Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co zjeść przed porannym treningiem?

Co zjeść przed porannym treningiem?
Chociaż kluby fitness przeżywają największe oblężenie w godzinach popołudniowych, to istnieje spora grupa osób, która wybiera się na trening w pierwszej połowie dnia, a dokładnie rano, przed szkołą lub pracą, niedługo po przebudzeniu. Tego typu sytuacja wiąże się zazwyczaj z problemem dotyczącym odpowiedniego zaplanowania posiłku spożywanego przed wysiłkiem. W niniejszym poradniku postaram się zaproponować kilka ciekawych, a być może i kontrowersyjnych rozwiązań.

Opcja #1 - Trening od 2,5 do 4 godzin po przebudzeniu

W sytuacji, w której trening odbywa się na od dwóch i pół do czterech godzin po przebudzeniu śmiało można pozwolić sobie na typowe śniadanie. Owsianka na mleku z orzechami i owocami albo po prostu omlet lub jajecznica z pieczywem razowym i warzywami to opcje wręcz idealne. Warunek jest taki, że posiłek ten spożywany jest w niedługim czasie po wstaniu z łóżka, minimum dwie godziny przed wysiłkiem. Taka ilość czasu jest wystarczająca zazwyczaj by w sposób komfortowy przeprowadzić trening. Posiłek nie powinien być jednak przesadnie obfity, tak by nie rozpoczynać aktywności z przepełnionym żołądkiem. Skutkiem takiego stanu mógłby być wyraźny dyskomfort i zaburzone trawienie.

Opcja #2 - Trening około 2 godzin po przebudzeniu

W przypadku, w którym początek treningu jest zaplanowany na około dwóch godzin po wstaniu z łóżka typowe śniadanie staje się rozwiązaniem ryzykownym. Podejmowanie wysiłku fizycznego z „pełnym brzuchem” jest niekomfortowe a dodatkowo może upośledzać proces trawienia pokarmu . Wtedy dobrze jest wybrać rozwiązanie pośrednie, może to być połączenie lekkostrawnej żywności konwencjonalnej z odżywkami dla sportowców. Porcja ryżu na mleku z dodatkiem odżywki białkowej i owoców takich jak banany sprawdzi się idealnie, gdyż nie będzie zalegać w żołądku, a zostanie błyskawicznie strawiona i przyswojona. Opcją dopuszczalną jest też budyń, lub po prostu owoc i szklanka mleka (o ile jest dobrze tolerowane).

Opcja #3 - Trening około godziny po przebudzeniu

Kiedy czasu jest na tyle niewiele, że wysiłek fizyczny odbywa się w zasadzie niedługo po wstaniu sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Ani typowe śniadanie, ani nawet lekkostrawny posiłek nie stanowią tutaj opcji szczególnie fortunnej. Korzystniej jest poprzestać na rozwiązaniach alternatywnych, uwzględniając odpowiednie suplementy. Bezwzględnym minimum jest porcja BCAA (aminokwasów rozgałęzionych) lub jeszcze lepiej EAA (czyli pakietu aminokwasów egzogennych) z opcjonalnym dodatkiem węglowodanów w postaci maltodekstryny lub skrobi preparowanej. Ostatnio modne stały się też treningi zupełnie na czczo, po szklance wody lub... kawy bez mleka i cukru. Są to opcje kontrowersyjne i różnie tolerowane, tak więc winny zostać dobrze przemyślane. Niemniej jednak warto wziąć je pod rozwagę. W takich sytuacjach pomocne może okazać się zjedzenie solidnej, zasobnej w węglowodany kolacji.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości przygotowania przedwysyłkowego posiłku w przypadku porannych treningów. Jakościowy i ilościowy dobór pokarmów winien jednak zostać odpowiednio przemyślany i dopasowany do odległości czasowej pomiędzy konsumpcją a momentem rozpoczęcia aktywności fizycznej. W sytuacji, w której pauza wynosi kilak godzin – śmiało można spożyć konwencjonalne śniadanie. Im przedział czasowy jest krótszy, tym posiłki winny być lżej strawne i mniejsze. Kiedy natomiast czasu jest bardzo niewiele dobrze jest postawić na suplementy aminokwasowe i preparaty węglowodanowe lub po prostu – udać się na trening na czczo.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.