Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co to jest dieta eliminacyjna i kiedy można ją stosować?

Co to jest dieta eliminacyjna i kiedy można ją stosować?
Dieta nie zawsze ma na celu redukcję kilogramów. Zresztą samo słowo "dieta" wcale nie jest równoznaczne z odchudzaniem. Jest to po prostu sposób odżywiania się. Nabiera ona większego znaczenia, jeśli stosowanie jej jest mocno ukierunkowane na jakiś cel np. redukcję, budowanie masy, poprawy zdrowia lub samopoczucia.

Czym jest zatem dieta eliminacyjna i jaki jest jej cel?

Dieta eliminacyjna to sposób odżywiania, który pomaga zidentyfikować pokarmy, na które Twój organizm nie reaguje zbyt dobrze.

Jeżeli doświadczasz wielu dolegliwości żołądkowych, miewasz wysypki i inne zmiany skórne i nie jesteś pewna, co je powoduje, to jest duże prawdopodobieństwo, że ma to związek z dietą. Dieta eliminacyjna polega na usunięciu pewnych grup żywności na jakiś czas, a następnie dodaniu ich z powrotem, obserwując czy objawy wracają. Na podstawie reakcji organizmu dowiesz się, jakich pokarmów należy unikać.

Dlaczego ludzie stosują diety eliminacyjne?

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie stosują dietę eliminacyjną, są problemy z trawieniem, takie jak wzdęcia lub niestrawność. Problemy te są niewygodne i mogą zaburzać jakość życia, ale czasami trudno jest określić, co jest ich przyczyną. Winowajcą mogą być niektóre pokarmy, stres, a nawet otoczenie. Dieta eliminacyjna pomaga określić, czy to sposób odżywiania jest tutaj kluczowy i jakie konkretnie pokarmy mają najsilniejszy wpływ.

Zastosowanie diety eliminacyjnej może pomóc w:

  • uzyskaniu informacji czy dane objawy są związane z tym co jesz,
  • zidentyfikowaniu produktów najbardziej szkodliwych,
  • określeniu pokarmów, które są dla Ciebie bezpieczne.

Jak działa dieta eliminacyjna?

Stosowanie diety eliminacyjnej jest proste. Wycofujesz niektóre produkty z diety na okres kilku tygodni. Następnie, jeden po drugim, dodajesz je z powrotem do swojej diety i sprawdzasz, jak się czujesz. Jeśli jedzenie powoduje negatywną reakcję lub wywołuje objawy, jest to pokarm wyzwalający i będziesz musiała go unikać w przyszłości.

Diety eliminacyjne mogą pomóc w wykryciu różnych problemów, takich jak nietolerancja laktozy czy wrażliwość na gluten. Niektórzy ludzie mogą być również wrażliwi na inne składniki w żywności, takie jak salicylany, aminy lub FODMAP.

Bardzo często przydaje się pomoc dietetyka, który przeprowadzi Cię przez cały proces, ale oczywiście można to zrobić również samodzielnie.

Dieta eliminacyjna krok po kroku

  1. Wyeliminuj wszystkie pokarmy, które Twoim zdaniem mogą powodować problemy. Najczęstsze z nich to gluten, soja, orzechy, ryby, rośliny strączkowe i nabiał.
  2. Po kilku tygodniach np. po 2-3, zacznij stopniowo wprowadzać pokarmy pojedynczo i dokumentować objawy przez 2-3 dni. Jeśli jedzenie powoduje objawy, jest to pokarm wyzwalający i należy go unikać.
  3. Zidentyfikuj wszystkie pokarmy wyzwalające i wyklucz je z diety.
  4. Jeśli objawy nie ustępują po trzech tygodniach od usunięcia wszystkich możliwych pokarmów wyzwalających, skontaktuj się z lekarzem. Jest mało prawdopodobne, że Twoje problemy są spowodowane nietolerancją pokarmową.

Znaczenie prowadzenia dziennika

W okresie ponownego wprowadzania produktów do diety warto prowadzić dziennik żywności, aby śledzić wszelkie objawy, w tym zmiany nastroju, jakość snu itp. Jeśli objawy powrócą po zjedzeniu określonego rodzaju żywności, wyeliminuj je na stałe. Diety eliminacyjne mogą być również stosowane do identyfikacji czynników wyzwalających dla zespołu jelita drażliwego (IBS) i migren.

Podsumowanie

Jeśli odczuwasz różne dolegliwości żołądkowe niewiadomego pochodzenia, miewasz wysypki, częste migreny itp. wówczas może się okazać, że winowajcą są jakieś produkty spożywcze. Warto wówczas przeprowadzić dietę eliminacyjną, która może wskazać, które z nich są wyzwalaczami i których lepiej unikać. W przypadku, gdy takich produktów jest bardzo dużo, warto skonsultować się z lekarzem w celu szerszej diagnostyki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.