Nie jest tajemnicą, że zielone warzywa są bardzo cenne dla naszego zdrowia. Nie dodając ich do swojej diety, narażamy się na niedobory ważnych składników odżywczych oraz błonnika. Zielone warzywa liściaste, w tym także szpinak, to doskonałe źródło witamin A, C i K, a także kwasu foliowego, potasu i magnezu. Co więcej, zawierają one także przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i opóźnić procesy starzenia się organizmu.
Szpinak dobry o każdej porze roku
W okresie wiosenno-letnim zjadamy zwykle więcej warzyw i owoców. Wynika to głównie z sezonowości, a co za tym idzie niższych cen. W chłodniejszych porach roku wiele osób mocno zmniejsza ich ilość na swoich talerzach, co niestety może się odbić na zdrowiu. Jeśli chodzi o szpinak, to w sklepach dostępny jest przez cały rok. Znajdziemy go w formie świeżych liści oraz w dziale mrożonek. Warto zatem z tego korzystać.
Co warto wiedzieć o szpinaku?
Szpinak to bogata w składniki odżywcze zielona roślina liściasta. Przyjrzyjmy się niektórym, nieoczywistym zdrowotnym faktom na jego temat.
Szpinak jest cenny dla Twoich oczu
Szpinak jest doskonałym źródłem karotenoidów zwanych zeaksantyną i luteiną. Ich spożywanie zmniejsza ryzyko pogorszenia wzroku związanego z wiekiem. Pomagają także blokować szkodliwy wpływ światła ultrafioletowego ze słońca na siatkówkę i soczewkę oka.
Pamiętać należy, że aby zwiększyć przyswajalność składników szpinaku m.in. luteiny, to warto jeść go z jakimś źródłem tłuszczu np. z oliwą z oliwek.
Szpinak to świetne źródło żelaza
Żelazo jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Pomaga transportować tlen w organizmie, a także wspiera nasz metabolizm energetyczny, wzrost i rozwój, funkcje odpornościowe i funkcje mózgu. Szpinak zawiera około 2,7 mg żelaza (na 100 g), co stanowi około 15% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej. Warto jednak zaznaczyć, że jest to żelazo niehemowe (które pochodzi z produktów głównie roślinnych), które jest gorzej wchłaniane niż hemowe (z produktów pochodzenia zwierzęcego), zatem musisz zjeść więcej szpinaku, niż jakbyś chciał uzyskać dzienne zapotrzebowanie żelaza poprzez spożycie mięsa.
Szpinak może obniżyć ciśnienie krwi
Co takiego zawiera szpinak, że może pozytywnie wpłynąć na ciśnienie krwi? Przede wszystkim potas, wapń i magnez, ale także azotany, substancje chemiczne, które naczynia krwionośne przekształcają w tlenek azotu. Pomaga on w rozszerzaniu tych naczyń, poprawiając ich funkcjonalność i obniżając ciśnienie. Oczywiście jedzenie szpinaku nie zastąpi leków, jeśli takie zalecił Ci lekarz, ale z pewnością wspomoże Twoje leczenie.
Szpinak może pomóc budować Twoje mięśnie
Warzywa bogate w azotany, takie jak szpinak, mogą przyspieszyć wzrost mięśni. Oczywiście samo jedzenie szpinaku nie sprawi, że biceps zwiększy dwukrotnie swój obwód. Wciąż potrzebny jest dodatni bilans energetyczny oraz trening. Mimo to, dodanie szpinaku do diety może pomóc w uzyskaniu korzyści z treningów siłowych.
Nie jadasz go, bo nie wiesz, w jaki sposób dodać do diety?
Warzywo to jest na tyle proste w obsłudze, że naprawdę nie musisz posiadać ogromnej wiedzy kulinarnej. Szpinak można jeść na surowo jako dodatek do sałatek lub składnik koktajli albo gotowany np. z makaronem, mięsem. Możesz nim posypać także pizzę, dodać do omleta, tortilli, jajecznicy lub po prostu położyć na kanapce.
Podsumowanie
Szpinak to dobre liściaste warzywo, które bez problemu możesz przemycić do swojej codziennej diety, dostarczając sobie jednocześnie sporo wartości odżywczych. Jest bogaty w witaminy, minerały, a także przeciwutleniacze.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.