, ciecierzycę, soczewicę, maliny, banany, jabłka, brokuły, a także produkty pełnoziarniste, które, choć nie są warzywami, to również mogą być dobrym źródłem błonnika. Co ciekawe, błonnik może zapobiegać rozwojowi niektórych bakterii chorobotwórczych, czyli wpływa także na jakość Twojego mikrobiomu.

Dodaj do diety sfermentowaną żywność

Czym jest sfermentowana żywność? Są to m.in. jogurt, kefir, maślanka, kapusta kiszona, ogórki kiszone, kimchi, kombucha i inne. Wiele z tych produktów jest bogatych w pałeczki kwasu mlekowego, które są korzystne dla zdrowia Twojego mikrobiomu. Wpływają one na jego funkcję i skład, zmniejszając liczebność bakterii chorobotwórczych w jelitach.

Jedz żywność probiotyczną i prebiotyczną

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu zapewniają określone korzyści zdrowotne. Choć probiotyki mają umiarkowany wpływ na skład mikrobiomu jelitowego zdrowych ludzi, to mogą pomóc poprawić skład mikrobiomu u osób z różnymi zaburzeniami. Probiotyki bowiem pomagają przede wszystkim w przywracaniu mikrobiomu do zdrowego stanu.

Gdzie znajdę probiotyki?

Skąd brać probiotyki?Najwięcej ich będzie we wspomnianych wyżej produktach sfermentowanych. Istnieje także wiele suplementów zawierających probiotyki.

A co z prebiotykami?

Prebiotyki to pokarmy, które promują wzrost pożytecznych bakterii w jelitach. Jest to już wymieniony błonnik roślinny, który nie jest przez nasz organizm trawiony i ulega fermentacji w jelicie grubym. Jego obecność w naszej diecie, powoduje, że zwiększa się w jelitach dobra flora bakteryjna. Okazuje się, że niektóre prebiotyki obniżają też poziom insuliny, trójglicerydów i cholesterolu u osób z otyłością.

Jakie konkretne produkty warto jeść?

  • Produkty zbożowe — (np. pieczywo, płatki, mąka), warzywa (np. ziemniaki, cebula, czosnek, szparagi, por), owoce (m.in. banany).
  • Wprowadź do diety produkty bogate w polifenole  polifenole to związki roślinne, które przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, w tym obniżają ciśnienie krwi, stany zapalne, poziom cholesterolu i poziom stresu oksydacyjnego.
  • Gdzie znajdziesz polifenole — znajdują się one m.in. w kakao, gorzkiej czekoladzie, czerwonym winie, zielonej herbacie, migdałach, jagodach, brokułach, cebuli. Jedzenie tych produktów może zwiększać w jelitach ilość zdrowych i cennych bakterii.

Czy karmienie piersią ma wpływ na bakterie jelitowe?

Czy wiesz, że mikrobiom dziecka zaczyna się rozwijać od razu po urodzeniu? Rozwija się on bardzo szybko przez pierwsze dwa lata życia, ale okazuje się, że najwięcej korzystają dzieci karmione piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia. Co więcej, karmienie piersią wiąże się z niższymi wskaźnikami alergii, otyłości i innymi schorzeniami, które mogą wynikać ze składu mikrobiomu.

Zatem, młoda mamo — jeśli możesz i chcesz karmić piersią swoje dziecko, to możesz mieć znaczący wpływ na jego bakterie jelitowe, które mogą pomóc ochronić jego zdrowie przed niektórymi chorobami w późniejszym życiu.

Podsumowanie

Twoje bakterie jelitowe mają ogromne znaczenie dla wielu aspektów zdrowia. Zaburzony mikrobiom może prowadzić do różnych chorób przewlekłych. Żeby utrzymać zdrowy mikrobiom, istotne jest zadbanie o swoją dietę. Skorzystaj z powyższych wskazówek, a zapewnisz sobie lepsze zdrowie i samopoczucie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.